Tragicznie rozpoczął się dzień na drogach w powiecie jarocińskim. Około 4.00 służby otrzymały zgłoszenie o wypadku na 230,9 km drogi krajowej nr 12 – przed Górą jadąc od strony Jarocina. Na miejsce udała się straż pożarna, policja, a także Zespół Ratownictwa Medycznego.
Śmiertelny wypadek na drodze krajowej 12 przed Górą. Nie żyje pieszy
Jak doszło do wypadku? Funkcjonariusze wyjaśniają jego dokładne okoliczności. Wstępne ustalenia są takie.
- Od Góry w kierunku Brzostowa jechała ciężarówka i podczas wymijania się z autem osobowym zza samochodu wyszedł pieszy i doszło do potrącenia mężczyzny przez ciężarówkę - podaje asp. sztab. Karina Migalska – Cepa.
Niestety pomimo wysiłku wielu osób nie udało się uratować mężczyzny. Życie w wypadku stracił 85-letni mieszkaniec gminy Jaraczewo. Na miejscu wykonywane są czynności przez śledczych. Policja i prokurator ustalają okoliczności zdarzenia. Oficer dyżurny PSP w Jarocinie do zdarzenia zadysponował 2 zastępy JRG Jarocin oraz OSP Góra.
- Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz resuscytacji - krążeniowo oddechowej do czasu przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego – informuje oficer dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie
Droga krajowa nr 12 jest zablokowana
Droga krajowa nr 12 jest zablokowana. Policja wyznaczyła objazdy. Jadący od Jaraczewa kierowani są przez Panienkę, a od Jarocina przez Roszków, Nosków. Punkt Informacji Drogowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o godzinie 5.00 podał, że droga będzie zablokowana cztery godziny.[AKTUALIZACJA 09:00]
Służby zakończyły działania namiejscu zdarzenia. DK 12 jest odblokowana.
To drugi wypadek śmiertelny na drogach powiatu jarocińskiego w tym roku. Pod koniec marca tragedia wydarzyła się na DK 11 w Kotlinie. Jak ustaliła policja kierujący peugeotem 607 zjechał na przeciwległy pas jezdni, otarł się o naczepę scanii, po czym czołowo zderzył się z ciężarowym volvo. W wypadku zginął 43-letni mężczyzna jadący peugeotem 607.
Główne przyczyny śmiertelnych wypadków
Według statystyk policyjnych, najczęstszymi przyczynami wypadków śmiertelnych są:
- Nadmierna prędkość – kierowcy często nie dostosowują prędkości do warunków drogowych, szczególnie podczas złej pogody lub w nocy.
- Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – zarówno na skrzyżowaniach, jak i przejściach dla pieszych.
- Nieprawidłowe wyprzedzanie – w tym wyprzedzanie „na trzeciego” i w miejscach niedozwolonych.
- Prowadzenie pod wpływem alkoholu lub środków odurzających – mimo kampanii społecznych i zaostrzenia kar, wciąż zdarzają się przypadki jazdy na „podwójnym gazie”.
- Zły stan techniczny pojazdów – niesprawne hamulce, zużyte opony czy brak oświetlenia również zwiększają ryzyko tragedii.
Polska policja podejmuje szereg działań prewencyjnych i kontrolnych, mających na celu ograniczenie liczby wypadków drogowych. Wśród nich znajdują się m.in.:
1. Kontrole drogowe
Policjanci regularnie prowadzą kontrole prędkości, trzeźwości kierowców oraz stanu technicznego pojazdów. Wzmożone działania można zaobserwować w okresach wzmożonego ruchu, jak długie weekendy czy święta.
2. Akcje profilaktyczne
Kampanie informacyjne takie jak „Nie zabijaj” czy „Prowadzę – jestem trzeźwy” mają na celu zwiększenie świadomości społecznej. Policja współpracuje także ze szkołami i lokalnymi samorządami w ramach edukacji komunikacyjnej.
3. Wykorzystanie nowoczesnych technologii
Do walki z piratami drogowymi wykorzystywane są m.in. wideorejestratory w nieoznakowanych radiowozach, drony oraz odcinkowy pomiar prędkości. Coraz większe znaczenie mają również systemy monitoringu miejskiego.
4. Stała analiza miejsc niebezpiecznych
Policja na bieżąco analizuje tzw. czarne punkty – miejsca szczególnie niebezpieczne. W porozumieniu z zarządcami dróg podejmowane są działania infrastrukturalne, takie jak poprawa oznakowania, budowa rond czy montaż sygnalizacji świetlnej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.