Pomysł zorganizowania spotkania z dziećmi z Ukrainy wyszedł od klubu radnych Dialog i Zaufanie, którzy dostrzegli potrzebę wsparcia dla blisko 70 osób znajdujących się na terenie Mickiewiczowskiego Centrum Turystycznego w Żerkowie. Pośród nich 28 to uczniowie dzieci szkoły podstawowej i 5 ponadpodstawowej.
Dzieci ukraińskie, przebywające na terenie ośrodka od początku wojny, miały okazję doświadczyć prawdziwie polskiego świątecznego klimatu - informuje wicestarosta i członkini Klubu, Katarzyna Szymkowiak.
Głównym punktem spotkania było wspólne ubieranie choinki, podczas którego dzieci mogły nie tylko ozdabiać drzewko, ale również tworzyć łańcuch w barwach polsko-ukraińskich. Uczestnicy śpiewali kolędy zarówno po polsku, jak i po ukraińsku, tworząc wyjątkowy moment, który z pewnością na długo zapamiętają.
Zaprosiliśmy też dzieci z ośrodka kuratorskiego w Jarocinie. Wspólnie z Asią Wasilewską, Anią Kasprzak przybyli do nas i też uczestniczyli w tym wydarzeniu - dodaje Katarzyna Szymkowiak.
Dzięki hojności lokalnych sponsorów, którzy zakupili bogate paczki prezentowe i przekazali placki, oraz wsparciu kół gospodyń wiejskich z Żółkowa, Bieździadowa i Lisewa, dzieci otrzymały nie tylko upominki, ale także słodki poczęstunek. W wydarzenie zaangażował się również sołtys z Twardowa.
Ogromna rola sołtysa z Twardowa. Pomijając już fakt, że przywiózł jeszcze osobne paczki dla dzieci, to był Świętym Mikołajem - wyraża uznanie Klub Dialog i Zaufanie. Jest osobą, na którą zawsze możemy liczyć - dodaje.
Dzieci otrzymały od gwiazdora prezenty, które musiały zdobyć wykonując zadanie np. zaśpiewać lub zrobić przysiady.
Inicjatywa nie ograniczała się jedynie do spotkania w MCT. Gmina Żerków, oprócz wsparcia tego wydarzenia, pomoże również w organizacji naszej tradycyjnej wigilii dla rodzin ukraińskich.
Jesteśmy z nimi od początku tej trudnej sytuacji, która wynikła z wybuchu wojny na Ukrainie. Od samego początku nasze zaangażowanie w tę inicjatywę wynikało z głębokiego przekonania i chęci pomocy. Chcemy przekazywać nasze tradycje zarówno podczas Świąt Bożego Narodzenia, jak i Wielkanocy. Zawsze pragniemy organizować specjalne wydarzenia, takie jak wigilie czy spotkania wielkanocne, aby okazać wsparcie i troskę dla nich - tłumaczy Agnieszka Rybacka.
Są to wielodzietne rodziny, które znajdują się na terenie ośrodka faktycznie od początku wojny.
Dało to dzieciom chwile radości. One teraz pójdą, sprawdzą co tam jest, co dostali, będą się cieszyć. Staramy się o nich pamiętać - mówi
PRZECZYTAJ TAKŻE: Półkolonie dla polskich i ukraińskich dzieci w Żerkowie
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.