reklama

Poznańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę w Jarocinie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Poznańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę w Jarocinie [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
155
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościOkoło 500 osób - w ośmiu grupach - wyruszyło w czwartek (6 lipca) na trasę z Poznania na Jasną Górę. Wczoraj wieczorem skorzystali z gościnności parafian z Jarocina, Wilkowyi, Cielczy, Panienki, Ruska i Noskowa.
reklama

89. Poznańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę odbywa się pod hasłem: "Pokój Wam!". Pielgrzymi wyruszyli na szlak w czwartek (6 lipca) rano, po mszy św. w katedrze. Od zeszłego roku nastąpiły zmiany w organizacji - i zamiast grup oznaczonych numerami, idzie osiem tematycznych - pokutna, wielbienia, ekstremalna, młodzieżowa, biblijna, rodzinna, miłosierdzia i wyciszenia.

Najliczniejsza - młodzieżowa, licząca ok. 140 osób, dotarła do najmniejszej jarocińskiej parafii, która może się szczycić posiadaniem największego kościoła w diecezji, czyli do świątyni Chrystusa Króla. Czekało na nich sporo parafian. Jak się później okazało, oferowanych miejsc było zdecydowanie więcej niż pątników.

reklama

Już na ulicy Kościuszki witała ich entuzjastycznie siostra Konstancja Pelińska, przełożona w jarocińskim domu sióstr elżbietanek, które również przyjmowały pielgrzymów. Przybycie grup we wszystkich parafiach Ziemi Jarocińskiej obwieściły dzwony, które biły tak długo, aż wszyscy znaleźli dla siebie miejsca do spania. Ktoś pomyślał również o butelkach z wodą dla zmęczonych upałem wędrowców. Dwie zgrzewki wody stały pod chórem z odręcznie napisaną kartką "Dla pielgrzymów".

W kościele Chrystusa Króla pątników powitał ksiądz kanonik Rafał Sobieraj, probosz parafii. Kiedy poinformował, że udzielił wszystkim goszczącym pielgrzymów dyspensy od piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, w świątyni rozległy się oklaski. Dzień później, w sobotę (8 lipca) o godz. 6.00 rano grupa wyruszyła w dalszą drogę. Większa część bagaży przewożona jest od parafii do parafii samochodem ciężarowym. 

reklama

Natomiast, do parafii św. Marcina po godz. 19.00 przyszła grupa pokutna licząca ok. 30 osób, do franciszkanów - dwie (milczenia, wielbienia), czyli ok. 100 osób. Pielgrzymów gościli również wierni w Wilkowyi, Cielczy, Panience, Rusku i Noskowie. Poznańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę dotrze na miejsce w sobotę, 15 lipca.

W niedzielę, 6 sierpnia, na Jasną Górę wyruszą jarociniacy 

Z kolei, w kancelarii parafii św. Marcina w Jarocinie od poniedziałku, 17 lipca, można się będzie zapisywać do grupy biało-zielonej (jarocińsko-pleszewskiej), która stanowi jedną z grup promienistych 386. Kaliskiej i 32. Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Od samego początku jej przewodnikiem jest ksiądz prałat Dariusz Matusiak.

reklama

Trasa do Częstochowy wiedzie przez Pleszew, Ostrów Wielkopolski, Grabów nad Prosną, Baranów, Byczynę, Rudniki i Opatów. Jarociniacy wyruszają w drogę co roku 6 sierpnia, w święto Przemienienia Pańskiego - jako pierwsi w diecezji, po mszy św. o godz. 7.00 sprawowanej w kościele św. Marcina. W tym roku koszt udziału w tych rekolekcjach w drodze, które potrwają do 13 sierpnia, wynosi 170 zł. Pielgrzymowanie odbywać się będzie pod hasłem zaczepniętym ze słów papieża Jana Pawła II: "Człowiek drogą Kościoła". Spotkanie organizacyjne zaplanowano na niedzielę (29 lipca). Rozpocznie się po mszy św. wieczornej, ok. godz. 19.15. 


Ci, którzy nie mogą pojść na Jasną Górę, mogą przyłączyć się do grupy duchowych pielgrzymów. Grupa "złota" będzie się gromadzić na modlitwie o godz. 20.30 przez cały tydzień w parafii Chrystusa Króla w Jarocinie. 

reklama

W ramach pielgrzymki diecezjalnej na Jasną Górę, pojadą również pątnicy na dwóch kółkach. Grupę rowerową, która wyruszy 11 sierpnia, jak co roku zorganizuje w Jarocinie parafia Matki Bożej Fatimskiej wraz z przewodnikiem, którym jest proboszcz - ksiądz kanonik Andrzej Piłat. Zapisy przyjmowane są w kancelarii parafialnej po mszach św. (w dniu powszednie o godz. 18.00, w niedziele w okresie wakacyjnym o godz. 8.00, 9.30 i 11.00). Spotkanie organizacyjne zaplanowano na 16 lipca, po mszy św. o godz. 11.00 w salce przy kaplicy Miłosierdzia Bożego w dolnej części kościoła.  

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama