Okres noworoczny to czas, kiedy firmy kurierskie ledwo nadążają za dostarczaniem kolejnych paczek. Część z nas wysyła spóźnione prezenty świąteczne lub życzenia noworoczne wraz z upominkiem, inni zaś rzeczy kupione na zimowych wyprzedażach. W dzisiejszych czasach przesłanie towarów za granicę nie stanowi żadnego problemu, jednak przepisy jasno określają, jakie produkty nie powinny znaleźć się w paczce. Co się do nich zalicza?
Tych produktów nie wkładaj do paczki!
Z oczywistych względów bezpieczeństwa w paczce nie mogą znajdować się żadne elementy związane z bronią palną. Występuje ryzyko, że wypali ona podczas przesyłki, a ponadto na broń trzeba mieć pozwolenie. Jeżeli firma kurierska znajdzie broń w paczce, to ma obowiązek zgłosić to do odpowiedniego organu. Niektórych może zdziwić za to fakt, że zakazana jest wysyłka kurierska towarów o wysokiej wartości. Zalicza się do nich przede wszystkim biżuterię, antyki, obrazy czy kamienie szlachetne. Niektórych z nich nie można wywozić z kraju, a w większości przypadków zakaz odnosi się do ryzyka ich zagubienia. Towary o dużej wartości nie mogą być także ubezpieczone na całą wartość podczas przesyłki, dlatego pod żadnym pozorem nie wkładajmy ich do paczki. O czym jeszcze musimy zapomnieć? Na pewno wysłana przez nas paczka do Anglii i innych krajów nie może zawierać gotówki, przedmiotów wymagających akcyzy, żywych roślin i zwierząt, produktów leczniczych oraz komponentów użytych do ich produkcji, narkotyków i substancji psychotropowych, materiałów łatwopalnych, substancji żrących czy instrumentów muzycznych smyczkowych. Szczegółowy wykaz powinien widnieć na stronie internetowej każdej firmy kurierskiej. Niekiedy wewnętrzne regulaminy mogą się od siebie nieco różnić, dlatego warto je wcześniej dokładnie sprawdzić, aby nie spotkała nas niemiła niespodzianka.
Co grozi za wysyłkę towarów zakazanych?
Co dzieje się w przypadku, gdy nadana przesyłka zawiera towary, które są zakazane w transporcie? Wiele zależy od ich rodzaju. W większości przypadków taka paczka zostanie po prostu wstrzymana w transporcie w konkretnym oddziale danego przewoźnika. Oznacza to więc, że po prostu nie zostanie wysłana, a nadawca ma obowiązek odebrać ją w odgórnie narzuconym terminie. Jeżeli jednak nadawca nie zjawi się, to paczka zostaje komisyjnie zniszczona wraz z całą jej zawartością. To nie jedyne, co może grozić w przypadku wysyłki przedmiotów niedozwolonych w transporcie. Nadanie tego typu towarów może także wiązać się z rygorystycznymi sankcjami, które wynikają z powszechnie obowiązujących przepisów, czyli m.in. z karą więzienia, a nawet z karą pozbawienia wolności (np. w przypadku wysyłki narkotyków).
Wysyłka towarów za granicę przebiega sprawnie, szczególnie jeżeli są to kraje europejskie, jak np. Anglia. Zanim jednak nadamy paczkę, sprawdźmy dokładnie, czy na pewno jest to zgodne z obowiązującymi przepisami, a także prawem.