reklama

Zaduszki Mikołajczykowskie w Dobrzycy [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW Dobrzycy odbyły się dziś (4.12) tradycyjne Zaduszki Mikołajczykowskie. Przy pomniku na rynku zgromadzili się działacze i sympatycy PSL, żeby oddać hołd byłemu premierowi.
reklama

Najpierw odbyła się msza św. w miejscowym kościele. Potem wszyscy przeszli pod obelisk upamiętniający Stanisława Mikołajczyka. Tam delegacje złożyły kwiaty. W Dobrzycy zjawili się przedstawiciele lokalnych struktur PSL, ale również goście spoza powiatu pleszewskiego. Wśród nich był Waldemar Pawlak – były premier Polski i były prezes PSL, obecnie przewodniczący prezydium rady naczelnej tej partii.

- Stoimy przy jednym z pierwszych obelisków przypominających premiera Stanisława Mikołajczyka. Wszak on tutaj przechodził, idąc z kościoła do urzędu. Tu wszystko się zaczęło – edukacja, praca społeczna, szlak bojowy żołnierza Powstania Wielkopolskiego. Tu zaczął się również trud rolnika, chłopa. To stąd droga doprowadziła go do najwyższych zaszczytów. Ale czy to były zaszczyty? To była po prostu troska i odpowiedzialność za naród, za Polskę – mówił Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego i prezes zarządu głównego Towarzystwa im. Stanisława Mikołajczyka. 

reklama

- To był człowiek, który swoją wizją wyprzedzał czas, bo to do czego dążył, ziściło się dopiero teraz. Ale czasy, w których żyjemy, są niespokojne i trudne. Dlatego powinniśmy teraz czerpać z myśli i postawy Stanisława Mikołajczyka na wszystkich szczeblach – dodał wicemarszałek.  

W Dobrzycy nie mogło zabraknąć też sztandarów. Poza tym przed pomnikiem wystąpiła Orkiestra Dęta działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury. To właśnie tam udali się potem działacze i sympatycy PSL, gdzie odbyli uroczyste spotkanie. 

Stanisław Mikołajczyk – premier z powiatu pleszewskiego

Stanisław Mikołajczyk urodził się 18 lipca 1901 roku w Dorsten-Holsterhausen w rodzinie emigrantów z powiatu pleszewskiego - i to właśnie na naszym terenie spędzał pierwsze lata życia. Uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim i wojnie polsko-bolszewickiej, później był m.in. posłem, wicepremierem, a potem premierem rządu RP na uchodźctwie.

reklama

Pod koniec 1947 roku musiał uciekać z kraju - zagrożony przez komunistów. Zmarł 13 grudnia 1966 roku w Waszyngtonie. W 2000 jego prochy zostały sprowadzone do Polski. Został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu.

 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zpleszewa.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama