Sylwestrowa noc, podczas której żegnamy stary rok i witamy nowy, to dla wielu osób czas hucznej zabawy, której niektórzy nie wyobrażają sobie bez fajerwerków. W okresie świąteczno-noworocznym rośnie sprzedaż fajerwerków, rac.Niestety używanie środków pirotechnicznych bardzo często wiąże się z ogromną ilością poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych.
- Fajerwerki należy stosować zgodnie z instrukcją - powinny posiadać ją w języku polskim, opakowania nie powinny posiadać uszkodzeń. Nie wolno używać środków pirotechnicznych w pomieszczeniach i obiektach zamkniętych. Odpalając petardy należy ustawić je w bezpiecznej odległości od zgromadzonych osób, w szczególności od dzieci – mówi st. asp. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy KPP w Jarocinie.
Ważne! Zasady korzystania z fajerwerków
• należy kupować fajerwerki tylko w sprawdzonych miejscach;
• z fajerwerków mogą korzystać wyłącznie osoby pełnoletnie;
• przed odpaleniem fajerwerków należy sprawdzić, czy nie są uszkodzone;
• fajerwerki należy odpalać tylko w przestrzeni otwartej;
• korzystając z fajerwerków trzeba stosować się do instrukcji producenta.
• O czym należy pamiętać:
• - sprzedaż wyrobów pirotechnicznych osobom nieletnim to przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2
• - nieostrożne obchodzenie się z materiałami wybuchowymi, łatwopalnymi oraz wykraczanie przeciwko ustawie o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu i przewożeniu takich materiałów podlega karze aresztu, grzywny lub karze nagany
• - przestępstwem jest sprowadzenie bezpośredniego zagrożenia dla życia lub zdrowia osób oraz mienia o wielkich rozmiarach (pożaru, eksplozji), grozi za nie kra więzienia od 6 miesięcy do lat 8
Należy też pamiętać, że huk petard dla wielu osób jest uciążliwy, zwłaszcza dla osób starszych i chorych. Może także przestraszyć małe dzieci. z całą pewnością odpalając petardy powinniśmy wybrać miejsce znajdujące się z dala od szpitali czy hospicjów.
Huk petard niepokoi także zwierzęta, zwłaszcza psy, które mają bardzo dobrze rozwinięty słuch. Zadbajmy więc, by nie narażać ich na niepotrzebny stres.
- Huków i wystrzałów boi się większość zwierząt i to nie tylko tych domowych – podkreśla dr Julia Miller, lekarz weterynarii i behawiorystka z UPWr.
- Dodatkowo, o ile w przypadku naszych psów czy kotów możemy zadbać o to, by było to dla nich doświadczenie jak najmniej stresujące, o tyle zwierzęta dzikie, tzw. zwierzęta gospodarskie czy te w schroniskach dla zwierząt i ogrodach zoologicznych, są wystawione na olbrzymi stres, którego skutki mogą być nieprzewidywalne. Co roku wiele dzikich zwierząt staje się ofiarami naszych sylwestrowych zabaw – dodaje.
Jarocińska policja kontroluje stoiska z fajerwerkami. Póki co nie ujawniła nieprawidłowości.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.