Hol Pałacu Radolińskich w Jarocinie nie był w stanie pomieścić wszystkich gości. Na wydarzenie przybyli znajomi, przyjaciele i rodzina Andrzeja Strabla - emerytowanego podinspektora policji. Do Jarocina goście przyjechali z Poznania, Buku, Ostrowa Wielkopolskiego a nawet Wrocławia.
Duże zainteresowanie wystawą Andrzeja Strabla w Jarocinie
Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili profesorowie Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu: Czesława Żaba oraz Ryszard Żaba. Władze samorządowe miasta reprezentowali Robert Kaźmierczak - sekretarz gminy Jarocin oraz Anna Iwicka - przewodnicząca Rady Miejskiej Jarocina.Gości przywitał i w piękny nastrój wprowadził znany wokalista Piotr Kuźniak - prywatnie przyjaciel Andrzeja Strabla. Pełniąca obowiązki dyrektora muzeum Bożena Kubacka przedstawiła dorobek artystyczny muzyka.
Ekspozycję Andrzeja Strabla zorganizowano w ramach obchodów 65-lecia Muzeum Regionalnego w Jarocinie.
- Nie chcieliśmy robić jednej wielkiej imprezy, tylko chcieliśmy pokazać to, co jest najlepsze w Jarocinie. I to, że pan Andrzej zgodził się zainaugurować nasz cykl wystaw jest dla nas bardzo wielkim zaszczytem. (...) Mamy szansę i okazję pokazywać dorobek osób, które mimo, że stąd wyfrunęły, to zawsze serce mają w Jarocinie - mówił Sebastian Pluta, kurator wystawy.
Następnie bohater niedzielnego wieczoru przywitał gości.
Koncert Piotra Kuźniaka na wystawie Andrzeja Strabla w Jarocinie
Autor szczególnie ciepło zwrócił się do najbliższych.
- Moja małżonka jest moim wsparciem i motorem napędowym - zaznaczył Andrzej Strabel.
Nim opowiedział o ekspozycji zaznaczył, że nigdy „nie odciął pępowiny od Jarocina”.
- Jest to przekrój prac inspirowanych artystami właśnie takimi, jak Pablo Picasso, przede wszystkim okres błękitny, wczesny kubizm i późniejszy kubizm. Moja żona i nie tylko ona twierdzi, że po tych płaskorzeźbach, które wykonuję, będąc zainspirowany twórczością wielkiego artysty hiszpańskiego urodzonego w Maladze, nareszcie widzi, co ten artysta tam namalował. Generalnie rzecz biorąc jest to pewne studio analiz prac malarskich Pabla Picassa, oby wszyscy tak długo żyli jak Pablo Picasso i w takim zdrowiu - mówił Andrzej Strabel. - Następnym artystą, który mnie zainspirował jest Matteo Arfanotti, włoski malarz, wielokrotny mistrz świata. On maluje w systemie 3D. Dostarcza gotowe obrazy pod moje projekty. Jest mistrzem w malowaniu ciała ludzkiego - opowiadał wyraźnie wzruszony Andrzej Strabel.
Charyzmę artysty rzeźbiarza doskonale oddała w stand-up jego studentka z lat 2014-2019. Goście nagrodzili ją bawili, a potem na nich czekała dalsza część uczty muzycznej. Przez kilkanaście minut można było ponownie posłuchać Piotra Kuźniaka. Wreszcie wszyscy przeszli do sali wystawowej, gdzie podziwiali prace rzeźbiarza.
Andrzej Strabel: Wystawa przeszła moje najśmielsze oczekiwania
Bardzo ciekawa była też ekspozycja prywatnych zdjęć Andrzeja Strabla, na których mogli się odnaleźć jarociniacy między innymi Izabela Skrzypek - emerytowana dyrektor Szkoły Muzycznej w Jarocinie, prywatnie kuzynka rzeźbiarza, ale także jego koledzy z przedszkola, a potem szkoły podstawowej. Goście byli zachwyceni ekspozycją, fotografowali dzieła artysty, kręcili filmy, a do Andrzeja Strabla ustawiła się z gratulacjami bardzo długa kolejka.
- Jestem pod wrażeniem. Prace znam z autopsji, z mieszkania Andrzeja, jak nad nimi pracował. Wiele prac mi przesyłał, bo Andrzej jest moim siostrzeńcem. Odnalazłam się na zdjęciach. Byłam wtedy 14-letnią dziewczynką - mówi Stefania Zukier.
Bohater niedzielnego wieczoru w Muzeum Regionalnym w Jarocinie przyznaje, że nie spodziewał się takiego zainteresowania.
- To przeszło moje najśmielsze oczekiwania - mówi bez zastanawiania się Andrzej Strabel.
- Myślę, że dobrym podsumowaniem wystawy są słowa kuratora Sebastiana Pluty: Panie Andrzeju pan naprawdę bardzo wysoko podniósł poprzeczkę wydarzeń artystycznych w Jarocinie i będzie nam trudno dogonić pana w tym poziomie, który został zaprezentowany. Widziałem, że odbiór gości też był bardzo pozytywny - wyznaje wzruszony Andrzej Strabel.
Wystawę „Od Pabla Picassa do Eugene Ivanova” można oglądać w Pałacu Radolińskich. Godziny otwarcia muzeum: poniedziałek - nieczynne wtorek-piątek 8.00-16.00 sobota - niedziela 14.00-18.00.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.