Reklama

Ruszyła kampania wyborcza. Do Jarocina przyjechał poseł PiS-u [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: J. Marcinkowski

Ruszyła kampania wyborcza. Do Jarocina przyjechał poseł PiS-u [WIDEO] - Zdjęcie główne

Ruszyła kampania wyborcza. Do Jarocina przyjechał poseł PiS-u | foto J. Marcinkowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ruszyła kampania. W Jarocinie odbyła się konferencja wyborcza posła PiS-u Piotra Kalety.

Reklama

Tegoroczne wybory parlamentarne będą najważniejszym wydarzeniem politycznym. Wszystko wskazuje na to, że odbędą się jesienią. Kiedy dokładnie? Termin nie został jeszcze wyznaczony. Ale kampania wyborcza już ruszyła.

PiS rozpoczyna w Jarocinie kampanię przed wyborami parlamentarnymi 2023

W ramach kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi 2023 roku poseł partii rządzącej Prawa i Sprawiedliwości Piotr Kaleta zwołał pierwszą  konferencję prasową.

Obecni na niej byli również: Janusz Krawiec, szef jarocińskich struktur PiS oraz Łukasz Wolski, dyrektor biura poselskiego Jana Mosińskiego (PiS).

W czasie spotkania z dziennikarzami Piotr Kaleta ocenił rządy poprzedników PiS-u, czyli koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. 

Skrytykował szczególnie propozycję podniesienia wieku emerytalnego. 

- Mija dziesięć lat od kiedy Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe wprowadziły ten haniebny przepis podniesienia wieku emerytalnego Polaków do 67 roku życia - stwierdził poseł PiS-u.

I dodał:

- Dlaczego to takie ważne. Ważne, ponieważ wchodzimy już w etap kampanii wyborczej, kiedy trzeba będzie zderzyć się programowo z naszymi oponentami politycznymi, żeby przedstawić wszystkie rozwiązania, które powinny zafunkcjonować dla dobra naszej ojczyzny.

Termin wyborów parlamentarnych 2023 wyznacza Konstytucja

Poprzednie wybory parlamentarne miały miejsce 13 października 2019 roku. Wygrało je Prawo i Sprawiedliwość. I to ta partia utworzyła rząd większościowy. Do Sejmu dostały się także:

 • Koalicja Obywatelska,
 • Polskie Stronnictwo Ludowe,
 • Sojusz Lewicy Demokratycznej,
 • Konfederacja Wolność i Niepodległość,
 • jeden mandat przypadł też Mniejszości Niemieckiej.
Wybory w 2023 odbędą się, kiedy upłynie określona w Konstytucji, pełna - czteroletnia kadencja Sejmu i Senatu. 

Żeby wybory mogły się odbyć muszą zostać spełnione konkretne warunki Wiadomo, że są cztery możliwe terminy, kiedy wybory parlamentarne w Polsce mogą się odbyć. Musi zostać jednak spełnionych kilka warunków:

 • wybory parlamentarne zrządza prezydent Rzeczypospolitej nie później niż na 90 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu,
 • prezydent wyznacza datę wyborów parlamentarnych na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia obecnej kadencji Sejmu i Senatu (a ta rozpoczęła się 12 listopada 2019 roku),
 • wybory parlamentarne odbywają się zawsze w dzień ustawowo wolny od pracy.
To wszystko oznacza, że wybory w 2023 roku mogą się odbyć w czterech terminach, każdy z nich to niedziela:

 • 15 października,
 • 22 października,
 • 29 października,
 • 5 listopada 2023 roku.

Dokładny termin wyborów parlamentarnych 2023 poznamy latem

W trakcie wyborów parlamentarnych 2023 wybierać będziemy 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. 

Dokładna data wyborów musi zostać podana nie później niż 90 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu. 

Posłowie rozpoczęli pracę 12 listopada 2019 roku, co oznacza, że dokładny termin wyborów parlamentarnych 2023 roku poznamy latem. Ogłosi go prezydent Andrzej Duda, ponieważ, zgodnie z Konstytucją, to prezydent RP zarządza wybory do Sejmu i Senatu. 

 

Pełna relacja z konferencji prasowej posła PiS-u Piotra Kalety PONIŻEJ  

Jak myślicie - kto wygra kolejne wybory w Polsce?    

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy