Kiedy powstał Pomnik Glana w Jarocinie
Jarociński Glan waży ponad 200 kilogramów i ma ponad dwa metry długości. Wykonany został z żywic epoksydowych. Postawiono go na skwerku przy ul. Wojska Polskiego i ul. Św. Ducha w Jarocinie.
Wielka rzeźba glana powstawał kilka miesięcy w hali przy ul. Kasprzaka w Jarocinie, gdzie teraz mieści się siedziba Południowej Oficyny Wydawniczej, która wydaje „Gazetę Jarocińską”. W 2011 roku była to siedziba spółki PWiK, która użyczyła miejsca artystom na stworzenie ogromnego buta.
-To była ciężka praca. Kiedy Kuba szlifował glana wszędzie unosił się pył. Dziesięć lat temu wyglądał jak medyk w czasach Covidu - wspomina Beata Frąckowiak-Piotrowicz, koordynatorka projektu „Glan Fan” i prezeska Fundacji „Ogród Marzeń” i dodaje: - Najtrudniejsze było przetransportowanie ogromnego Glana do miejsca docelowego, Kiedy koparka jechała z wielkim czarnym butem z przodu ulicą św. Ducha wszyscy się zatrzymywali i patrzyli z niedowierzaniem. Nikt wtedy nie wiedział o co chodzi, po co ten bucior?
Instalowanie rzeźby trwało kilka godzin. Pomagali pracownicy spółki DROBUD i Janusz Zwierzycki. Buta zasłonięto niebieską plandeką. Uroczyste odsłonięcie miało się odbyć 15 lipca 2011 r.
Więcej o tym jak powstawał Glan w Jarocinie oraz zdjęcia znajdziesz TUTAJ.
Kto stworzył pomnik Glana w Jarocinie
Glan powstał dzięki Fundacji “Ogród Marzeń”. To właśnie fundacja pozyskała pieniądze na jego stworzenie i zrealizowała cały projekt w 2011 roku. Natomiast pomysłodawczynią kultowego pomnika dla Jarocina, była artystka i animatorka kultury - Felicja Pawlicka, która zmarła tragicznie w 2010 r. Pomysł, ku jej pamięci, zrealizowali znajomi oraz przyjaciele w ramach projektu „Znak Szczególny”. Nie byłoby to jednak możliwe bez udziału jarocińskich firm, które wsparły finansowo i logistycznie przedsięwzięcie. Pomogli: POLWOS, Przedsiębiorstwo Robót Drogowych DROBUD S.A., DALKIA Jarocin Sp. z o.o., BANK SPÓŁDZIELCZY w Jarocinie, "GAZETA JAROCIŃSKA". Fundacja otrzymała na realizację projektu dotację w wysokości 10 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Koordynatorem projektu Glan Fan była Beata Frąckowiak-Piotrowicz, która jest również prezesem fundacji:
- Chciałam spełnić marzenie mojej przyjaciółki Felicji Pawlickiej, która miała niezwykły wkład w rozwój życia kulturalnego w Jarocinie. To ona wymyśliła, że w naszym mieście powinien stanąć wielki pomnik glana - symbolu wolności, symbolu jarocińskiego festiwalu. Niestety, w 2010 roku Felicja zginęła w wypadku samochodowym. Wspólnie z przyjaciółmi: Basią Bogatko, Halinką i Januszem Zwierzyckimi postanowiliśmy zrealizować jej marzenie. Udało się - opowiada Beata Frąckowiak-Piotrowicz
Rzeźbę glana zaprojektował Kuba Bogatko. To on wspólnie z Gosią Kruk stworzyli symboliczny pomnik, który jest słynny w całej Polsce.
- Czas na projekt i wykonanie całości nie był długi. Przedsięwzięciu towarzyszyło dużo pracy i stresu ale finalnie skończyliśmy na czas, a efekt okazał się satysfakcjonujący. Spodziewałem się, że będzie to miejsce spotkań podczas festiwalu jednak nie wyobrażałem sobie, że będzie aż tak znany - również poza granicami naszego kraju. W zeszłym roku ktoś wypytywał mnie o niego w Czechach. - tłumaczy Jakub Bogatko
Czy dzisiaj Kuba zmieniłby coś w projekcie?
- W projekcie raczej nic bym nie zmienił, jednak parę rzeczy nie udało się zrealizować z nim w zgodzie. Na przykład wymiary i kształt kamieni pod glanem nie są takie jak zaprojektowaliśmy. Budżet nie pozwolił również na uzyskanie prawidłowej grubości laminatu (wystarczyło tylko na 2/3 tego co wynikało z obliczeń) - musieliśmy iść na kompromis i wzmocnić pomnik w miejscach, na które wchodzą ludzie kosztem powierzchni bocznych przez co ich zużycie jest wyraźniejsze. W miejscu glana była pierwotnie lekka górka, którą uwzględniłem w projekcie - niestety podczas prac porządkowych wyrównano teren bez mojej wiedzy. - wyjaśnia
Przez wiele lat Glan zmieniał się - zrobiono mu ubranko [ZOBACZ TUTAJ]
zakładano patriotyczne sznurówki [ZOBACZ TUTAJ]
a nawet mikołajkową czapkę [ZOBACZ TUTAJ]
Jak odsłaniano pomnik Glana w Jarocinie
Wielkie odsłonięcie glana odbyło się w pierwszy dzień festiwalu - 15 lipca 2011 roku. Przyjechali wtedy fani z całej Polski. Pletli długą sznurówkę ze sznurowadeł. Przez cały festiwal glan był oblegany, wszyscy na niego wchodzili, robili sobie zdjęcia. Z głośników dobiegała punkowa muzyka. Gości częstowano suchymi bułkami i maślanką czyli kultowymi produktami spożywczymi, które królowały na festiwalach w latach 80-tych.
Atmosferę zobaczysz na załączonym wideo
Dziś możesz kupić koszulki z glanem, kubki. Wszystko to w sklepie dziecimocy.pl, który prowadzi Fundacja Ogród Marzeń. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na pomoc dzieciom chorym i niepełnosprawnym.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.