Od 1 lipca 2022 r. zniesiona została ulga dla klasy średniej w odniesieniu do dochodów (przychodów) uzyskanych już od 1 stycznia 2022 r. Likwidując ulgę, jednocześnie zabezpieczono interesy tych podatników, dla których jej uchylenie okazałoby się niekorzystne.
Podatek hipotetyczny jest korzystnym rozwiązaniem dla podatników
Dlatego w rozliczeniu PIT za 2022 r. wprowadzono podatek hipotetyczny. Nazwa może zastanawiać, ale jest to rozwiązanie korzystne dla podatników. Ma bowiem chronić tych, którzy zamiast zyskać, straciliby na zastąpieniu Polskiego Ładu Polskim Ładem 2.0.Podatek hipotetyczny nie jest żadnym nowym podatkiem, który należy zapłacić. Wręcz przeciwnie, może się okazać, że dzięki niemu otrzymamy zwrot nadpłaconego podatku.
O zastosowanie tego podatku nie trzeba składać żadnego wniosku ani też samemu go wyliczać - wszystkim zajmie się automatycznie Krajowa Administracja Skarbowa. Hipotetyczny podatek będzie stosowany tylko w sytuacji, gdy okaże się niższy od podatku „normalnego”.
Do obliczenia hipotetycznego podatku będą wykorzystywane wyłącznie te dane, które podatnik wskazał w deklaracji PIT przy czym pod uwagę będą brane pobrane przez podatnika ulgi i preferencje.
Komu może zostać obliczony podatek hipotetyczny?
Podatek hipotetyczny będzie obliczony dla osób, które uzyskały przychody opodatkowane według skali podatkowej:
- z pracy na etacie,
- z pozarolniczej działalności gospodarczej (przychody pomniejszone o koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzenia tej działalności)
Jak zostanie obliczony hipotetyczny podatek należny?
Nowy podatek jest obliczany od przychodów uzyskanych w 2022 r. i jest on wyliczany według stanu prawnego obowiązującego od 1 stycznia 2022 r. do 30 czerwca 2022 r., a więc przy obliczaniu HPN (hipotetyczny podatek należny):
- uwzględnia się tzw. ulgę dla klasy średniej,
- uwzględnia się skalę podatkową, obowiązującą według stanu prawnego na dzień 30 czerwca 2022 r. (17% i 32% powyżej kwoty 120 000 zł).
Informacja będzie wysyłana w terminie 21 dni od złożenia zeznania (przez operatora pocztowego lub e-US). Naczelnik urzędu skarbowego będzie informował tylko tych podatników, u których faktycznie wystąpiła różnica.
Zwrot różnicy podatku nastąpi w terminie 45 dni dla zeznań podatkowych złożonych w formie elektronicznej lub w terminie 3 miesięcy dla zeznań podatkowych złożonych w formie papierowej.
Tegoroczny okres rozliczeń z urzędem skarbowym trwa do 2 maja.
Więcej dowiesz się na stronie podatki.gov.pl
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.