Po e-receptach przyszedł czas na e-skierowania. Już niebawem tylko taka wersja przekazu na badania, zabiegi czy leczenie szpitalne będzie obowiązkowa. Co to oznacza dla pacejntów?
Ustawa w sprawie e-skierowań wchodzi w życie od 8 stycznia 2021 roku. A już teraz e-skierowanie wystawia 54% placówek medycznych, a 34% jest gotowych do ich realizowania.
W każdym tygodniu do systemu podłącza się około 140 nowych podmiotów. Najwięcej jest gotowych do wdrożenia nowej usługi w województwie lubelskim - 65%, najmniej w województwie wielkopolskim - 42%.
W skali kraju średnio dziennie wystawianych jest dziś około 30 tysięcy e-skierowań. Na początku października notowane były rekordowe liczby nowych e-skierowań dochodzące do 50 tysięcy dziennie.
Najczęściej e-skierowania wystawiane są do poradni urazowo-ortopedycznej, okulistycznej oraz chirurgii ogólnej.
Po wystawieniu przez lekarza skierowania w wersji elektronicznej pacjent będzie mógł nim dysponować poprzez Internetowe Konto Pancjenta (IKP) .
Elektroniczne skierowania mogą być wystawiane na:
- ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych,- leczenie szpitalne w szpitalu, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej,
- badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej finansowane ze środków publicznych oraz ze środków innych niż środki publiczne,
- badania rezonansu magnetycznego, badania endoskopowe przewodu pokarmowego oraz badania echokardiograficzne płodu finansowane ze środków publicznych.
Na pozostałe świadczenia medyczne, skierowania będą wystawiane na dotychczasowych zasadach, czyli w wersji papierowej.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.