reklama

Za zrobienie zdjęcia nawet areszt. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać 17 kwietnia 2025

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Za zrobienie zdjęcia nawet areszt. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać 17 kwietnia 2025 - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościFotografowanie lub filmowanie niektórych obiektów w Polsce będzie surowo karane. Mandat, areszt i konfiskata sprzętu to sankcje, które będą grozić za zdjęcia wykonane bez specjalnego zezwolenia. Przepisy zaczęły obowiązywać od 17 kwietnia 2025 r. Nie wolno między innymi bez zezwolenia fotografować infrastruktury wojskowej. To ważne w Jarocinie, gdzie mamy 16 batalion remontu lotnisk.
reklama

Wszystko to za sprawą rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej, które zacznie obowiązywać w czwartek, 17 kwietnia. Nowe przepisy dokładnie określają budynki, których sfotografowanie będzie wymagało specjalnego zezwolenia. W przypadku wykonania zdjęcia bez takiego zezwolenia grozić będzie kara.

reklama

Obiekty będą oznakowane tabliczkami: Zakaz fotografowania

Tablice z oznaczeniem zakazu fotografowania będą umieszczane na elewacjach i ogrodzeniach obiektów ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności kraju, obiektów podległych MON, infrastruktury krytycznej oraz osób i mienia znajdujących się na terenie tych obiektów. To m.in. mosty, wiadukty oraz tunele o znaczeniu obronnym, porty morskie, linie kolejowe, a także miejsca powiązane z Narodowym Bankiem Polskim oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Rozporządzenie również dokładnie precyzuje, jak ma wyglądać tabliczka z informacją o zakazie fotografowania.

reklama

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej

Gdzie pojawią się tabliczki z zakazem fotografowania?

Wchodzące w życie 17 kwietnia rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej dokładnie określa miejsca, w których tabliczka z zakazem fotografowania ma być umieszczona. 

Specjalne oznaczenie ma być umieszczane na w miejscach widocznych:

  • na ogrodzeniach obiektów w odstępach nie większych niż 300 m, gdy zakaz dotyczy całego terenu, na którym znajdują się obiekty oraz ruchomości, w szczególności przy bramach wjazdowych oraz wejściach do obiektu.
  • bezpośrednio na obiekcie (na elementach konstrukcyjnych), w szczególności od frontu budynku przy wejściu głównym, w liczbie dostosowanej do jego powierzchni lub kubatury, gdy zakaz dotyczy tylko tego obiektu
  •  na ruchomości.
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej, wprowadzające zakaz fotografowania dotyczy obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej bez zezwolenia.

reklama

Nowe prawo określa też zasady wydawania pozwoleń na robienie zdjęć jednostkom wojskowym i obiektom infrastruktury krytycznej. 

W Jarocinie na opłotowaniu 16 batalionu już wcześniej pojawiły się informacje dotyczące zakazu przelotów dronami, a sama infrastruktura jest niewidoczna z poziomu map google. 

Wprowadzenie nowych przepisów nie wyklucza jednak całkowitej możliwości wykonywania zdjęć budynkom lub obiektom objętym zakazem. Możliwość taką będą dawały specjalne zezwolenia, o które będzie można się starać, składając odpowiedni wniosek, który będzie rozpatrzony w ciągu 14 dni.

Co grozi za złamanie zakazu fotografowania?

Osobom, które złamią nowy przepis grozić będzie kara grzywny, a nawet aresztu. Prawo przewidują również karę w postaci utraty sprzętu, którym zdjęcia lub filmy zostały wykonane nawet jeśli były własnością innej osoby.

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zwielkopolski24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo