Sezon grzewczy w pełni, a wraz z nim powróciło zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla. Niestety, dziś (9 grudnia) do tragedii doszło w Kotlinie.
Czad zaatakował w Kotlinie
Zespół Ratownictwa Medycznego i straż pożarna zostały wezwane do jednego z mieszkań, bowiem istniało podejrzenie zatrucia czadem.
- Kiedy zastępy straży pożarnej dojechały na miejsce, Zespół Ratownictwa Medycznego prowadził resuscytację krążeniowo-oddechową u jednej osoby, druga tego nie wymagała - relacjonuje dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie
Zatrucie tlenkiem węgla w Kotlinie. Jedna osoba nie żyje, druga w szpitalu
Niestety, pomimo akcji reanimacyjnej, życia jednej osoby nie udało się uratować. Lekarz stwierdził zgon.W międzyczasie druga osoba przebywająca w mieszkaniu zaczęła się skarżyć na bóle i zawroty głowy. Została jej udzielona kwalifikowana pomoc medyczna i wezwana druga karetka pogotowia, która zabrała poszkodowaną osobę do szpitala w Jarocinie.
Mierniki wykazały obecność tlenku węgla
Ratownicy zmierzyli poziom obecności tlenku w mieszkaniu. Jak przekazuje dyżurny straży, początkowo mierniki wykazały dość duże stężenie.
- Zostało wygaszone palenisko pieca, wszystkie pomieszczenia zostały przewietrzone. Po ponownym sprawdzeniu pomieszczeń pod kątem obecności tlenku węgla, mierniki nie wykazały go - wyjaśnia.
W akcji ratunkowej, oprócz dwóch Zespołów Ratownictwa Medycznego, brały udział dwa zastępy straży pożarnej - JRG Jarocin i OSP Kotlin.
Jarocińska straż pożarna włączyła się do akcji "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!"
Straż pożarna nieustanie ostrzega nas przed zagrożeniami. "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to realizowana przez Państwową Straż Pożarną ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Do akcji włączyła się również jarocińska straż pożarna.Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza, dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest: bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku.Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując uduszenie przy długotrwałym narażeniu.
- Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z: nieszczelności, braku konserwacji, w tym czyszczenia, wad konstrukcyjnych, niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe - wylicza Mariusz Banaszak.
Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?
- Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
- Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
- Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
- Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
[AKTUALIZACJA, poniedziełek - 11 grudnia, godz. 9.00]
Zatrucie tlenkiem węgla miało miejsce w domu jednorodzinnym. Poszkodowanymi byli kobieta w wieku 61 lat i o 10 lat starszy mężczyzna. Niestety, kobiety nie udało się uratować. Mężczyzna trafił do szpitala, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.