Wielkopolski Odział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował o jarocińskich przychodniach lekarzy rodzinnych, które prowadzą opiekę koordynowaną w podstawowej opiece zdrowotnej.
Co to jest opieka koordynowana?
Opieka koordynowana to rozwiązanie, które pozwala na diagnostykę i leczenie chorób przewlekłych w przychodni lekarza rodzinnego.
- Zespół opieki koordynowanej to koordynator czuwający nad realizacją planu leczenia pacjenta, lekarz rodzinny, a także lekarze specjaliści, pielęgniarka i dietetyk. Dzięki opiece koordynowanej pacjent nie jest kierowany do poradni specjalistycznej, ale z konsultacji kardiologa, pulmonologa, nefrologa, endokrynologa i diabetologa może skorzystać w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Ponadto, wprowadzenie tego rozwiązania poszerzyło listę badań, na które może skierować lekarz rodzinny. To m.in. pakiet badań tarczycowych: antyTPO, antyTSHR, antyTG, Holter EKG (24, 48, 72 godz.), USG Doppler naczyń kończyn dolnych czy ECHO serca - wylicza Marta Żbikowska-Cieśla, starszy specjalista Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji w Wielkopolskim Oddział Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.
Gdzie w Jarocinie i okolicy jest opieka koordynowana?
Z listy opublikowanej przez Wielkopolski Odział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że na terenie powiatu jarocińskiego są cztery przychodnie, w których jest prowadzona opieka koordynowana.
- Poradnia Lekarza POZ- Mieszków ul. Dworcowa 1a - kardiolog
- NZOZ Przychodnia Zespołu Lekarza Rodzinnego Jar-Medic- Gabinet Lekarza Rodzinnego Jarocin, ul. Hallera 9 - endokrynolog, kardiolog, pulmunolog
- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ośrodek Zdrowia-Gabinet Lekarza POZ Mieszków ul. Dworcowa 22 - endokrynolog, kardiolog, pulmunolog
- Szpital Jarocin, ul. Szpitalna 1 - diabetolog
Jakie dziedziny obejmuje opieka koordynowana?
Poradnie lekarzy rodzinnych mogą podpisać umowy na pełen zakres świadczeń dostępnych w opiece koordynowanej albo tylko na wybrane dziedziny. Pełen zakres to w tej chwili możliwość skorzystania z konsultacji pięciu specjalistów. Takich umów zawarto w Wielkopolsce 26. 40 umów na opiekę koordynowaną dotyczy czterech dziedzin, a 26 podmiotów zawarło umowy oferując dostęp do trzech specjalistów, 32 umowy dotyczą dwóch dziedzin, a 38 - jednej.Najczęściej w opiece koordynowanej można skorzystać z konsultacji kardiologa (130 umów zawiera tę dziedzinę), potem diabetologa (109 umów) i pulmonologa (105). W 86 placówkach pacjenci z chorobami przewlekłymi w ramach koordynacji mogą korzystać z opieki endokrynologa, a w 40 - nefrologa.
ZOBACZ TAKŻE
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.