W zeszłym roku wśród ośmiu wyświęconych diakonów z diecezji kaliskiej był Patryk Rutkowski z parafii św. Jana Chrzciciela w Brzóstkowie. Nowe powołania kapłańskie to zawsze wielki powód do radości dla społeczności danej parafii. Często mówi się też, że świadczą one o żywotności parafii. W tym przypadku powody do świętowania ma ksiądz Przemysław Kubiak, który od 11 lat jest tam proboszczem. Msza św., w trakcie której siedmiu z nich otrzyma sakrament święceń kapłańskich, zostanie odprawiona w katedrze w Kaliszu w sobotę 25 maja. Początek o godz. 10.00. Pierwszą samodzielną Eucharystię w rodzinnej parafii w Brzóstkowie będzie sprawował dzień później, w niedzielę 26 maja o godz. 12.00.
Ostatnim wyświęconym z naszego terenu kapłanem był pochodzący z Kolniczek ksiądz Marcin Kaczmarek. Jego uroczystość miała miejsce trzy lata temu. W Jarocinie ostatnia prymicja miała miejsce 9 lat temu. W maju 2015 roku święcenia przyjął franciszkanin pochodzący - ojciec Justyn Krzysztof Berus.
W tym roku zostanie wyświęcony również diakon z parafii w Dębnie
Dwa tygodnie wcześniej, w sobotę 11 maja odbędzie się Eucharystia, w czasie których zostanie ustanowionych dwóch nowych diakonów dla archidiecezji poznańskiej. Jednym z nich będzie kleryk Franciszek Grobelny, pochodzący z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Jest on spokrewniony z innym kapłanem pochodzącym z Chrzana - księdzem Krzysztofem Grobelnym, który przez wiele lat był proboszczem w Pleszewie. Z parafii na uroczystości do Poznania pojedzie grupa parafian. Msza św. z udzieleniem sakramentu święceń rozpocznie się o godz. 10.00 w katedrze na Ostrowie Tumskim. Przewodniczyć jej będzie biskup Grzegorz Balcerek, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.Diakonat jest to najniższy stopień święceń i zazwyczaj stanowi on przygotowanie do przyjęcia święceń prezbiteratu (kapłańskich). Udzielane są na piątym roku studiów teologicznych. Najwyższym stopniem są święcenia (sakra) biskupia, ale przyjmują je tylko nieliczni duchowni. Diakoni mogą m.in. udzielać chrztu, rozdawać Komunię świętą, czytać Ewangelię, przewodniczyć nabożeństwom, sprawować sakramentalia i prowadzić pogrzeby. Od kapłanów odróżniają się strojem noszą dalmatykę (krótszą od ornatu) lub albę ze stułą przewieszoną przez lewe ramię, spiętą u dołu.
Mniej powołań i kapłanów oznacza łączenie parafii, również na Ziemi Jarocińskiej
Ponieważ z roku na rok jest coraz mniej powołań, dlatego kolejne diecezje podejmują decyzje o łączeniu seminariów duchownych. W zeszłym roku działalności zaprzestało Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie, a klerycy przenieśli się do Poznania. Wcześniej rozwiązane zostało WSD we Wronkach, w którym kształcili się franciszanie z poznańskiej prowincji św. Franciszka z Asyżu. W budynku kaliskiego seminarium od 2021 roku prowadzony jest tzw. rok propedeutyczny, czyli wstępny, wprowadzający i przygotowawczy dla diecezji kaliskiej oraz dwóch archidecezji - poznańskiej i gnieźnieńskiej.Zmniejszająca się liczba kapłanów oznacza również konieczność łączenia parafii. W archidiecezji poznańskiej zapowiedziano już, że w tym roku dotyczyć będzie to kolejnych 12, wśród których są również parafie z terenu Ziemi Jarocińskiej. Jednego wspólnego proboszcza mają mieć Nosków i Potarzyca. Z opublikowanych pierwszych decyzji o zmianach personalnych wynika, że ksiądz Dariusz Paterczyk, dotychczasowy proboszcz noskowskiej parafii pod wezwaniem Świętej Trójcy z początkiem sierpnia rozpocznie posługę duszpasterską w Bielewie.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.