reklama

Wybory samorządowe 2024. Dwoje kandydatów na wójta Nowego Miasta nad Wartą

Opublikowano:
Autor:

Wybory samorządowe 2024. Dwoje kandydatów na wójta Nowego Miasta nad Wartą - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
3
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościDwoje kandydatów będzie walczyć o fotel wójta w gminie Nowe Miasto nad Wartą. Bez względu na to, kto wygra, mieszkańców gminy czeka historyczna zmiana - z reelekcji zrezygnował dotychczasowy wieloletni wójt Aleksander Podemski.
reklama

W nadchodzących wyborach samorządowych w Nowym Mieście nad Wartą mieszkańcy wybiorą nie tylko radnych - powiatowych, gminnych i do Sejmiku -, ale także nowego wójta. Po raz pierwszy od wielu lat obecny włodarz nie będzie ubiegał się o reelekcję, co otwiera drogę dla nowych twarzy w lokalnej polityce. Rządzący do tej pory od 34 lat gmina Aleksander Podemski wszystkie wybory wygrywał w pierwszej turze. 

Obecny zastępca wójta, kandydatem na wójta Nowego Miasta

Swój start w wyborach ogłosił Wiesław Schreiber. Aktualny zastępca wójta dołączył do nowomiejskiej administracji w 2019 roku. Było to przy okazji poszukiwania osoby na stanowisko sekretarza gminy. Została nim Honorata Nawrocka, a Schreiberowi - jak informowały wówczas władze gminy - zaproponowano stanowisko zastępcy wójta. Schreiber pochodzi z Jarocina i to tutaj rozpoczynał swoją przygodę z samorządem, która zaczęła się już w 1997 r. W Nowym Mieście nad Wartą mieszka już od ponad 14-tu lat. Przed odejściem był kierownikiem Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jarocinie.  

reklama

Piastował różne stanowiska, m.in. nadzór nad systemami informatycznymi, ofertami inwestycyjnymi, promocją, współpracą z zagranicznymi gminami partnerskimi, wyborami i referendami, imprezami masowymi, sołectwami i osiedlami oraz ochotniczymi strażami pożarnymi i inwestycjami z tego obszaru. Z wykształcenia jest magistrem administracji. Posiada też dyplomy z informatyki i - co ciekawe - realizacji filmowej i telewizyjnej.

Nie znając dobrze mieszkańców całej Gminy starałem się tą wiedzę uzupełnić. Jeszcze w 2019 r. po odbyciu spotkań z mieszkańcami 20 sołectw stworzyłem projekt wieloletniego planu inwestycyjnego, który przekazałem radnym. Uznałem, że powinna to być dla nas „ściąga” potrzeb i oczekiwań mieszkańców - podkreśla kandydat.

reklama

Jak sam mówi - skoncentrował się na zdobywaniu funduszy zewnętrznych, unijnych i krajowych, rozwijaniu infrastruktury i poprawie bezpieczeństwa, współpracując z OSP i promując wnioski o dofinansowanie. Co uważa za swoje największe osiągnięcie w samorządzie gminy?

Na koncie jest wiele sukcesów. Pisząc wnioski, koordynując oraz wspomagając proces pozyskiwania i wydatkowania środków zewnętrznych do gminy trafiły ponad 28 mln. zł. - informuje Wiesław Schreiber.

Prywatnie jest żonaty i ma dwoje dzieci. Poza godzinami pracy, Schreiber   angażuje się w działalność społeczną, będąc członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Kadziaku oraz pełniąc funkcję sekretarza w Ochotniczej Straży Pożarnej w Witaszycach. 

