reklama

15 października nie będzie Cię w domu? To ostatni moment, aby pobrać zaświadczenie i głosować gdzie indziej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Elżbieta Rzepczyk

15 października nie będzie Cię w domu? To ostatni moment, aby pobrać zaświadczenie i głosować gdzie indziej - Zdjęcie główne

Głosowanie w lokalu wyborczym | foto Elżbieta Rzepczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat15 października odbywają się wybory parlamentarne. Osoby, które tego dnia będą przebywać poza miejscem zamieszkania nie muszą się martwić, że nie będą mogły zagłosować. Wystarczy, że będą pamiętać o jednej istotnej sprawie.
reklama

Wyborcy, którzy 15 października nie będą mogły zagłosować w swoim lokalu wyborczym, bo na przykład wyjeżdżają, powinny postarać się  o zaświadczenie do głosowania. Oto jak je zdobyć. 

Nad morzem, w górach, na Mazurach. Nieważne, gdzie będziesz 15 października. Z tym zaświadczeniem zagłosujesz nawet za granicą

Jak informuje Państwo Komisja Wyborcza, wniosek o takie zaświadczenie można składać na piśmie, z własnoręcznym podpisem, w dowolnie wybranym urzędzie gminy do 12 października. Z takim dokumentem można głosować w dowolnej obwodowej komisji wyborczej w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Musimy jednak pamiętać, aby go nie zgubić,  ponieważ nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania, ponieważ zostaniemy z niego skreśleni i nieujęci w żadnym spisie wyborców. Musimy wiedzieć, że osoby z zaświadczeniem zostają wpisane na listę wyborców w dniu głosowania, w obwodzie, który wybiorą i przedstawią zaświadczenie o prawie do głosowania.

reklama

Do 12 października można również wnioskować o zmianę miejsca głosowania. Mogą to zrobić, np. studenci, albo osoby przebywające w sanatorium. Taki  wniosek powinien zostać złożony na piśmie z własnoręcznym podpisem do urzędu gminy, na obszarze, którym będziemy, przebywać w dniu wyborów lub przez  stronę internetową. W tym przypadku wyborca, który zmienił miejsce głosowania,  również zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców, w którym został wcześniej ujęty.

Trzy karty do głosowania. To nasza decyzja, w którym głosowaniu weźmiemy udział 

Nie można natomiast już składać wniosku o głosowanie korespondencyjne (termin minął 2 października), ani też przez pełnomocnika (wnioski można było składać do 6 października). 

reklama

Wybory parlamentarne odbędą się  w najbliższą niedzielę, 15 października. Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do godz. 21. Tego samego dnia, w tych samych lokalach, odbędzie się ogólnopolskie referendum. Oznacza to, że wyborcy otrzymają trzy karty do głosowania. 

Co ważne, osoby, które wezmą udział w głosowaniu, nie muszą uczestniczyć w referendum. Wówczas muszą odmówić przyjęcia karty do głosowania już podczas okazywania dowodu, informując członka komisji o braku chęci pobrania karty referendalnej. W poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że nieprawdą jest - wcześniej pojawiły się takie plotki - że karty do głosowania będą zszyte lub w inny sposób złączone.

reklama

Wyborca nie ma obowiązku, a prawo do udziału w głosowaniu 15 października i sam zdecyduje, czy we wszystkich, czy tylko w niektórych z trzech głosowań weźmie udział, a co za tym idzie, które karty do głosowania wyda mu obwodowa komisja wyborcza

 - zaznaczyła Państwa Komisja Wyborcza.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zwielkopolski24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama