Reklama

Pomnik Glana w Jarocinie ma już 10 lat. Zobacz jak wielki but stał się symbolem miasta [ZDJĘCIA i WIDEO]

Opublikowano: czw, 15 lip 2021 10:04
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pomnik Glana w Jarocinie postawiono 10 lat temu z inicjatywy Fundacji „Ogród Marzeń”. Wielki, czarny but stał się symbolem naszego miasta. Wymyśliła go, nieżyjąca już jarocińska artystka, Felicja Pawlicka.

Reklama

Kiedy powstał Pomnik Glana w Jarocinie

Jarociński Glan waży ponad 200 kilogramów i ma ponad dwa metry długości. Wykonany został z żywic epoksydowych. Postawiono go na skwerku przy ul. Wojska Polskiego  i  ul. Św. Ducha w Jarocinie.

Wielka rzeźba glana powstawał kilka miesięcy w hali przy ul. Kasprzaka w Jarocinie, gdzie teraz mieści się siedziba Południowej Oficyny Wydawniczej, która wydaje  „Gazetę Jarocińską”. W 2011 roku była to siedziba spółki PWiK, która użyczyła miejsca artystom na stworzenie ogromnego buta.

-To była ciężka praca. Kiedy Kuba szlifował glana wszędzie unosił się pył. Dziesięć lat temu wyglądał jak medyk w czasach Covidu - wspomina  Beata Frąckowiak-Piotrowicz, koordynatorka projektu „Glan Fan” i prezeska  Fundacji „Ogród Marzeń” i dodaje: - Najtrudniejsze było przetransportowanie ogromnego Glana do miejsca docelowego, Kiedy koparka jechała z wielkim czarnym butem z przodu ulicą św. Ducha wszyscy się zatrzymywali i patrzyli z niedowierzaniem. Nikt wtedy nie wiedział o co chodzi, po co ten bucior? 

Instalowanie rzeźby trwało kilka godzin. Pomagali pracownicy spółki DROBUD i Janusz Zwierzycki. Buta zasłonięto niebieską plandeką. Uroczyste odsłonięcie miało się odbyć 15 lipca 2011 r.

Więcej o tym jak  powstawał  Glan w Jarocinie oraz zdjęcia znajdziesz TUTAJ.

Kto stworzył pomnik Glana w Jarocinie

Glan powstał dzięki Fundacji “Ogród Marzeń”. To właśnie fundacja pozyskała pieniądze na jego stworzenie i zrealizowała cały projekt w 2011 roku. Natomiast pomysłodawczynią kultowego pomnika dla Jarocina, była artystka i animatorka kultury - Felicja Pawlicka,  która zmarła tragicznie w 2010 r. Pomysł, ku jej pamięci, zrealizowali znajomi oraz przyjaciele w ramach projektu „Znak Szczególny”.  Nie byłoby to jednak możliwe bez udziału jarocińskich firm, które wsparły finansowo i logistycznie przedsięwzięcie. Pomogli:  POLWOS, Przedsiębiorstwo Robót Drogowych DROBUD S.A., DALKIA Jarocin Sp. z o.o., BANK SPÓŁDZIELCZY w Jarocinie, "GAZETA JAROCIŃSKA". Fundacja otrzymała na realizację projektu dotację w wysokości 10 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Koordynatorem projektu Glan Fan była Beata Frąckowiak-Piotrowicz, która jest również prezesem fundacji:

- Chciałam spełnić marzenie mojej przyjaciółki Felicji Pawlickiej, która miała niezwykły wkład w rozwój życia kulturalnego w Jarocinie. To ona wymyśliła, że w naszym mieście powinien stanąć wielki pomnik glana - symbolu wolności, symbolu jarocińskiego festiwalu. Niestety, w 2010 roku Felicja zginęła w wypadku samochodowym. Wspólnie z przyjaciółmi: Basią Bogatko, Halinką i Januszem Zwierzyckimi postanowiliśmy zrealizować jej marzenie. Udało się - opowiada Beata Frąckowiak-Piotrowicz

Rzeźbę glana zaprojektował Kuba Bogatko. To on wspólnie z Gosią Kruk stworzyli symboliczny pomnik, który jest słynny w całej Polsce.

- Czas na projekt i wykonanie całości nie był długi. Przedsięwzięciu towarzyszyło dużo pracy i stresu ale finalnie skończyliśmy na czas, a efekt okazał się satysfakcjonujący. Spodziewałem się, że będzie to miejsce spotkań podczas festiwalu jednak nie wyobrażałem sobie, że będzie aż tak znany - również poza granicami naszego kraju. W zeszłym roku ktoś wypytywał mnie o niego w Czechach. - tłumaczy Jakub Bogatko

Czy dzisiaj Kuba zmieniłby coś w projekcie?

- W projekcie raczej nic bym nie zmienił, jednak parę rzeczy nie udało się zrealizować z nim w zgodzie. Na przykład wymiary i kształt kamieni pod glanem nie są takie jak zaprojektowaliśmy. Budżet nie pozwolił również na uzyskanie prawidłowej grubości laminatu (wystarczyło tylko na 2/3 tego co wynikało z obliczeń) - musieliśmy iść na kompromis i wzmocnić pomnik w miejscach, na które wchodzą ludzie kosztem powierzchni bocznych przez co ich zużycie jest wyraźniejsze. W miejscu glana była pierwotnie lekka górka, którą uwzględniłem w projekcie - niestety podczas prac porządkowych wyrównano teren bez mojej wiedzy. - wyjaśnia

Przez wiele lat Glan zmieniał się - zrobiono mu ubranko [ZOBACZ TUTAJ]

zakładano patriotyczne sznurówki [ZOBACZ TUTAJ]

a nawet mikołajkową czapkę [ZOBACZ TUTAJ]

Jak odsłaniano pomnik Glana w Jarocinie

Wielkie odsłonięcie glana odbyło się w pierwszy dzień festiwalu - 15 lipca 2011 roku. Przyjechali wtedy fani z całej Polski. Pletli długą sznurówkę ze sznurowadeł. Przez cały festiwal glan był oblegany, wszyscy na niego wchodzili, robili sobie zdjęcia. Z głośników dobiegała punkowa muzyka. Gości częstowano suchymi bułkami i maślanką czyli kultowymi produktami spożywczymi, które królowały na festiwalach w latach 80-tych.

Atmosferę zobaczysz na załączonym wideo

Dziś możesz kupić  koszulki z glanem, kubki. Wszystko to w sklepie dziecimocy.pl, który prowadzi Fundacja Ogród Marzeń. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na pomoc dzieciom chorym i niepełnosprawnym.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 miesiące temu | ocena +0 / -1

    Jarocin

    Śmierdzi śmietnikiem ZGO wyspisko sponsorem smrodu

  • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

    glan to stary symbol jarocina który odszedł

    postawicie nowy pomnik jakiejś współczesnej cechy jarocina, np pomnik "niedobrych zapachów" abo pomnik likwidacji miejscowych fabryk typu "miasto bez fabryk miasto bez pracy miasto socjalu "