Zapowiada, że w przypadku wygranych wyborów chce postawić na modernizację infrastruktury, w tym rozbudowę kanalizacji i poprawę dostępu do wody, oraz na rozwój gospodarczy poprzez tworzenie stref inwestycyjnych. Pragnie doprowadzić do zrealizowania planu powstania osiedla mieszkaniowego w Klęce. Planuje stworzenie zespołu pozyskującego środki zewnętrzne, reorganizację sposobu zarządzania gospodarką komunalną, cyfryzację usług gminnych, wspieranie lokalnych organizacji oraz inicjatyw kulturalnych i społecznych w tym dla seniorów.

reklama

Mamy już wypromowane dwie imprezy kulturalne, są to „Wianki Nowomiejskie”, które chciałbym reaktywować oraz „Gardłoryki”, które mam zamiar wspierać. Mam wstępnie przepracowany pomysł na organizację „Wianków Nowomiejskich” w nowej lokalizacji, nieopodal rzeki Warty. – informuje z- ca wójta.

 

Pomysły są liczne, jedynym ograniczeniem będą dostępne środki i siły jakie będziemy posiadać by te wszystkie przedsięwzięcia starannie obsłużyć – podkreśla z-ca wójta.

 

Dialog między nami to bardzo ważny element współpracy. Często rozmawialiśmy z mieszkańcami o problemach, które należy wyeliminować. Słucham propozycji i postulowanych rozwiązań. Bez dialogu niewiele osiągniemy, a na pewno nie będziemy mogli liczyć na zrozumienie. Uważam, że relacje na linii urząd – mieszkańcy są bardzo ważne, a naszym celem jest wdrożenia idei „przyjaznego urzędu” - tłumaczy zastępca wójta.

reklama

 

Sołtyska zamierza zawalczyć o fotel wójta

Drugą kandydatką na wójta gminy Nowe Miasto jest Agnieszka Król. Aktualna sołtyska Nowego Miasta może się pochwalić bogatym doświadczeniem zawodowym i edukacyjnym. Jest absolwentką administracji bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego, dziennikarstwa i komunikacji społecznej, a obecnie kontynuuje naukę na studiach typu MBA. 

Podczas inauguracji roku akademickiego, rektor jarocińskiej uczelni przypomniał nam o fundamentalnej roli administracji, czerpiącej z łacińskiego 'ministrare' - służyć, wykonywać, być pomocnym. To stało się moim credo - wyjaśnia kandydatka, podkreślając swoje zaangażowanie w służbę społeczności.

50-letnia Agnieszka Król w samorząd zaangażowana jest od 13 lat. W tym czasie pełniła różne funkcje – od sołtysa po radną powiatową i członka Zarządu Powiatu Średzkiego. Od 2013 roku związana jest z Centrum Usług Wspólnych w Środzie Wlkp., którym od 2024 roku kieruje jako dyrektor. Prywatnie, sołtyska jest żoną, matką i babcią.

Moim celem jest budowanie samorządu bliskiego ludziom, w którym każdy problem znajdzie rozwiązanie, a mieszkańcy będą mieć realny wpływ na podejmowane decyzje - deklaruje Agnieszka Król.

Jej pomysły koncentrują się na zapewnieniu dostępu do wody mieszkańcom, modernizacji infrastruktury — w tym dróg i oświetlenia – oraz tworzeniu warunków dla rozwoju gospodarczego, aby zapobiec wyludnianiu gminy. Kandydatka zwraca uwagę na konieczność zapewnienia mieszkańcom gminnego transportu do dworca PKP w Chociczy, odpowiadając na zagrożenie wykluczeniem społecznym, które dotyka wielu mieszkańców. Dla niej priorytetem są ludzie; podkreśla, jak ważni są mieszkańcy dla dobrobytu gminy i wyraża zdecydowanie w dążeniu do zahamowania trendu ich odpływu.

Od lat ilość mieszkańców naszej gminy się zmniejsza. Chcielibyśmy ten trend odwrócić, bo to przecież mieszkańcy stanowią o zasobności gminy. My dajemy im miejsce do zamieszkania i rozwoju, a ich podatki pozostają tu na miejscu i służą kolejnym inwestycjom - mówi kandydatka. - Zmiana tzw. 'niedasie' w naszej gminie wymaga nie tylko środków finansowych, ale również pomysłowości i ciężkiej pracy – i jesteśmy do tego gotowi - dodaje.

Wybory odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia. Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy Nowego Miasta pójdą do urn tylko raz. 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. 

reklama
Sonda / plebiscyt została wyłączona przez administratora
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama