Niestety wciąż nie brakuje osób, które siadają za kierownicą swoich pojazdów po tym, jak wcześniej pili alkohol. W niedzielę jarocińscy funkcjonariusze zatrzymali dwóch nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego.
Kierujący renault megane spowodował kolizję i odjechał
Pierwszy z nich wpadł w niedzielę kilka minut po północy w Kotlinie. Policjanci zostali poinformowani, że kierujący renault megane podczas manewru cofania uderzył w fiata stilo, a następnie odjechał.
- Z przekazanych informacji wynikało, że siedzący za kierownicą renault przemieszcza się z Dobrzycy w kierunku Kotlina. I to właśnie w Kotlinie na ul. Powstańców Wlkp. mundurowi zatrzymali wskazany pojazd do kontroli. Okazało się, że kierowca wysiadając z samochodu ma problem z utrzymaniem równowagi. Pomimo iż wyraźnie czuć było woń alkoholu, mężczyzna początkowo odmawiał poddania się badaniu na jego zawartość w wydychanym powietrzu, w związku z czym została od niego pobrana krew do badań. Po przewiezieniu mężczyzny, 33-letniego obywatela Kolumbii, do jarocińskiej komendy policji, wyraził on zgodę na badanie przy użyciu alkotestu - opisuje asp. sztab. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy KPP w Jarocinie.
Mężczyzna wydmuchał blisko 1,5 promila alkoholu. Policjanci ustalili także, że nie posiada prawa jazdy. Za popełnione przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi mu kara pozbawienia wolności na okres do 2 lat.
Nie miał prawa jazdy i jechał pijany
Taka sama kara czeka 45-letniego obywatela Argentyny, który został zatrzymany sześć godzin później na ulicy ul. Wojska Polskiego. Mężczyzna najpierw pił alkohol, a następnie postanowił usiąść za kierownicą volkswagena golfa. Miał problem z utrzymaniem właściwego toru jazdy autem. Ktoś zadzwonił na policję.
- Jak wykazało urządzenie, organizm kierującego VW został zasilony jednym promilem alkoholu - podaje policjantka.
Policjanci zatrzymali mężczyźnie uprawnienia do kierowania pojazdami. Sąd może orzec wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 3 do nawet 10 lat.
Co grozi pijanym kierowcom?
Zatrzymani kierujący za popełnione przestępstwa poniosą konsekwencje przed sądem, który może ich skazać na dwa lata pozbawienia wolności oraz orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 10 lat. Każdy kierowca, który został zatrzymany za jazdę po alkoholu, musi liczyć się z konsekwencjami finansowymi.Zgodnie z obowiązującymi przepisami, niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.