reklama

Wysoki poziom wody w Warcie, Prośnie i Lutyni. Czy grozi nam powódź? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wysoki poziom wody w Warcie, Prośnie i Lutyni. Czy grozi nam powódź? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
18
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości401 cm pokazał wczoraj wieczorem wodowskaz na Warcie niedaleko Pogorzelicy (gmina Żerków). To oznacza, że do stanu ostrzegawczego brakuje zaledwie 29 cm. Woda wylała się koryta rzeki na teren międzywala, podtapiając m.in. dojazd do przeprawy promowej. Przybrały także Prosna i Lutynia. Czy grozi nam powódź?
reklama

W ostatnich dniach poziom wody w Warcie oraz jej dopływach - Prośnie i Lutyni mocno się podniósł. W wielu miejscach nadrzeczne łąki zostały zalane przez lokalne cieki. Na południu Wielkopolski woda wdarła się nawet na posesje. 

Sytuacja, jaką obserwujemy na rzekach, jest wynikiem wyjątkowych warunków hydrometeorologicznych, panujących od jesieni ubiegłego roku - ponadnormatywnych opadów, które spowodowały wysycenie zlewni wodą. Z uwagi na nasycenie zlewni wodą oraz fakt, że w zlewniach rzek nizinnych wezbrania przebiegają z mniejszą dynamiką niż górskich, na obniżenie się poziomu wód poczekamy nawet kilka tygodni - przewiduje Mateusz Balcerowicz, zastępca prezesa Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą.

30 cm do stanu ostrzegawczego na Warcie w gminie Żerków

Według danych z wczoraj (15 lutego) z godz. 19.00, wodowskaz na Warcie niedaleko Pogorzelicy (gmina Żerków) pokazywał 401 cm. To oznacza, że do stanu ostrzegawczego brakuje zaledwie 29 cm. Woda wylała się koryta rzeki na teren międzywala - zalewając m.in. dojazd do przeprawy promowej z Pogorzelicy do Nowej Wsi Podgórnej w sąsiednim powiecie wrzesińskim. Przy tym stanie wody prom nie kursuje. 

reklama

Co prawda, hydrolodzy obserwują spadek poziomu wód na mniejszych rzekach, jak Lutynia, ale zaznaczają, że na Warcie sytuacja wciąż jest dynamiczna. 

Na Warcie przemieszcza się wezbranie i jest strefa wody wysokiej z przekroczeniami stanów ostrzegawczych. W ujściowym odcinku, w Kostrzynie nad Odrą, przekroczony został nawet stan alarmowy - przekazuje Emilia Szewczak, hydrolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego.

Jednak, jak zaznacza, w najbliższych dniach sytuacja powinna się stabilizować.  

Nasze prognozy nie wskazują, aby stan ostrzegawczy został przekroczony - stwierdza hydrolog.

Widok wysokiej wody w starorzeczu Warty z pewnością cieszy nie tylko hydrologów, ale też leśników [ZOBACZ ZDJĘCIA]. W ostatnich latach Nadleśnictwo Jarocin wielokrotnie podnosiło problem deficytu wód opadowych na naszym terenie, co w obszarze szczególnie chronionym - Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy - jest dużym problemem. 

reklama

Wysoka woda na Prośnie 

Powyżej stanu ostrzegawczego wzrósł poziom wody w Prośnie (według wskazania wodowskazu Bogusław w powiecie pleszewskim). Taka sytuacja utrzymuje się od około tygodnia. 

Obecnie poziom wody w Prośnie wynosi 274 cm, co oznacza, że przekroczył stan ostrzegawczy o 24 cm. Prognozy przewidują utrzymanie się tego poziomu przy bardzo powolnym trendzie spadkowym. Brak jest dodatkowego zasilania w postaci opadów, co oznacza, że obecny przepływ pochodzący z górnych części zlewni i dorzecza stopniowo się zmniejszy, a poziom wody zacznie obniżać - wyjaśnia Emilia Szewczak.

Jaki wpływ na poziom wód będzie mieć w najbliższych dniach pogoda? 

Stabilizacji sytuacji hydrologicznej sprzyjać będzie pogoda. Na najbliższe dni meteorolodzy nie przewidują intensywnych opadów. 

reklama

A śnieg, który miał znaczący udział w obecnej sytuacji hydrologicznej, już się roztopił - dopowiada hydrolog IMGW - PIB.

I podkreśla:

Sytuację, jaką obecnie mamy, można postrzegać dwojako: negatywnie - bo występują zalania obszarów i też jakieś szkody, ale z drugiej strony - my tej wody potrzebowaliśmy. 

Tym bardziej, co akcentuje, że Wielkopolska boryka się z deficytem wody. Obecny jej nadmiar pozwoli uzupełnić zasoby w glebie, co będzie miało wpływ na lepsze warunki dla roślin w okresie wegetacyjnym. 

reklama

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama