Jarociński Cech Rzemiosł Różnych istnieje od 1 lipca 1953 r. Walne Zgromadzenie to najważniejszy organ Cechu. Zebranie wszystkich członków ma zawsze niezmiernie uroczysty charakter. Nie inaczej było wczoraj, we wtorek - 20 maja.
Jednogłośne absolutorium dla zarządu Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie
Walne Zgromadzenie Cechu Rzemiosł Różnych odbyło się w budynku Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery. Uczestniczyło w nim 66 delegatów.W trakcie uroczystego spotkania członkowie cechu zapoznali się ze sprawozdaniem zarządu z działalności w 2024 roku, sprawozdaniem finansowym oraz planem pracy na 2025 rok. Na ich podstawie Walne Zgromadzenie udzieliło absolutorium zarządowi na czele z Starszym Cechu Jackiem Dutkiewiczem.
W czasie zebranie uhonorowano rzemieślników, którzy swoją działalność prowadzą przez 25, 30, 35, 45 i 55 lat [lista PONIŻEJ].
Poza tym Józef Robak został odznaczony Złotą Statuą im. Jana Kilińskiego za 46 lat prowadzenia działalności gospodarczej oraz za wkład włożony w rozwój rzemiosła jarocińskiego i 35 lat pracy we władzach samorządowych Cechu (od 2009 do 2025 pełnił funkcję Podstarszego Cechu - przyp. red.). Statuę wręczyli: Maciej Całka, prezes Izby Rzemieślniczej w Kaliszu i Magdalena Figas, dyrektor Izby Rzemieślniczej w Kaliszu.
Jacek Dutkiewicz poinformował, że rok 2024 zakończył się nadwyżką w wysokości 52.928 zł.
W okresie od ubiegłego roku z członkostwa w Cechu zrezygnowało lub zakończyło działalność gospodarczą 12 zakładów pracy. Cech przyjął w to miejsce 16 nowych firm. Reprezentują one różne rodzaje działalności, między innymi: mechanikę i elektromechanikę pojazdową, mechanikę pojazdów rolniczych, ogólnobudowlaną i wykończenia wnętrz, dekarską, fryzjerską, gastronomiczną i handlową. Obecnie organizacja liczy 280 członków.
Omówiona została również działalność Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery, które prowadzi szereg bezpłatnych kursów i szkoleń nie tylko dla mieszkańców powiatu jarocińskiego. W ciągu trzech lat działalności JaCEK przeprowadził 33 szkolenia, w których uczestniczyło 1.029 osób.
W trakcie Walnego Zgromadzenia wybrany został zarząd Cechu w składzie:
- Jacek Dutkiewicz - Starszy Cechu,
- Grzegorz Malecha - przewodniczący komisji rewizyjnej,
- Jacek Sopniewski - przewodniczący Sądu Cechowego.
Cech Rzemiosł Różnych w Jarocinie przyjął 16 nowych członków
Jarociński Cech Rzemiosł Różnych jest organizacją samorządu gospodarczego rzemiosła. Zrzesza - na zasadach dobrowolności, rzemieślników z kilku gmin, między innymi: Jarocin, Żerków, Kotlin, Jaraczewo i Koźmin Wlkp., oraz - na zasadzie obowiązkowej przynależności, rzemieślników prowadzących szkolenie pracowników młodocianych, nad którymi Cech prowadzi nadzór.Organizacja rzemieślnicza odgrywa kluczową rolę w kształceniu zawodowym uczniów. Prowadzi szereg kursów i szkoleń oraz doradztwo zawodowe.
- Nasza współpraca z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych nr 2 stanowi doskonały przykład owocnego partnerstwa pomiędzy sektorem edukacyjnym a przemysłowym, które ma ogromne znaczenie dla przyszłości młodego pokolenia - mówił Starszy Cechu Jacek Dutkiewicz, podczas Walnego Zgromadzenia Cechu.
Podkreślił, że „szczególnie cieszy rosnące zainteresowanie lokalnych zakładów pracy szkoleniem uczniów”.
- To nie tylko dowód na to, że przedsiębiorcy dostrzegają wartość inwestowania w przyszłych rzemieślników, ale również potwierdzenie, że nasza inicjatywa zyskuje uznanie i zaufanie wśród firm z regionu - zaznaczył Jacek Dutkiewicz.
Cech obserwuje w ostatnim czasie wyraźny wzrost liczby zakładów chętnych do współpracy.
- W ostatnim czasie przyjęliśmy aż 16 nowych firm, które zadeklarowały gotowość do podjęcia szkolenia uczniów już od września tego roku. To niezwykle pozytywne zjawisko, będące wyrazem rosnącej świadomości i odpowiedzialności przedsiębiorców, którzy rozumieją, że wspieranie kształcenia zawodowego to inwestycja w przyszłość naszej gospodarki, lokalnej społeczności i fachowego rzemiosła - stwierdził Starszy Cechu.
Szkolenie zawodowe w prowadzi obecnie 225 zakładów rzemieślniczych, należących do jarocińskim Cechu Rzemiosł Różnych. Według danych z końca 2024 r., praktyczną naukę zawodu odbywało w nich 744 uczniów. Ich nauka kończy się egzaminem czeladniczym, na który kieruje Cech, a przeprowadzają go izby rzemieślnicze.
ZAKŁADY PRACY OBCHODZĄCE JUBILEUSZE PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ W 2025 r.
JUBILEUSZ 55 lat
Ryszard Świerblewski - Usługi Ślusarskie Żerków
JUBILEUSZ 45 lat
Jan Wałkowski - PUH Zakład Stolarski Jarocin
JUBILEUSZ 35 LAT
Maria Bukowska - Zakład Fryzjerski Jarocin
Jolanta Szczesna - Zakład Fryzjerski Jarocin
Andrzejczak Barbara - Zakład Fryzjerski Jarocin
Henryk Bogielczyk - Zakład Elektroinstalacyjny Jarocin
Piotr Branicki - P.P.H.U. KOALA PLUS Jarocin
Ewa Kasprzak - PHP ,,KASMAN” Jarocin
Stanisław Matuszak - Elektromechanika Pojazdowa Jarocin
Jan Olejnik - Zakład Dekarsko-Blacharski Jarocin
Grzegorz Osuch - Instalatorstwo Elektryczne i Odgromowe Jarocin
Sławomir Ślachetka - Zakład Rzemieślniczy Instalatorstwo Sanitarne i Ogrzewanie Instalatorstwo Gazowe
Saturnin Rybarczyk - Zakład Elektromechaniczny Jarocin
JUBILEUSZ 30 lat
Adam Gola - Zakład Instalatorstwa Elektrycznego Jarocin
Arkadiusz Nawrocki, Krzysztof Nawrocki - Zakład Meblowy „Nakpol” Jarocin
Sławomir Paterski - Warsztat Stolarski Jaraczewo
Wojciech Solarski - Elektromechanika Pojazdowa Jarocin
Jacek Sopniewski - Elektromechanika Pojazdowa Jarocin
Andrzej i Anna Steinmetz - PPHU ,,Meble” s.c. Jarocin
Eugeniusz Wojtczak - Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe Jarocin
JUBILEUSZ 25 lat
Damian Czeszyk - Firma Handlowo-Usługowa „Damian”
Sławomir Kaźmierczak - „Kabsa” Jaraczewo
Robert Szymczak - P.H.U. Auto-Szymczak Kotlin
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.