Reklama

Upamiętnią antykomunistycznych konspiratorów

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Upamiętnią antykomunistycznych konspiratorów  - Zdjęcie główne

Upamiętnią antykomunistycznych konspiratorów tablicą na liceum. "Skrusz Kajdany" ma swoje miejsce również na obelisku przy ul. Niepodległości | foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W najbliższy piątek (11 czerwca) o godz. 10.00 w kościele Chrystusa Króla odbędzie się msza św. z okazji odsłonięcia na budynku Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Jarocinie tablicy upamiętniającej członków młodzieżowej organizacji antykomunistycznej „Skrusz Kajdany”. O organizacji, która powstała w grudniu 1947 r. na łamach „Gazety Jarocińskiej” pisał nieżyjący już historyk Piotr Marchwiak.

Reklama

 „Skrusz Kajdany” założyli: Ignacy Fatyga ps. „Pantera” (lat 20), Kazimierz Borkiewicz ps. „Kozera” (lat 19), Mieczysław Hoffman ps. „Gerwazy” (lat 18) oraz Zdzisław Guliński ps. „Protazy” (lat 15). Celem organizacji było obalenie ustroju komunistycznego. Jeszcze przed oficjalnym ukonstytuowaniem się stowarzyszenia Borkiewicz i Hoffman namalowali olejną farbą na murach miasta „Precz z PPR i PPS”, „Niech żyje PSL” oraz zamalowali nazwę kina „Wolność”. Później próbowali uzyskać broń od podziemnej poakowskiej organizacji antykomunistycznej. Ich nieostrożność spowodowała zatrzymanie Gulińskiego, który z kolei w czasie przesłuchań podał nazwiska pozostałych konspiratorów. 

Upamiętnią antykomunistycznych konspiratorów 

Śledztwo przeciwko nim zakończono 13 czerwca 1948 r. Dwa dni później sporządzono akt oskarżenia. Rozprawa sądowa odbyła się 29 i 30 lipca przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Poznaniu na sesji wyjazdowej w Jarocinie, w lokalu „Victorii”. Fatyga, Borkiewicz oraz Hoffman skazani zostali na sześć lat więzienia oraz utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na trzy lata. Zdzisław Guliński miał spędzić w więzieniu dwa lata z jednoczesną dwuletnią utratą ww. praw, dlatego wyszedł najwcześniej. Hoffman, Borkiewicz i Fatyga odzyskali wolność w 1951 r.

Upamiętnią antykomunistycznych konspiratorów

Po mszy św. w kościele Chrystusa Króla, o godz. 11.00 przed budynkiem Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej członków organizacji "Skrusz Kajdany", którzy byli uczniami Państwowego Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Jarocinie. Godzinę później zaplanowano uroczystość w auli szkolnej. W trakcie przewidziano wykład, wystąpienia zaproszonych gości oraz zwiedzanie wystawy. Organizatorami wydarzenia są oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, Starostwo Powiatowe w Jarocinie i LO.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy