Reklama

Pasażerowie przecierali oczy ze zdumienia. Trzy dorodne jelenie wpadły na peron dworca w Jarocinie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zaskoczenie mieszało się z niedowierzaniem. Ale to się naprawdę stało. Trzy dorodne jelenie wbiegły na peron jarocińskiego dworca. To cud, że nikt nie został poturbowany - przyznają ludzie.

Spokojne słoneczne marcowe popołudnie na dworcu PKP w Jarocinie. Ludzie czekają na przyjazd pociągu. Sporo pasażerów stoi na peronach. Nagle, od strony dworca nadbiegają jelenie... 

Widok dzikich zwierząt w miastach może już tak bardzo nie dziwić. Wszak co jakiś czas pojawiają się informacje o problemach z dzikami, które zapuszczają się na osiedla czy z dzikimi królikami, które upodobały sobie cmentarz jako miejsce na kopanie nor. Zdarza się, że między ludzkimi zabudowaniami mieszkają sarny, które są bardziej zwierzętami śródpolnymi niż leśnymi. Z jeleniami jest zupełnie inna sprawa. Te dostojne zwierzęta raczej unikają kontaktów z ludźmi, a jako miejsce swojego bytowania wybierają niedostępne, dzikie i gęste leśne ostępy. Częściej można je usłyszeć jesienią, gdy odbywają rykowisko niż zobaczyć. Są na tyle dyskretne, że tylko w nadleśnictwach dzięki corocznej inwentaryzacji wiedzą, jak duża jest ich populacja. Wpływ na tendencję wzrostową wśród populacji mają coraz lepsze warunki do żerowania. Przejście w rolnictwie z gospodarki zagonowej na wielkoobszarową negatywnie odbiło się na zającach czy kuropatwach, ale stworzyło idealne warunki dla większej zwierzyny - jeleni, saren, dzików. Jest coraz więcej upraw m.in. kukurydzy czy rzepaku. Zwierzyna musiała szukać pokarmu i wyżywić się w lesie. Teraz wystarczy, że wyjdzie na pole. Łagodne zimy są też dla niej łaskawsze. 

Jelenie na dworcu w Jarocinie. Skąd się tu wzięły?

Czasem tylko zdarza się, że stado przebiega przez drogę albo pojedyncze sztuki doprowadzają do kolizji z samochodami. Dlatego tym bardziej dziwi widok tych dostojnych, potężnych zwierząt na dworcu kolejowym, w samym centrum miasta. Na drugim z nagrań widać łanię, która również ucieka między dworcowymi barierkami. Skąd się tu wzięły? Co je przygnało do miasta? Nie można też tłumaczyć tej sytuacji np. spłoszeniem zwierzyny przez myśliwych, ponieważ sezon polowań na byki minął z końcem lutego, a na łanie w połowie stycznia. 

Główne ostoje zwierzyny płowej na naszym terenie to leśnictwa Czeszewo, Murzynówko, Sarnice, Spławik, Rozmarynów, Tarce, Cielcza i Góra. Jelenie nie mają naturalnych wrogów. Główne zagrożenie stanowi dla niego człowiek. Mimo swoich rozmiarów jelenie należą do zwierząt płochliwych, ostrożnych. Mają dobry słuch i węch. Żyją w dużych stadach tzw. chmarach, które liczą po dwadzieścia, trzydzieści sztuk. Wędrują z miejsca na miejsce i wybierają spokojne okolice, z dala od ludzi i cywilizacji. Żerują głównie późną nocą, dlatego trudno je zobaczyć, a już tym bardziej upolować.

Skąd zwierzęta mogły znaleźć się w centrum Jarocina? Postaramy się ustalić to we współpracy ze specjalistami zajmującymi się zwyczajami zwierzyny płowej.  

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy