Pod koniec lutego na emeryturę przeszedł st. bryg. Tomasza Krawczyk - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie. Komendant Wojewódzki PSP w Poznaniu obowiązki komendanta powiatowego w Jarocinie powierzył st. kpt. Dariuszowi Juszczakowi.
Rozmowa z st. kpt. DARIUSZEM JUSZCZAKIEM - komendantem Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie
Czy jak większość chłopców, od dziecka chciał Pan być strażakiem?
W tej kwestii nie będę oryginalny, tak jako mały chłopiec dźwięk syreny strażackiej i wozu jadącego do akcji wzbudzał mój zachwyt i chęć bycia strażakiem.
A czy marzyło się Panu kiedykolwiek, że zostanie Pan komendantem?
Na pewnym etapie mojej kariery pomyślałem o tym, jednak nie zastanawiałem się nad tym głębiej. Wymagałem od siebie więcej niż wymagali ode mnie przełożeni niezależnie od stanowiska, które przechodziłem.
Długo się pan zastanawiał nad propozycją komendanta wojewódzkiego? Była chwila zawahania?
Nie, nie zastanawiałem się długo.
Co do tej pory okazało się najtrudniejsze w pracy na stanowisku komendanta w Jarocinie?
Nie kategoryzuje zadań pod względem trudności. Każde zadanie jest nowym wyzwaniem, niektóre da się wykonać szybko inne wymagają poświecenia większej energii i dłuższego czasu.
Co pan zmieni w kierowaniu komendą. Czy planuje pan zmiany na stanowiskach kierowniczych w poszczególnych wydziałach?
Nie planuje zmian w poszczególnych wydziałach. Mam wspaniały zespół, który bardzo dobrze wykonuje powierzone zadania, jest profesjonalny i komunikatywny.
Czy zapoznał się pan ze stanem ochrony przeciwpożarowej w powiecie jarocińskim. Jakie są pana wnioski?
W powiecie jarocińskim jest 46 jednostek OSP, z których 11 włączonych jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Odbyłem już spotkanie z panem Prezesem Powiatowym ZOSP RP, w najbliższym czasie chciałbym się spotkać z prezesami jednostek OSP.
Jakiego sprzętu brakuje PSP w Jarocinie i jednostkom OSP na naszym terenie?
Sprzęt w PSP w Jarocinie jest planowo i systematycznie wymieniany i uzupełniany wynika to z normatywów sprzętowych podobnie dzieje się w jednostkach ochotniczych.
Gdyby miał pan porównać - która straż jest lepiej wyposażona jarocińska czy pleszewska?
Jedna i druga straż jest podobnie wyposażona, są to jednostki bardzo porównywalne i równorzędne pod tym względem.
Kiedy już mówimy o wyposażeniu, to czy jarocińska straż pożarna jest przygotowana do gaszenia pojazdów elektrycznych, których w ostatnim czasie przybywa? Czy jarocińscy strażacy są przeszkoleni do tego typu działań?
Zdarzenia z pojazdami elektrycznymi to nie tylko pożary, ale również wypadki komunikacyjne. Standardowe zasady postępowania z takimi pojazdami zostały opracowane przez zespół Komendanta Głównego PSP i zatwierdzone w 2023 roku. Ćwiczenia i szkolenia strażaków w tym zakresie opierają się na tych zasadach, są one kontynuowane cyklicznie i wchodzą w zakres doskonalenia zawodowego, które realizują jarocińscy strażacy.
W przypadku, gdy standardowe metody gaszenia okażą się nieskuteczne, możliwe jest skorzystanie z specjalnego kontenera, który służy do zatopienia płonącego samochodu elektrycznego. Takie kontenery są na wyposażeniu komend w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie. Czy pana zdaniem taki kontener powinien trafić do Jarocina? czy będzie zabiegał pan o jego zakup?
Najbardziej wydajnym rozwiązaniem do izolowania ognia w pojazdach elektrycznych jest użycie profesjonalnej płachty gaśniczej. Posiada ona wiele zalet jeżeli chodzi o skuteczność gaszenia pożaru oraz możliwości jej użycia, jest to sprzęt sprawdzony, przetestowany oraz rekomendowany przez Komendę Wojewódzką PSP w Poznaniu.
W najbliższym czasie będę zabiegał o pomoc w sfinansowaniu zakupu takiej płachty do samorządów powiatu jarocińskiego, aby uzupełnić ten sprzęt w jednostce w Jarocinie.
Ze strażą pożarną jest pan związany od 25 lat, które zdarzenia było dla pana najtrudniejsze, najbardziej ekstremalne, najmocniej zapadło w pamięć?
Dla mnie i dla większości strażaków najtrudniejsze są zawsze zdarzenia z udziałem dzieci zwłaszcza, że większość tych zdarzeń wynika z nieodpowiedzialności osób dorosłych. Miałem w swojej karierze kilka takich zdarzeń.
Strażak musi być w dobrej kondycji. Jaki sport pan uprawia? Jak utrzymuje sprawność fizyczną?
Biegam, dużo jeżdżę na rowerze.
Wakacje już zaplanowanie. Jak pan odpoczywa?
Co roku wyjazdy rodzinne nieplanowane, spontaniczne w różne miejsca w kraju i poza granicami, myślę że w tym roku będzie podobnie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.