Reklama

Ponad 606 tysięcy brojlerów w czternastu kurnikach w Woli Książęcej

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: uniewersalne jarocinjska.pl

Ponad 606 tysięcy brojlerów w czternastu kurnikach w Woli Książęcej    - Zdjęcie główne

Ponad 606 tysięcy brojlerów w czternastu kurnikach w Woli Książęcej | foto uniewersalne jarocinjska.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 14 kurników na 606 tysięcy brojlerów w jednym cyklu produkcyjnym może zostać wybudowanych w Woli Książęcej (gm. Kotlin). Planowane przedsięwzięcie jest w fazie uzgodnień

Reklama

Kolejna ferma drobiu ma powstać na terenie powiatu jarocińskiego.  Niedawno   informowaliśmy, że siedem kurników na 303.000 sztuk brojlerów w może zostać wybudowanych w Niedźwiadach (gm. Jaraczewo). Teraz ten sam inwestor - Krzysztof Pachura - chce identyczną hodowlę prowadzić w Woli Książęcej.

Ponad 606 tysięcy brojlerów w czternastu kurnikach w Woli Książęcej  

Podobnie jak w Niedźwiadach, ludzie obawiają się, że ferma chowu drobiu ( brojlerów) wraz z infrastrukturą będzie dla nich bardzo uciążliwa. Tym bardziej, że będzie on jeszcze raz większa. Przedsiębiorca chce wybudować aż 14 kurników, w których ma być hodowane ponad 606 tysięcy brojlerów. Przewiduje się rocznie 7 cykli chowu. Każdy z nich będzie trwał 6 tygodni, po czym nastąpi 10 dniowa przerwa.

14 kurników w Woli Książęcej. Mieszkańcy nie chcą smrodu i gryzoni

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 Inwestycja ma być zlokalizowana na 15,4 ha działce w Woli Książęcej (gm. Kotlin), ale w bezpośrednim sąsiedztwie miejscowości Hilarów. Bardzo blisko nowej drogi z Hilarowa do Woli Książęcej.

- Taka spokojna wioska była, a teraz taka inwestycja ma być, która na pewno będzie dla nas uciążliwa. Jest piękna przyroda, a tak wszystko zostanie zniszczone, nowa droga jest, zaraz zostanie rozjechana  Na pewno będzie smród, bo to będzie wielka ferma - mówi jeden z mieszkańców Woli Książęcej.

Prócz smrodu obawiają się insektów, gryzoni oraz tego, że tak olbrzymie przedsięwzięcie doprowadzi do degradacji środowiska.

- Coraz częściej na terenach wiejskich chce się stawiać duże fermy drobiu czy chlewnie, bo nie jest to teren, gdzie stoi budynek przy budynku, nie oznacza, że musimy się na to godzić – uważa mieszkaniec wioski.

Wójt Kotlina wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia.

- W całej procedurze mamy aż cztery organy uzgadniające i opiniujące: Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, marszałek województwa, Regionalny Dyrektor Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich oraz sanepid Jarocin - mówi Mirosław Paterczyk. - Jak te oponie do nas spłyną, to będę planował rozprawę administracyjną i to od jej wyniku będzie uzależnione wydanie decyzji środowiskowej - zaznacza włodarz gminy.

Gmina Kotlin  nie doprowadzi wody  

Mieszkańcy podnoszą, że do przemysłowej hodowli drobiu potrzebna jest bardzo duża ilość wody. Tymczasem to właśnie Wola Książęca miała problemy z zaopatrzeniem w wodę. Ludzie skarżyli się na jej brunatny kolor. W poprzedniej kadencji udało się  samorządowi Kotlina wybudować tam nowoczesną stację uzdatniania wody.

- Nie doprowadzę wody do tej inwestycji, bo będą tam zużywane potężne ilości metrów sześciennych wody. Od momentu, kiedy jestem wójtem, pracuję nad tym, aby jak najbardziej unowocześnić naszą sieć i podawać naszym mieszkańcom wodę jak najlepszej jakości. Wykonujemy inwestycje wodociągowe, ale nie po to, aby wspomagać wspomniane przedsięwzięcie  - mówi Mirosław Paterczyk. 

 Inwestor Krzysztof Pachura nie chciał się wypowiadać na temat planowanego przedsięwzięcia.   

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy