Reklama

W grupie siła - udowodnili to mieszkańcy Cielczy i Cząszczewa. Do puszek zebrali ponad 28 tysięcy złotych na leczenie Piotrka [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W niedzielne popołudnie w Szkole Podstawowej w Cielczy odbył się festyn dla Piotrka Lewandowskiego, walczącego z ostrą białaczką szpikową. Do pomocy włączyły się organizacje z Cielczy i Cząszczewa.

Reklama

U 10-letniego Piotrka Lewandowskiego z Cielczy na początku marca zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową z naciekami mięsaka granulocytarnego. Od tego czasu cały czas przebywa na oddziale Oddział Onkologii i Hematologii w Poznaniu. Ma podawaną chemię, która niestety niesie za sobą duże ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Musi mieć również częste przetoczenia krwi i płytek. Po zakończeniu leczenia czeka go przeszczep szpiku. Na szczęście w bazie Fundacji Dawców Szpiku udało się znaleźć w Polsce aż dwóch "bliźniaków genetycznych" Piotrka. Dla wielu chorych największym problemem jest znalezienie dawcy zgodnego genetycznie. Dlatego DKMS apeluje o to, aby jak najwięcej osób rejestrowało się w ich bazach. Im większe są zasoby, tym większe jest prawdopodobieństwo znalezienia pasujących do siebie. Sam proces rejestracji jest bardzo prosty. Polega na pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i nieposiadający znacznej nadwagi. Z przesłanej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy Dawców. Proces trwa ok. 2-3 miesiące.

Piotrek Lewandowski w walce z białaczką może liczyć na wsparcie mieszkańców Cielczy i Cząszczewa 

Do bazy DKMS można zgłosić się przy okazji różnego rodzaju akcji np. pobierania krwi czy festynów. Można to było zrobić wczoraj podczas imprezy pod hasłem "Wszyscy dla Piotrusia". W jej zorganizowanie włączyły się m.in. Szkoła Podstawowa i Rada Rodziców SP w Cielczy, OSP, LZS, sołectwo i parafia Cielcza oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Cielczy i Cząszczewa. Wszyscy wspólnie tworzyli "Team Piotrka". Inicjatorką akcji była nauczycielka Alicja Szalkowska.

Mimo upału z zaproponowanych na festynie atrakcji skorzystało bardzo wiele osób. Były występy najmłodszych, pokazy strażackie, policyjne i wojskowe, konkursy dla dzieci, dmuchany zamek, przejażdżki na koniku, kiermasz prac uczniów i rodziców, fotobudka, pokaz motocykli i przejażdżki zabytkowymi pojazdami oraz loteria fantowa, w której każdy los wygrywał. Nie zabrakło też sportowej rywalizacji. Na boisku zmierzyli się uczniowie i rodzice. Panie z KGW dbały o to, żeby nikt nie był głodny ani spragniony. Mieszkańcy obu sołectw udowodnili, jak prawdziwym jest hasło: "w grupie siła". Efekty są zresztą imponujące. W samych tylko puszkach - bez licytacji, które odbywały się również w czasie niedzielnego festynu - udało się zebrać 28.534,51 złotych i kilka innych nominałów. Puszki mają się też pojawić się w różnego rodzaju punktach. 

Pieniądze dla Piotrka Lewandowskiego z Cielczy nadal będą potrzebne

Etap powrotu Piotrka do zdrowia po przeszczepie trwać będzie jeszcze długi czas, rok a nawet 2 lata. W tym czasie będzie pod stałą kontrolą zespołu transplantacyjnego. Jego układ odpornościowy będzie bardzo niedojrzały, będzie musiał przyjąć na nowo wszystkie szczepionki. Nadal będzie przyjmować leki i dbać o dobry stan zdrowia, aby zapobiegać infekcjom. Na dalsze leczenie i rehabilitację potrzebne będą pieniądze, które przekraczają możliwości finansowe rodziny. Dlatego uruchomiona została zbiórka na zrzutka.pl.

Do tej pory udało się zebrać nieco ponad 24 tysiące z 50, które są potrzebne. Do końca zbiórki zostały jeszcze10 dni. Na Facebooku działa również profil Licytacje dla Piotrka vs białaczka. Można na niej wziąć udział w aukcjach naprzeróżniejszych przedmiotów oraz voucherów na różnego rodzaju usługi m.in. fryzjerskie, kosmetyczne. Do tej pory największe kwoty - 1.200 i 1.000 złotych - uzyskano za lampę i zegar przekazane przez księdza Radosława Nowaka, proboszcza parafii św. Małgorzaty w Cielczy

Chcesz pomóc? Pieniądze możesz wpłacić [TUTAJ].

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy