Reklama

Strzelać czy nie strzelać fajerwerkami?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: uniwersalne jarocinska.pl

Strzelać czy nie strzelać fajerwerkami?  - Zdjęcie główne

Policja przypomina o bezpiecznym obchodzeniu się z środkami pirotechnicznymi. | foto uniwersalne jarocinska.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Strzelanie fajerwerkami o północy ma tylu zwolenników co przeciwników. Policja przypomina o bezpiecznym obchodzeniu się z tego typu środkami pirotechnicznymi.

Reklama

Sylwestrowa noc, podczas której żegnamy stary rok i witamy nowy, to dla wielu osób czas hucznej zabawy, której niektórzy nie wyobrażają sobie bez fajerwerków. W okresie świąteczno-noworocznym rośnie sprzedaż fajerwerków, rac.Niestety używanie środków pirotechnicznych bardzo często wiąże się z ogromną ilością poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych.

- Fajerwerki należy stosować zgodnie z instrukcją - powinny posiadać ją w języku polskim, opakowania nie powinny posiadać uszkodzeń. Nie wolno używać środków pirotechnicznych w pomieszczeniach i obiektach zamkniętych. Odpalając petardy należy ustawić je w bezpiecznej odległości od zgromadzonych osób, w szczególności od dzieci – mówi st. asp. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy KPP w Jarocinie.  

     
Ważne! Zasady korzystania z fajerwerków
•    należy kupować fajerwerki tylko w sprawdzonych miejscach;
•    z fajerwerków mogą korzystać wyłącznie osoby pełnoletnie;
•    przed odpaleniem fajerwerków należy sprawdzić, czy nie są uszkodzone;
•    fajerwerki należy odpalać tylko w przestrzeni otwartej;
•    korzystając z fajerwerków trzeba stosować się do instrukcji producenta.
•    O czym należy pamiętać:
•    - sprzedaż wyrobów pirotechnicznych osobom nieletnim to przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2
•    - nieostrożne obchodzenie się z materiałami wybuchowymi, łatwopalnymi oraz wykraczanie przeciwko ustawie o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu i przewożeniu takich materiałów podlega karze aresztu, grzywny lub karze nagany
•    - przestępstwem jest sprowadzenie bezpośredniego zagrożenia dla życia lub zdrowia osób oraz mienia o wielkich rozmiarach (pożaru, eksplozji), grozi za nie kra więzienia od 6 miesięcy do lat 8

Należy też pamiętać, że huk petard dla wielu osób jest uciążliwy, zwłaszcza dla osób starszych i chorych. Może także przestraszyć małe dzieci. z całą pewnością odpalając petardy powinniśmy wybrać miejsce znajdujące się z dala od szpitali czy hospicjów.
Huk petard niepokoi także  zwierzęta, zwłaszcza psy, które mają bardzo dobrze rozwinięty słuch. Zadbajmy więc, by nie narażać ich na niepotrzebny stres. - Huków i wystrzałów boi się większość zwierząt i to nie tylko tych domowych – podkreśla dr Julia Miller, lekarz weterynarii i behawiorystka z UPWr.

- Dodatkowo, o ile w przypadku naszych psów czy kotów możemy zadbać o to, by było to dla nich doświadczenie jak najmniej stresujące, o tyle zwierzęta dzikie, tzw. zwierzęta gospodarskie czy te w schroniskach dla zwierząt i ogrodach zoologicznych, są wystawione na olbrzymi stres, którego skutki mogą być nieprzewidywalne. Co roku wiele dzikich zwierząt staje się ofiarami naszych sylwestrowych zabaw – dodaje.

Jarocińska policja kontroluje stoiska z fajerwerkami. Póki co nie ujawniła nieprawidłowości.     

UWAGA - NAGRAJ NAM TEMAT - Zobacz TUTAJ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy