Dwóch mężczyzn - mieszkańcy Śremu - trafili z poważnymi obrażeniami do szpitala po tym, jak w nocy 7 września doszło do bójki nad Jeziorem Grzymisławskim w Śremie.
Bójka pomiędzy Polakami a obcokrajowcami nad jeziorem w Śremie
Policjanci zatrzymali pięciu mężczyzn jako osoby podejrzane o udział w bójce. Jeden z ujętych mężczyzn jest obywatelem Argentyny, a czterech to obywatele Kolumbii. Wszyscy zatrzymani trafili do policyjnego aresztu. Według relacji świadków w trakcie bójki używano między innymi rozbitych butelek. Drastyczny film z zajścia można zobaczyć w internecie.
Jeden z obcokrajowców z zarzutem usiłowania zabójstwa
Jedna z zatrzymanych osób usłyszała zarzut usiłowania zabójstwa, podczas gdy pozostałym czterem postawiono zarzuty udziału w pobiciu. Zastosowano wobec nich środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji i zakazu opuszczania kraju. Podejrzany o usiłowanie zabójstwa trafił do aresztu.Zobacz wideo z Stihl Timbersport
Dalsza część artykułu pod filmem ↓
Patrole obywatelskie wyszły na ulice Środy Wielkopolskiej, Śremu, Kórnika i Zaniemyśla
W odpowiedzi na te wydarzenia, we wtorek wieczorem grupa mieszkańców spontanicznie zorganizowała się za pośrednictwem Facebooka, tworząc coś na kształt patrolu obywatelskiego. Około godziny 19.00 w Kórniku zebrała się grupa kilkudziesięciu osób, które zaczęły patrolować ulice. Patrole obywatelskie pojawiły się także na ulicach Środy Wielkopolskiej, Śremu, Kórnika i Zaniemyśla.
Patrol Obywatelski w Jarocinie
Dzisiaj na ulice Jarocina i okolic ma wyjść patrol obywatelski. W mediach społecznościowych powstała grupa Patrol Obywatelski Jarocin. Należy do niej ponad 1.100 osób. Z informacji zamieszczonej w sieci wynika, że planowane jest utworzenie kilku grup 15-20 osobowych. Uczestnicy patrolu mają się zebrać o godzinie 19.00 na rynku.
„Z racji ostatniego wydarzenia w Śremie i napływu imigrantów do naszego kraju. Ludzie nie czują się bezpiecznie w swoich miastach, w szczególnie kobiety, osoby starsze i dzieci. Postanowiliśmy utworzyć patol obywatelki” – słyszymy na nagraniu zamieszczonym w sieci.
”Nie robimy tłumu podzielimy się na Jarocin, Witaszyce, Golinę, Zakrzew i Kotlin” – czytamy na grupie Patrol Obywatelski Jarocin.
Czy organizatorzy patrolu zawiadomili o tym Urząd Miejski w Jarocinie?
Zgodnie z prawem zgromadzeniem jest zgrupowanie co najmniej 15 osób, zwołane w celu wspólnych obrad lub wspólnego wyrażenia stanowiska. Organizator zgromadzenia publicznego obowiązany jest zawiadomić organ gminy w taki sposób aby wiadomość o nim dotarła nie później niż na 3 dni, a najwcześniej 30 dni przed datą zgromadzenia.Czy takie zawiadomienie trafiło do Urzędu Miejskiego w Jarocinie? Czekamy na odpowiedź.
Każde zgromadzenie publiczne powinno mieć przewodniczącego, który otwiera zgromadzenie, kieruje jego przebiegiem i je zamyka Odpowiada również za zgodny z przepisami prawa przebieg zgromadzenia. Przewodniczący ma prawo żądać opuszczenia zgromadzenia przez osobę naruszającą przepisy. Jeśli uczestnik zgromadzenia nie podporządkuje się żądaniu może zwrócić się o pomoc do policji.Z chwilą rozwiązania lub zamknięcia zgromadzenia jego uczestnicy mają obowiązek opuścić miejsce, w którym się ono odbywało. Zgromadzenie może być też rozwiązane przez przedstawiciela gminy, jeżeli jego przebieg zagraża zdrowiu lub życiu ludzi.
Jak informuje policja - istnieje również tzw. zgromadzenie „spontaniczne”, które chociaż jest instytucją nieuregulowaną w ustawie o zgromadzeniach to stanowi formę realizacji konstytucyjnej wolności zgromadzenia. Polega ono na możliwości natychmiastowej reakcji na najważniejsze wydarzenia i zmiany zachodzące w przestrzeni publicznej. Jego cechą charakterystyczną jest chęć wyrażenia opinii „na gorąco”, zajęcia określonego stanowiska w związku z jakimś nieprzewidzianym wcześniej wydarzeniem, mającym miejsce w sferze społecznej lub politycznej.
Brutalne wydarzenia na śremskiej plaży opisało wiele mediów od lokalnych po ogólnokrajowe , a nawet zagraniczne. W żadnym artykule nie znaleźliśmy informacji o powodach bójki.
Jak patrol obywatelski w Jarocinie przygotowuja się nasze służby?
Po co patrol obywatelski w Jarocinie?
Zbieram po prostu ludzi którym nie jest obojętne to, co się stało w Śremie i będziemy robić wspólne spacery jako patrole, bo osoby obcych narodowości będą to widzieli, że ludzie są zmobilizowani - tłumaczy nam mieszkaniec Jarocina zaangażowany w przedsięwzięcie.
Policja w Jarocinie jest infmormuje, że jest przygotowana na tego typu sytuacje.
- Realizujemy wszystkie swoje stałe zadania. Oczywiście mamy na uwadze te sygnały o tych patrolach i będziemy to też brać pod uwagę w służbie. Reagujemy na takie sygnały i to odpowiednio w zależności od potrzeby dostosowujemy ilość służb, jakość tych służb. Będziemy obserwowali, co się będzie działo - mówi mł. insp. Tomasz Mimier, Komendant Powiatowy Policji w Jarocinie.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.