Do objęcia urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pretenduje 13 kandydatów. Jeśli w pierwszej turze głosowania żaden z nich nie uzyska więcej niż połowę ważnie oddanych głosów, dwa tygodnie później - 1 czerwca, ponownie pójdziemy do urn. Wówczas przyszłego prezydenta wskażemy spośród dwóch osób, które 18 maja uzyskają największe poparcie.
Na kogo będziemy mogli zagłosować w wyborach prezydenckich?
Państwowa Komisja Wyborcza, po weryfikacji co najmniej 100 tysięcy ważnych podpisów poparcia, zarejestrowała 13 kandydatów do objęcia urzędu prezydenta. Kim są te osoby? Przedstawiamy krótko ich sylwetki w kolejności alfabetycznej:
- Artur Bartoszewicz - bezpartyjny kandydat wspierany przez partię Społeczny Interes. Urodził się 18 stycznia 1974 roku w Suwałkach. Wykształcenie wyższe. Nauczyciel akademicki. Warszawa.
- Magdalena Biejat - kandydatka bezpartyjna, wspierana przez Nową Lewicę. Urodziła się 11 stycznia 1982 roku w Warszawie. Wykształcenie wyższe. Wicemarszałek Senatu. Warszawa.
- Grzegorz Braun - kandydat Konfederacji Korony Polskiej. Urodził się 11 marca 1967 roku w Toruniu. Wykształcenie wyższe. Poseł do Parlamentu Europejskiego. Rzeszów.
- Szymon Hołownia - kandydat Polski 2050. Urodził się 3 września 1976 roku w Białymstoku. Wykształcenie średnie. Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Otwock.
- Marek Jakubiak - Kandydat Wolnych Republikanów. Urodził się 30 kwietnia 1959 roku w Warszawie. Wykształcenie średnie. Polityk. Warszawa.
- Maciej Maciak - kandydat bezpartyjny. Urodził się 30 sierpnia 1970 roku we Włocławku. Wykształcenie średnie. Dziennikarz. Włocławek.
- Sławomir Mentzen - kandydat Konfederacji Wolność i Niepodległość. Urodził się 20 listopada 1986 roku w Toruniu. Wykształcenie wyższe. Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Toruń.
- Karol Nawrocki - kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość. Urodził się 3 marca 1983 roku w Gdańsku. Wykształcenie wyższe. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Gdańsk.
- Joanna Senyszyn - kandydatka bezpartyjna. Urodziła się 1 lutego 1949 roku w Gdyni. Związana z PPS i SLD. Wykształcenie wyższe. Ekonomistka i nauczycielka akademicka. Warszawa.
- Krzysztof Stanowski - kandydat bezpartyjny. Urodził się 21 lipca 1982 roku w Warszawie. Wykształcenie średnie. Dziennikarz. Wilcza Góra.
- Rafał Trzaskowski - kandydat Koalicji Obywatelskiej. Urodził się 17 stycznia 1972 roku w Warszawie. Wykształcenie wyższe. Prezydent Warszawy. Warszawa.
- Marek Woch - kandydat Bezpartyjnych Samorządowców. Urodził się 17 grudnia 1978 roku w Kąkolewnicy. Wykształcenie wyższe. Prawnik. Kąkolewnica.
- Adrian Zandberg - kandydat partii Razem. Urodził się 4 grudnia 1979 roku w Aalborgu w Danii. Wykształcenie wyższe. Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Warszawa.
Jakie są zasady głosowania?
Lokale wyborcze będą czynne od 7.00 do 21.00. Idąc na wybory pamiętajmy, żeby zabrać dokument tożsamości - dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Osoby niewidome lub niedowidzące będą mogły głosować z wykorzystaniem nakładki brajlowskiej.
ZAPAMIĘTAJ!
Głos będzie ważny, jeśli postawiamy znak X z lewej strony przy nazwisku tylko jednego kandydata (znak X to dwie linie przecinające się w obrębie kratki).
Głos będzie nieważny:
- jeżeli postawimy znak X przy nazwisku większej liczby kandydatów,
- jeżeli nie postawimy znaku X przy nazwisku żadnego kandydata, a więc wrzucimy do urny czystą kartę.
Głosować mogą obywatele Polski, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat. Głosować nie mogą osoby niepełnoletnie, a także pozbawione praw publicznych oraz ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu.
Głosowanie korespondencyjne i poprzez pełnomocnika
Do osób, które zgłosiły zamiar głosowania korespondencyjnego, najpóźniej do 12 maja powinny zostać dostarczone pakiety wyborcze - listonosz wrzuci je do skrzynki. Jeśli ktoś nie ma skrzynki, powinien dostać powiadomienie, w której placówce pocztowej i, w jakich godzinach może odebrać kopertę (jest na to jeden dzień od momentu otrzymania powiadomienia).Pakiet wyborczy zawiera:
- kartę do głosowania,
- kopertę na kartę do głosowania,
- formularz oświadczenia o osobistym i tajnym głosowaniu,
- kopertę zwrotną,
- instrukcję głosowania.
Po oddaniu głosu w trybie korespondencyjnym, należy włożyć kartę do koperty i zakleić. Następnie tę kopertę trzeba włożyć do drugiej - koperty zwrotnej, łącznie z podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania. Tak przygotowaną przesyłkę należy wrzucić do skrzynki pocztowej albo dostarczyć do urzędu gminy. Kopertę można także zanieść do swojego lokalu wyborczego w dniu głosowania - osobiście, bądź przez inną osobę.
Niektóre grupy wyborców będą mogły zagłosować przez pełnomocnika, czyli upoważnić do tej czynności inną osobę. W taki sposób mogą głosować ci, którzy mają problem z poruszaniem się, mówieniem czy pisaniem i dodatkowo:
- złożyły wniosek o taki sposób głosowania w wyznaczonym do 9 maja terminie,
- głosują w Polsce,
- są pełnoletnie i posiadają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności albo skończyły 60 lat (najpóźniej w dniu wyborów).
Jeśli wyborca nie udzielał pełnomocnictwa na pierwszą turę, może to zrobić tylko i wyłącznie na drugą turę wyborów, której termin wyznaczono na 1 czerwca. Wniosek o ustanowienie pełnomocnika na ponowne głosowanie (na drugą turę) będzie można złożyć od 19 do 23 maja.
Czy weźmiesz udział w wyborach prezydenckich - zagłosuj w naszej SONDZIE
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.