System nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej ciagle funkcjonuje i jest potrzebny.
Pomoc przysługuje każdej osobie, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Z porady można skorzystać na podstawie pisemnego oświadczenia o braku możliwości opłacenia kosztów.
Bezpłatna pomoc prawna polega na udzielaniu informacji i wskazówek zanim sprawa trafi do sądu. Można z niej skorzystać także za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość.
Bezpłatna pomoc prawna. Na co możesz liczyć?
W ramach darmowych porad udzielane są informacje o obowiązującym stanie prawnym jego sprawy, przysługujących uprawnieniach lub spoczywających obowiązkach.
Poza tym uzyska się pomoc w sporządzeniu pisma o zwolnienie z kosztów sądowych lub o ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego albo rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym.
Wszystkie pisma mogą być sporządzane wyłącznie na etapie przedsądowym - nie można liczyć na poprowadzenie sprawy, ponieważ ta forma pomocy nie przewiduje reprezentowania przed sądem.
Przepisy wyłączają przygotowanie pism procesowych w postępowaniach przygotowawczym lub sądowym oraz w postępowaniu sądowo-administracyjnym.
Nieodpłatna pomoc prawna skierowana jest także do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i jest pomocą de minimis. Przed udzieleniem porady prawnej, podmiot ubiegający się o pomoc powinien wypełnić i dostarczyć „Oświadczenie dotyczące pomocy de minimis”.
Bezpłatna pomoc prawna. Można ją otrzymać z nastepującego zakresu:
- prawa pracy
- prawa cywilnego
- ubezpieczeń społecznych
- spraw rodzinnych
- karnych i administracyjnych
- przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej
- prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje:
- spraw z zakresu prawa celnego
- prawa dewizowego i handlowego
- działalności gospodarczej (z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia)
Bezpłatna pomoc prawna. Są jednak ograniczenia
W związku z luzowaniem ograniczeń pandemicznych została wznowiona bezpośrednia obsługa interesantów w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i mediacji w Jarocinie, Jaraczewie i Żerkowie i Koltlinie.
W sytuacji, gdy osobiste spotkanie nie jest konieczne, istnieje nadal możliwość skorzystania z pomocy prawnej za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość (teleporada).
Porady są udzielanie w godzinach pracy punktów:
Jarocin (starostwo powiatowe, al. Niepodległości 10 - 12, parter, pok. nr 20)
- poniedziałek - od 8.00 do12.00
- wtorek - od 8.00 do 16.00
- środa od 8.00 do 16.00
- czwartek od 8.00 do 16.00
- piątek od 8.00 do 16.00
Żerków (biblioteka publiczna, ul. Kolejowa 21, II piętro)
- wtorek - 13.00 - 17.00
- piątek - 12.00 - 16.00
Jaraczewo (Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, I piętro)
- poniedziałek - 8.30 - 12.30
- środa - 10.00 - 14.00
Kotlin (dom kultury, ul. Powstańców Wlkp., I piętro, pokój stowarzyszeń)
- poniedziałek - 9.00 -13.00
- czwartek - 10.00 -14.00
Na porady udzielane bezpośrednio obowiązują zapisy pod numerem telefonu: (62) 740-79-22 w godzinach od 8.00 do 15.00 lub przez stronę internetową: http://www.powiat-jarocinski.pl/Rezerwacja_wizyt.html.
Osoba korzystająca z pomocy prawnej za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość powinna wcześniej złożyć na adres rejestracjanpp@powiat-jarocinski.pl wniosek o uzyskanie nieodpłatnej pomocy prawnej za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość, zawierający oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Wniosek można pobrać ze strony internetowej powiatu:
https://www.powiat-jarocinski.pl/ Nieodplatna_pomoc_prawna.html
KARTĘ POMOCY - CZĘŚĆ B można pobrać ze strony internetowej powiatu https://www.powiat-jarocinski.pl/Nieodplatna_pomoc_prawna.html.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.