reklama

Rozpoczął się rok szkolny, wraca temat wszawicy. Jak sobie radzić z problemem i jak mu zapobiegać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe (źródło: Mjakmama.pl)

Rozpoczął się rok szkolny, wraca temat wszawicy. Jak sobie radzić z problemem i jak mu zapobiegać? - Zdjęcie główne

Rozpoczął się rok szkolny, wraca temat wszawicy. Jak sobie radzić z problemem i jak mu zapobiegać? | foto Zdjęcie poglądowe (źródło: Mjakmama.pl)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościRozpoczął się rok szkolny, wraca temat wszawicy. Jak sobie radzić z problemem i jak mu zapobiegać?
reklama

Skończyły się wakacje i rozpoczął rok szkolny. Tym samym wrócił temat wszawicy, która jest plagą u dzieci w szkołach i przedszkolach. Co roku rodzice alarmują się nawzajem, że w tej, czy innej placówce, pojawiły się wszy. Co robić w tej sytuacji, jak zapobiegać problemowi?

Wszawica nie zawsze jest oznaką braku higieny

Wszawica nie jest chorobą skóry, lecz chorobą pasożytniczą wywołaną przez wesz głowową. To powszechny problem, który nie zawsze jest oznaką braku higieny. Do zarażenia może dojść w każdym wieku, chociaż najczęściej występuje ona u dzieci i młodzieży. 

Do zarażenia tymi pasożytami łatwiej dochodzi w dużych zbiorowiskach - przedszkolach, szkołach, internatach, akademikach, na koloniach i obozach, w koszarach, domach pomocy czy noclegowniach. 

reklama

Co powoduje wszawicę, jakie są jej objawy i jak ją rozpoznać?

Wszawicą najczęściej zarażają się dzieci w wieku 3-12 lat przez bezpośrednie kontakty w trakcie zabawy, a także poprzez nie w pełni wyrobione nawyki higieniczne, na przykład stosowanie wspólnych przedmiotów - szczotki, spinki, grzebienie, ubrania, nakrycia głowy, pluszowe zabawki, materace i pościel.

Pierwszym sygnałem wskazującym na obecność wszawicy są:

  • uporczywe swędzenie, najbardziej intensywne w okolicy skroniowej, ciemieniowej i potylicznej głowy,
  • zaczerwienienie głowy, szczególnie na linii włosów lub za uszami. 
Mogą też wystąpić drobne ranki i zadrapania spowodowane uporczywym świądem i drapaniem. 

reklama

Konsekwencją tego jest uszkodzenie skóry głowy, które może prowadzić do stanów zapalnych i zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. W skrajnych przypadkach na głowie pojawia się tak zwany „kołtun”, czyli włosy zlepione ropno-surowiczą wydzieliną.

Jak się pozbyć wszawicy u dziecka?

Jeśli zauważymy, że nasze dziecko ma wszawicę, należy natychmiast podjąć odpowiednie kroki nie tylko u niego, ale i najbliższej rodziny oraz osób, które mają z nim kontakt. 

Do zwalczenia wszawicy konieczne jest zastosowanie odpowiedniego preparatu, który skutecznie likwiduje pasożyty i jest dostępny w aptekach. W trakcie leczenia należy przestrzegać zasad i zaleceń, między innymi właściwej aplikacji, czasu działania oraz powtarzania kuracji. 

reklama

Po użyciu preparatu trzeba wyczesać włosy gęstym grzebieniem - zabieg usuwa martwe wszy oraz odklejone gnidy. Potem grzebień należy starannie oczyścić - można wykonać to przez zamrażanie lub zanurzenie we wrzącej wodzie.

Zastosowanie preparatu należy powtórzyć po 7-10 dniach. 

Zabiegom trzeba poddać także ubrania, pościel i pluszaki 

Specjalnym czynnościom trzeba poddać także rzeczy osobiste dziecka z wszawicą i osób z najbliższego otoczenia. Wszelkie ozdoby do włosów, grzebienie, szczotki należy wygotować lub zniszczyć. Ubrania, pościel należy wyprać w temperaturze co najmniej 60°C (temp. 53.5°C zabija wszy i ich jaja) lub chemicznie i wyprasować żelazkiem z funkcją pary szczególnie przy szwach. 

Rzeczy, których nie można wyprać trzeba spryskać preparatem owadobójczym, szczelnie zamknąć na 10 dni w foliowym worku a następnie wyczyścić na sucho lub mokro. 

W pomieszczeniach należy odkurzyć podłogę i meble. Pluszowe zabawki wyprać lub przetrzymać w zamrażalniku ok. 24-48 godzin.

Jak zapobiegać wszawicy?

Zastosowanie kilku prostych zasad może uchronić nas i nasze dzieci przed wszawicą:

  • dokonuj systematycznych przeglądów włosów dziecka (zwłaszcza okolic karku, skroni, za uszami),
  • staraj się pamiętać o codziennym wyczesywaniu włosów,
  • podczas zabawy z innymi dziećmi, treningów, zajęć grupowych, upinaj lub związuj włosy dziecka,
  • przypominaj dzieciom o przestrzeganiu zasad higieny osobistej,
  • uczulaj dzieci, aby nie wymieniały się z rówieśnikami rzeczami osobistymi (np. szczotką, grzebieniem, czapką).

Czego nie należy robić w przypadku wszawicy?

Nie wolno stosować u ludzi preparatów przeciw wszawicy przeznaczonych dla zwierząt. Mogą one działać toksycznie i drażniąco na skórę głowy i przynosić skutki odwrotne do zamierzonego, a tym samym przedłużać i utrudniać leczenie.

Bezwzględnie nie wolno piętnować osoby dotkniętej wszawicą i jej rodziny. Wszawica może wystąpić w każdym środowisku niezależnie od statusu ekonomicznego i poziomu higieny. Powszechnie występująca stygmatyzacja pacjentów ze zdiagnozowaną wszawicą jest główną przyczyną braku wymiany informacji i tym samym utrudnia w znacznym stopniu podjęcie czynności mających na celu leczenie i zapobieganie tym pasożytom.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama