Jarociński Festiwal Podróżniczy za nami. Niezwykli goście opowiedzieli o niecodziennych doświadczeniach z podróży i realizacji swoich wielkich życiowych pasji.
W sobotę i niedzielę można było m.in. spotkać się twarzą w twarz z Aleksandrem Dobą, który jako pierwszy w historii człowiek samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent wyłącznie dzięki sile swoich mięśni, porozmawiać z Przemysławem Kossakowskim - dziennikarzem i podróżnikiem znanym z nietuzinkowych programów telewizyjnych albo z Karolem Wójcickim - pasjonatem nocnego nieba, twórcą największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach” na facebooku... To i jeszcze więcej ciekawych wydarzeń miało miejsce w Jarocinie na I Jarocińskim Festiwalu Podróżniczym „Na walizkach”.
Pierwszy z gości zaskoczył uczestników spotkania nieprawdopodobną energią i żywiołowością, z jaką opowiadał o swoich przygodach na oceanie. Chętnie pozował do zdjęć i rozdawał autografy. Przemek Kossakowski z kolei wywołał śmiech, szczególnie wśród pań, opowiadając o swoich przygodach z nakładaniem koteki w Papui Nowej Gwinei. - Można powiedzieć, że to taka nasza torebka, bo koteka służy też do przechowywania drobiazgów. Gdybyśmy ubierali się w kotekę, to pewnie nosilibyśmy w niej karty kredytowe i kluczyki do samochodu - żartował Kossakowski. Na obu spotkaniach chętnych było więcej niż wejściówek. Sala widowiskowa JOK-u była pełna, a dodatkowo dostawiono jeszcze krzesła.
W JOK-u można było poznać bliżej także innych pasjonatów - fotografów, blogerów, przewodników: Annę Jaklewicz, Piotra Trybalskiego, Anetę Szlachetę, Piotra Mojżyszka, Radosława Karlickiego, Marcina Mentela oraz Basię Salamon-Szympruch. Zaprezentowany został także pokaz slajdów z podróży do Gruzji autorstwa Stasi Budzisz, z wykształcenia filolożki, z zawodu dziennikarki i tłumaczki, a z pasji podróżniczki i pisarki. Jej główny kierunek to były Związek Radziecki, a szczególnie umiłowana druga ojczyzna - Gruzja.
Nie zabrakło także tematycznych warsztatów dla dzieci i dorosłych. Najmłodsi mogli wziąć udział w warsztatach m.in.archeologicznych z kopaniem w piasku czy z rysowania i czytania map. Można było wybrać się też „tanecznym krokiem przez Afrykę”. Były "smaki świata" i „istny kosmos”. Nieco starsi mieli okazję dowiedzieć się czegoś więcej na temat taniego podróżowania, organizowania wypraw z małymi dziećmi czy fotografii.
Organizatorem wydarzenia była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin. Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Jarocin.