Coraz więcej Polaków chce mieć hulajnogę elektryczną na własność. Popularność hulajnóg rośnie, a wraz z nią - jak wskazują dane policji za 2022 rok - ilość wypadków. Niedawno, bo pod koniec czerwca, także w Jarocinie, na ul. Wrocławskiej, doszło wypadku z udziałem 14-latka. Młody mieszkaniec gminy Jaraczewo poruszał się hulajnogą elektryczną od strony Goliny do Jarocina.
- Jadąc po chodniku - z nieustalonych przyczyn - przewrócił się. Doznał poważnych obrażeń i helikopterem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego został przetransportowany do szpitala w Kaliszu - informowała wówczas policja.
Jak bezpiecznie poruszać się hulajnogą? Jakich przepisów należy przestrzegać? O tym rozmawiamy z asp. sztab. AGNIESZKĄ ZAWORSKĄ - oficerem prasowym Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie
Kierujący hulajnogą jest zobowiązany do...
Kierujący hulajnogą - czy to elektryczną, czy napędzaną siłą mięśni - zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności i stosowania się do obowiązujących przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. Kierujący hulajnogą elektryczną nie może poruszać się z prędkością wyższą niż 20 km/h, a na chodniku czy drodze dla pieszych - z prędkością około 6 km/h. Szybkość, z jaką porusza się kierujący takim urządzeniem ma być zbliżona do prędkości z jaką przemieszczają się piesi.
Jeśli nie ma ścieżki rowerowej - jak rozumiem, hulajnogą można poruszać się zarówno po drodze publicznej, jak i po chodniku? Jakie są w tym zakresie obostrzenia?
Kierujący hulajnogą elektryczną powinien poruszać się drogą dla rowerów, bądź wyznaczonym pasem ruchu dla rowerów. Jeżeli takich dróg w danym miejscu nie ma, to można poruszać się po drodze publicznej, jeżeli ruch na niej, zgodnie z przepisami, odbywa się z prędkością nie wyższą niż 30 km/h. Natomiast jeżeli ruch na takiej drodze odbywa się z prędkością wyższą niż 30 km/h to dozwolone jest poruszanie się po chodniku. Należy jednak pamiętać, że na chodniku pierwszeństwo ma zawsze pieszy.
Jakie uprawnienia są konieczne do prowadzenia hulajnogi elektrycznej?
Hulajnogą elektryczną poruszać się mogą osoby, które ukończyły 10 lat. Dodatkowo, u osób pomiędzy 10. a 18. rokiem życia wymagane jest posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kat. AM, A1, B1, lub T. Dzieci, które nie ukończyły 10 lat mogą poruszać się na takim urządzeniu, ale wyłącznie w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej. Należy też pamiętać, że przepisy zabraniają kierującemu hulajnogą ciągnięcia innego pojazdu, przewożenia innych osób, zwierząt czy ładunku.
Jak przepisy regulują poruszenie się hulajnogą elektryczną po przejściu dla pieszych?
Przepisy mówią jasno, że hulajnogą elektryczną nie można przejeżdżać przez przejście dla pieszych. Tak, jak w przypadku rowerzystów, kierujący hulajnogą elektryczną ma obowiązek z niej zejść i przeprowadzić ją na drugą stronę jezdni.
A jeśli ktoś nie stosuje się do przepisów - np. jeździ z prędkością większą niż nakazana, nie ustępuje pierwszeństwa pieszym albo - co gorsza - jeździ w stanie nietrzeźwości?
Za niestosowanie się do obowiązujących przepisów, na kierującego hulajnogą policjanci mogą nałożyć mandat karny w wysokości przewidzianej w taryfikatorze. I tak, np. za kierowanie hulajnogą będąc pod wpływem alkoholu mandat wynosi 1.000 zł, a za jazdę w stanie nietrzeźwości - 2.500 zł.
Z ogólnopolskiego raportu policji za 2022 r. wynika, że użytkownicy elektrycznych hulajnóg brali udział w 424 wypadkach, w których zginęły 3 osoby, a 421 zostało rannych. Do większości tych zdarzeń doszło z winy użytkowników hulajnóg. Czy jazda nimi jest niebezpieczna?
Czy hulajnogi są urządzeniami niebezpiecznymi? Nie, jeśli poruszamy się nimi zgodnie z przepisami i z zachowaniem szczególnej ostrożności. Należy pamiętać, że jest to urządzenie, które nie zabezpiecza nas przed urazami, gdyż nie jest zabudowane tak, jak samochód. Pomimo, że w Polsce kierujący hulajnogą czy rowerem nie ma obowiązku posiadania kasku ochronnego, naszym zdaniem - warto się w takie zabezpieczenie wyposażyć, żeby uchronić głowę przed skutkami upadku.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się