Reklama

Oszustwa internetowe. Policja z Jarocina ostrzega przed wyłudzającymi pieniądze

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Oszustwa internetowe. Policja z Jarocina ostrzega przed wyłudzającymi pieniądze  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Oszustwa internetowe. Policjanci z Jarocina otrzymali w tym roku prawie 60 zgłoszeń dotyczących oszustw internetowych.

Reklama

 Policjanci z Jarocina  wyjaśniają sprawy wyłudzeń danych oraz kradzieży oszczędności, do których doszło w tym roku.    

Od stycznia do końca października br. policjanci w Jarocinie przyjęli blisko 60 zgłoszeń dotyczących oszustw internetowych, gdzie przestępcy wykorzystując nieświadomość i łatwowierność kupujących i sprzedających, uzyskali dostęp do ich kont bankowych. Algorytmów działania tych, którzy chcą w łatwy sposób dorobić się na szkodzie innych osób, jest wiele. Dlatego cały czas musimy być czujni. Zwłaszcza gdy dokonujemy zakupów lub sprzedaży za pośrednictwem portali ogłoszeniowych. Przestępcy podszywający się pod firmę wysyłają SMS-y z linkiem do strony, na której należy dokonać rzekomej dopłaty do przesyłki i tym samym umożliwić im wyłudzenie środków z konta bankowego.

Oszustwa internetowe. Oszuści proszą o dopłatę 50 groszy, 2 zł.

 - Wykonując polecenie możemy stracić nasze oszczędności zgromadzone na koncie bankowym. Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska. Najczęściej jest to 50 groszy, zdarzają się kwoty nieco wyższe - do 2 złotych. Właściciel telefonu dostaje wiadomość od rzekomego dostawcy, że jego paczka jest w drodze ale do realizacji dostarczenia brakuje np. 50 groszy. Jeśli kwota nie zostanie uregulowana - paczka wróci do nadawcy. W wiadomości podany jest także link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, gdzie odbiorca wiadomości wprowadza wrażliwe dane. Najczęściej jest to numer karty oraz 3-literowy kod CVV - informuje st. asp. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie    

Oszuści kradną wszystkie oszczędności

To wystarczy, by nadawca posługując się tymi danymi, zrobił przelew z naszego konta na własne. Tyle że nie jest to kwota 50 groszy. Przestępcy kradną nam tyle oszczędności ile mamy dziennego limitu wypłat – czasami jest to nawet kilka tysięcy. Jeśli często otrzymujemy paczki, potencjalnie jesteśmy łatwym łupem. Zwłaszcza, jeśli akurat czekamy na przesyłkę. Oszuści ciągle modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wprowadzić nas w błąd i przejąć nasze pieniądze. Wykorzystując stan epidemii wiadomość SMS o konieczności dopłaty może zawierać np. informację, ze nasza paczka jest na kwarantannie. Jeśli dopłacimy jakąś niewielką, określoną kwotę, zostanie ona z kwarantanny zwolniona i „wyruszy w drogę”.

Oszuści polują na osoby wystawiające towar na aukcjach   

- Ofiarami oszustów padają także osoby, które wystawiają na różnego rodzaju aukcjach i portalach jakieś przedmioty na sprzedaż. Autor ogłoszenia otrzymuje wiadomość, że ogłoszenie jest niewidoczne. Zostanie ono opublikowane po dopłacie np. 1 zł. za pośrednictwem przesłanego linku. Link przekierowuje nas do strony, która wygląda prawie identycznie jak ta, na której umieszczaliśmy ogłoszenie bądź strona banku, podajemy nr karty, kod CVV. Chwile później oszuści czyszczą nasze konto - dodaje policjantka.

W innym wariancie oszuści informują wystawiającego ogłoszenie, że chcą od niego kupić wystawiony towar. Po wszystkich uzgodnieniach, za pomocą jednego z komunikatorów wysyłają informację, że dokonali płatności i przesyłają link do jej pobrania by wystawca, po weryfikacji płatności i ściągnięciu należności, mógł szybciej wysłać towar. W ten sposób nieuczciwe osoby wchodzą w posiadanie danych do naszego konta dzięki czemu przejmują kontrolę nad konkretnym kontem bankowym. I zamiast dokonać przelewu na nasze konto, dokonują z niego przelewu naszych środków na własne konta.

Policja z Jarocina ostrzega przed wyłudzającymi pieniądze. Sprawdzajmy transakcje  

 - Niestety, ale tego typu prób przejęcia naszych kont jest coraz więcej. Dlatego apelujemy o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Jeżeli nie czekamy na żadną przesyłkę, tym bardziej powinna zapalić się nam czerwona lampka. Zanim dokonamy jakiejkolwiek transakcji czy udostępnimy dane o sobie lub swoim koncie, poświęćmy kilka minut na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, czy strona na której jesteśmy jest na pewno oryginalną stroną naszego banku, portalu czy firmy kurierskiej. Brak czujności może doprowadzić do utraty środków, które mamy na swoich kontach – informuje policjantka.  

Niestety bardzo często zdarza się także, że np. zamówiony przez nas telefon okazuje się paczką sera bądź zakupiony towar w ogóle nie dociera do zamawiającego. Jeśli mamy jakieś wątpliwości co do zakupu bo np. cena wystawionego towaru jest zbyt niska do jego realnej wartości, nie płaćmy za towar z góry. Kupując za pobraniem, w momencie dostarczenia nam towaru, w obecności kuriera możemy otworzyć paczkę i w przypadku niezgodności z zamówieniem, towar odesłać bez uiszczania opłaty. Niestety często po dokonaniu przedpłaty lub całkowitej zapłaty za zamówienie, kontakt z wystawcą się urywa.


Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy