Wielkopolskie Centrum Recyklingu w Jarocinie to spółka samorządowa, która zajmuje się przyjmowaniem, przetwarzaniem i recyklingiem odpadów. Udziały w podmiocie mają gminy - członkowie porozumienia, a także spółka Energia Jarocin.
Na działalność instalacji skarży się część mieszkańców Jarocina. Narzekają na nieprzyjemne zapachy. Władze Jarocina we współpracy z zarządem WCR-u, podjęły działania, aby zniwelować uciążliwości [ZOBACZ TUTAJ]
Pył w okolicy Wielkopolskiego Centrum Recyklingu
Spółka postanowiła zainwestować ponad 1 mln zł w rozwiązania, które mają zniwelować uciążliwe zapachy. Wczoraj, w poniedziałek 14 kwietnia, mieszańców Jarocina zaniepokoił unoszący się pył w okolicy Wielkopolskiego Centrum Recyklingu. Na przesłanych zdjęciach (galeria) widać unoszącą się czarną chmurę w okolicy ulic Małynicza i Bohaterów Jarocina.
- Potężna zadyma w okolicy ul. Bohaterów Jarocina – napisał do redakcji w poniedziałek po południu pan Mariusz i podesłał zdjęcie.
Mieszkaniec nie krył obaw o ewentualny pożar na terenie składowiska.
W okolicy jest siedziba policji i składowisko WCR. Sprawdziliśmy. Państwowa Straż Pożarna w Jarocinie nie miała żadnego zawiadomienia o pożarze w tej lokalizacji. W okolicy nie wykonywano też akurat robót polowych.
„Szanowni Państwo, to co widzimy na fotografii stanowi pył powstały w wyniku przesiewania kruszywa. Prace te były zaplanowane i potrwają jeszcze do wieczora (czyli do ok. g. 20). Rozpoczynając te prace, nasi pracownicy wzięli pod uwagę kierunek wiatru, który dzisiaj wieje w stronę lasu” – takie wyjaśnienie w mediach społecznościowych zamieściła Weronika Nowak, p.o. kierownika działu organizacyjnego WCR Jarocin.
Czy takie prace będą wykonywane jeszcze na terenie WCR? A jeśli tak, to z jaką częstotliwością. Z takim zapytaniem zwróciliśmy się do spółki.
[AKTUALIZACJA]
W nadesłanej odpowiedzi spółka informuje, że prace wykonywane w dniu 14 kwietnia 2025 roku, były związane z normalną pracą wynikającą z zakresu działalności zakładu.
Polegały one na przetwarzaniu surowca w certyfikowany produkt z kruszywa, który wytwarzany jest zgodnie z Zakładową Kontrolą Produkcji, która potwierdza zgodność naszych wyrobów z normami technicznymi.
- Podobne działania będą realizowane w Wielkopolskim Centrum Recyklingu w odpowiedzi na zapotrzebowanie ze strony odbiorców, którzy wyrażą chęć nabycia certyfikowanego produktu, który może być zastosowany m.in.: do budowy dróg leśnych i ścieżek rowerowych, jako podbudowa dla dróg lokalnych o niskim i średnim natężeniu ruchu, przy stabilizacji gruntów w budownictwie ogólnym, pod chodniki, parkingi i małe obiekty infrastrukturalne – wylicza Weronika Nowak, p.o. kierownika działu organizacyjnego WCR
Jednocześnie podkreśla, że każdorazowo, przed rozpoczęciem tego typu działań analizowane są warunki meteorologiczne – w szczególności kierunek wiatru – aby zminimalizować możliwe uciążliwości dla otoczenia.
- Prace prowadzone w dniu 14 kwietnia zostały zaplanowane z uwzględnieniem aktualnych warunków pogodowych – pył unosił się w stronę terenów niezabudowanych. Szanowni Państwo, deklarujemy gotowość odpowiadania na pytania mieszkańców Jarocina, także w zakresie naszej podstawowej, bieżącej działalności – zaznacza Weronika Nowak.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.