Reklama

Ponad 200 ukraińskich dzieci w jarocińskich szkołach. W Potarzycy są jeszcze wolne miejsca

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: uniwersalne jarocinska.pl

Ponad 200 ukraińskich dzieci w jarocińskich szkołach. W Potarzycy są jeszcze wolne miejsca  - Zdjęcie główne

Ponad 200 ukraińskich dzieci w jarocińskich szkołach. W Potarzycy są jeszcze wolne miejsca | foto uniwersalne jarocinska.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 216 uczniów ukraińskich uczęszcza do szkół podstawowych na terenie powiatu jarocińskiego. Dzieci uciekające przed wojną chce przyjąć Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Potarzycy.

Reklama

Ponad miesiąc trwa już wojna na Ukrainie. Zaraz po agresji Rosji na to państwo ludzie zaczęli uciekać do innych państw. Najwięcej uchodźców - w większości kobiety z dziećmi lub osoby starsze trafiło do Polski. Sporo emigrantów jest na naszym terenie. Szacuje się, że jest ich ponad 1.000. Ukraińcy próbują ułożyć sobie życie w Polsce. Szukają pracy, a dzieci opieki w szkołach i przedszkolach. To dla nich w naszych placówkach edukacyjnych utworzono klasy przygotowawcze.

Ponad 200 ukraińskich dzieci w jarocińskich szkołach. W Potarzycy są jeszcze wolne miejsca      

Najwięcej jest ich w gminie Jarocin. Łącznie uczęszcza 162 uczniów. Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Potarzycy póki co nie ma jeszcze uczniów zza wschodniej granicy, ale są gotowi ich przyjąć.

- Mamy miejsce w klasach i chętnie przyjmiemy, chcemy po prostu pomóc tym dzieciom, jak i ich mamom - mówi Małgorzata Stawieraj-Piestrzyńska, wicedyrektor szkoły w Potarzycy.

Znane planetarium przygotowało bezpłatny sens dla dzieci w ukraińskim języku.

Nauczycielka: Ukraińscy uczniowie są bardzo grzeczni    

Z kolei w dwóch oddziałach Szkoły Podstawowej w Żerkowie uczy się 30 dzieci. Zajęcia odbywają się w języku polskim, ale nauczyciele są wspomagani przez osobę posługującą się w językiem ukraińskim.

- Jeden 14-letni chłopiec biegle zna język polski i w razie czego nawet pomaga w tłumaczeniu - mówi Barbara Piekarska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Żerkowie.

Zapewnia, że ukraińskie dzieci nie sprawiają żadnych kłopotów wychowawczych.

- Uczniowie są bardzo grzeczni, kulturalni, widać, że spragnieni szkoły. Po mojej lekcji byłam bardzo zbudowana -  dodaje.

Zaznacza, że żerkowskie dzieci są pozytywnie nastawione do swoich kolegów, którzy byli zmuszeni uciekać przed wojną.

- Przychodzą, witają się, próbują rozmawiać. Wielu nawiązuje kontakt, robi wszystko, aby się z nimi porozumieć. Mieszkańcy MCT mieli kontakt z naszymi uczniami, choć nie uczęszczali jeszcze do szkoły, bo nasi uczniowie chodzili tam do centrum. W naszych uczniach jest ciekowość poznania - zauważa dyrektor Piekarska.

Jeden oddział z 9 dzieci funkcjonuje w Szkole Podstawowej w Kotlinie. W gminie Jaraczewo jest uczy się 15 dzieci z Ukrainy.

- Nie utworzono oddziałów przygotowawczych, ponieważ liczba uczniów w poszczególnych szkołach jest mała i na dodatek są to uczniowie w różnym wieku. Na dzień dzisiejszy uczniowie mają zorganizowaną naukę, w tym dodatkowe zajęcia z języka polskiego - mówi Jerzy Jakubowski, dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Jaraczewie.

Identyczna sytuacja jest w gminie Nowe Miasto, gdzie ze względu na małą liczbę uczniów nie tworzono oddziałów przygotowawczych. Ukraińskich uczniów przydzielono do już istniejących klas.

- Dzieci mają dodatkowo dwie godziny języka polskiego - wyjaśnia Honorata Nawrocka, sekretarz gminy Nowe Miasto.     

Ile i gdzie utworzono oddziały przygotowawcze w gm. Jarocin?
SP nr 2 w Jarocinie - 1
SP nr 3 w Jarocinie - 1
SP nr 5 w Jarocinie - 2
ZS w Witaszycach - 1  
143 uczniów z Ukrainy uczęszcza do szkół publicznych, a 19 do niepublicznych
8 maluchów jest w przedszkolach publicznych, a 37 w niepublicznych        
                      
gmina Jaraczewo    
SP Góra - 5
SP Nosków - 1
Niepubliczne Przedszkole w Noskowie - 3
SP Rusko - 2
Przedszkole w Rusku - 1
SP Jaraczewo - 3
               

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy