reklama

Z Jarocina pojechali do Krakowa. Na wycieczce dyrektorzy szkół, prezesi spółek i urzędnicy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Ekospalarnia Kraków

Z Jarocina pojechali do Krakowa. Na wycieczce dyrektorzy szkół, prezesi spółek i urzędnicy - Zdjęcie główne

Z Jarocina pojechali do Krakowa. Na wycieczce dyrektorzy szkół, prezesi spółek i urzędnicy | foto Ekospalarnia Kraków

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDyrektorzy szkół z gminy Jarocin, prezesi spółek i urzędnicy wyjechali na trzydniową wycieczkę do Krakowa. W programie m.in. zwiedzanie ekospalarni odpadów.
reklama

Szefowie jarocińskich szkół, prezesi spółek i urzędnicy pojechali do Krakowa na zaproszenie burmistrza Jarocina, co oznacza, że wyjazd jest dla nich bezpłatny. 

Około 40 tys. zł zapłaciła gmina Jarocin za wycieczkę do Krakowa

Uczestnicy wycieczki wyjechali dzisiaj - 17 listopada. Zatrzymali się w hotelu Wyspiański w pobliżu krakowskiego Rynku Głównego. 

Na dzisiejsze południe w programie zaplanowane mieli zwiedzanie Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów (ekospalarni). Przypomnijmy, że jarociński magistrat zorganizował wcześniej dwie wycieczki o takim charakterze - do spalarni w Szczecinie oraz w San Sebastian w Hiszpanii.

reklama

Wyjazdy związane były z planami budowy spalarni odpadów w gminie Jarocin, a dokładnie w Golinie. Przedsięwzięcie budzi jednak duże kontrowersje i spotkało sie ze stanowczym protestem mieszkańców. Władze gminy Jarocin są jednak przekonane o zasadności tej inwestycji i próbują przekonać do niej innych.    

Dyrektorzy szkół z gminy Jarocin, prezesi spółek i urzędnicy w grodzie Kraka

W drugim dniu pobytu w Krakowie (sobota) jarociniacy zwiedzą Wawel a wieczorem będą mogli wziąć udział w rejsie po Wiśle. Powrót do Jarocina przewidziany jest na niedzielę. Po drodze wycieczka zatrzyma się w Ojcowie, gdzie uczestnicy będą mogli zwiedzić Ojcowski Park Narodowy. 

reklama

Z informacji przekazanych przez wiceburmistrza Roberta Ziółkowskiego wynika, że do Krakowa pojechało około 40 osób, wśród nich 12 szefów szkół z gminy Jarocin, prezesi gminnych spółek oraz urzędnicy z referatu ochrony środowiska. 

Koszt wyjazdu jednej osoby - według wiceburmistrza Ziółkowskiego - to 1.000 zł.   

Dlaczego dyrektorzy jarocińskich szkół mają zwiedzać spalarnię odpadów?

Informacja o wyjeździe pojawiła się w mediach społecznościowych za przyczyną postu zamieszczonego na profilu Stowarzyszenia Kochamy Jarocin i wywołała ożywioną dyskusję, zwłaszcza ze względu na udział w wyjeździe dyrektorów szkół. 

Pod postem pojawiło się ponad 40 komentarzy internautów. 

reklama

„Tylko w jakim celu dyrektorzy szkół mają jechać do spalarni? Czy po jej zwiedzeniu, będą mieli lepszą wiedzę dotyczącą zarządzania placówką oświatową?” - napisała pani Ewa. 

Wiceburmistrz Robert Ziółkowski wyjaśnia, że „chodzi o edukację ekologiczną”.

- Idea była taka, żeby zacząć od samej góry. Dyrektorzy po powrocie będą edukować swoje kadry i uczniów - stwierdza zastępca burmistrza.

I zapowiada:

- To jest jeden z elementów tej edukacji. My też zamierzamy prowadzić w szkołach taką kampanię edukacyjną dotyczącą termicznego przetwarzania odpadów, bo to nasza nieuchronna przyszłość. Na początku wśród nauczycieli przedmiotów powiązanych z ekologią, a później wśród najmłodszych.   

Pytany, czy darmowa wycieczka do Krakowa jest dla jej uczestników formą docenienia i nagrody, odpowiada:

- Każda edukacja kosztuje. Ale tak, to była też forma docenienia tych osób, do których burmistrz Jarocina wystosował swoje zaproszenie.   

Ekospalarnia w Krakowie produkuje energię elektryczną i ciepło

Ekospalarnia - Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie należy do najbardziej nowoczesnych zakładów tego typu w Europie. Jak ifnromuje zakład - jest w stanie przekształcić rocznie ok. 245 tys. ton odpadów komunalnych nienadających się do recyklingu i wyprodukować z nich energię elektryczną w ilości odpowiadającej rocznemu zużyciu przez miejskie tramwaje, oraz energię cieplną odpowiadającą zapotrzebowaniu co dziesiątego mieszkańca naszego miasta. Jest przy tym obiektem bezpiecznym dla ludzi i środowiska, spełniającym restrykcyjne wymogi dotyczące emisji zanieczyszczeń. 

Blisko 55% energii elektrycznej produkowanej w Ekospalarni uznaje się za energię zieloną, czyli odnawialną. W czerwcu w krakowskiej Ekospalarni uruchomiona została instalacja odzysku ciepła ze spalin. Dzięki tej inwestycji można wyprodukować więcej energii cieplnej, nie zwiększając przy tym ilości spalanych odpadów. To również mniejsza emisja CO2 do środowiska, niższa temperatura spalin i duża oszczędność wody.

Co myślicie o sprawie? Czekamy na wasze komentarze i udział w sondzie. 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
SONDA

Co sądzisz o pomyśle budowy spalarni odpadów na terenie gminy Jarocin?

Zagłosowało 652 osób
Zagłosuj
Głosy można oddawać od 17.11.2023 od godz 14:21
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama