Czas na uchwalenie planów ogólnych, które jasno określą co i gdzie wolno budować samorządy mają do końca 2025 roku. Zdaniem Polskiego Związku Działkowców takie plany mogą zagrażać wielu Rodzinnym Ogrodom Działkowym w całej Polsce. A to wszystko przez ustawę z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw.
ROD w planach zagospodarowania przestrzennego
Według nowych przepisów gminy muszą wyznaczyć 13 rodzajów stref planistycznych. Ogrody działkowe uwzględniono w trzech strefach: zieleni i rekreacji, wielofunkcyjnej z zabudową wielorodzinną oraz wielofunkcyjnej z zabudową jednorodzinną. W pozostałych 10 strefach nie będzie możliwości wyznaczania ogrodów działkowych. W wyniku tego podziału, o którym mowa w ust. 1, dopuszcza się wyznaczenie następujących stref planistycznych: 1) strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną; 2) strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną; 3) strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową; 4) strefa usługowa; 5) strefa handlu wielkopowierzchniowego; 6) strefa gospodarcza; 7) strefa produkcji rolniczej; 8) strefa infrastrukturalna; 9) strefa zieleni i rekreacji; 10) strefa cmentarzy; 11) strefa górnictwa; 12) strefa otwarta; 13) strefa komunikacyjna. Rozporządzenie dopuszcza ujawnianie ROD w zaledwie trzech strefach. Jest zatem bardzo duże prawdopodobieństwo, że ogródki trafią do stref zakazujących ich ujawniania w planie miejscowym. Działacze, prezesi ROD oraz sami działkowcy obawiają się, że czasu jest zbyt mało na opracowanie planów i mogą stracić ogródki zwłaszcza w atrakcyjnych dla deweloperów lokalizacjach.
Zatem co dalej z ROD?
Plany ogólne gmin muszą powstać w ciągu dwóch lat. Według ustawy muszą składać się ze ściśle zdefiniowanych stref, w których trudno o miejsce dla tego rodzaju nieruchomości. Najbardziej spektakularną ofiarą rewolucji w planowaniu przestrzennym mogą stać się niestety Rodzinne Ogrody Działkowe. Wśród działkowców panuje niepokój i przerażenie, gdyż - jak dobrze pamiętamy wielu z nich w okresie pandemii, by móc się bezpiecznie izolować - zainwestowało oszczędności całego życia w kupno ogródka. Nic dziwnego, że teraz wiele osób czuje się zagrożone.
Co na to PZD?
Krajowa Rada, Zarząd, działacze Polskiego Związku Działkowców zwracają uwagę, że funkcjonujące obecnie ROD po powstaniu planów ogólnych gminy mogą znaleźć się w większości poza dwoma strefami, czyli zieleni i zabudowy jednorodzinnej. Aktualnie są one zlokalizowane w takich miejscach, które cechuje zupełnie innych charakter zabudowy. W praktyce oznacza to, że tylko te rodzinne ogródki działkowe, które znajdą się w strefie funkcjonalnej, której rodzaj zabudowy przewiduje istnienie w niej takich nieruchomości jak ogródki, będą objęte ochroną prawną. Ogródki znajdujące się w innych strefach takiej ochrony prawnej będą pozbawione, a nawet wskazane będzie ich likwidowanie w pierwszej kolejności, by funkcjonalności przewidziane dla tej strefy były systematycznie przywracane. Na opracowywania planów ogólnych gminy mają bardzo mało czasu. Można się więc spodziewać, że przeważy tendencja, by określając strefę dla danej części gminy, kierować się dominującym obecnie sposobem zagospodarowania terenu. Co to może oznaczać w praktyce? Obszary miast z dużą ilością osiedli mieszkaniowych trafią do strefy zabudowy wielorodzinnej. Okolice torów do strefy kolejowej, sąsiedztwo zakładów do strefy gospodarczej, a tereny z rolnictwem do rolniczej - alarmuje Polski Związek Działkowców.
Ogródki działkowe w Jarocinie zlokalizowane są w różnych miejscach – jedne właśnie przy liniach kolejowych (Poznańska), inne przy zabudowaniach wielorodzinnych (Żerkowska). Krajowa Rada PZD zwraca uwagę na fakt, że te ogródki działkowe, które w planach ogólnych gmin znajdą się w strefach innych niż strefa zieleni czy strefa zabudowy jednorodzinnej, będą nieuchronnie skazane na likwidację. Skoro tereny w strefie są przeznaczone pod inne cele, gdy tylko pojawią się nowe potrzeby inwestycyjne, pójdą pod nóż w pierwszej kolejności. I to najbardziej niepokoi działkowców. Dopisanie do dwóch stref funkcjonalnych trzeciej wielofunkcyjnej z zabudową wielorodzinną z pewnością te obawy działkowców czyni mniej dramatycznymi. Jednak ostatnie słowo w tej sprawie będzie należało do władz gmin, działkowcy więc powinni zachować czujność i aktywnie śledzić powstawanie planu ogólnego gminy, by ich ogródki znalazły się na pewno w jednej z trzech z trzynastu stref
Wiceminister MRiT uspakaja i apeluje do działkowców Użytkownicy Rodzinnych Ogrodów Działkowych mogą czuć się bezpiecznie zapewniał w styczniu tego roku w sejmie sekretarz w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Waldemar Sługocki. Jednak zaapelował do działkowców, by brali aktywny udział w tworzeniu ogólnych planów zagospodarowania przestrzennego. Odpowiadając na pytania posłów zapewnił, że „decyzja o tym, gdzie jaka strefa powstanie, zależy nie tylko od organów samorządowych, ale też od społeczności lokalnej. Z mównicy sejmowej zapewniał: istniejący w danym miejscu ogródek będzie argumentem do tego, by strefie nadać tytuł zielonej czy rekreacyjnej. Pytany przez posłów, czy jednak nie powinno się zwiększyć liczby stref, w których można umieścić ROD, Sługocki powiedział: wpisanie ogródków do każdej strefy może stanowić dla nich zagrożenie. Gdybyśmy wszędzie wpisali ogródki, np. w strefie przemysłowej, to przeznaczenie ROD pod halę magazynową byłoby możliwe. Natomiast ogródki wpisane do trzech konkretnych obszarów stanowi kaganiec, który uniemożliwia np. zlikwidowanie ich i utworzenie tam hali. Wiceminister zaapelował też do użytkowników ROD, by aktywnie uczestniczyli w konsultacjach społecznych i tworzeniu planów ogólnych.
Walka trwa. Działkowcy nie odpuszczą i apelują o nowelizację ustawy
Zarząd PZD domaga się zmian rozporządzenia i mówi kategorycznie nie! Tym samym proponuje rozwiązanie, które zdaniem Krajowej Rady Działkowców jest dla działkowców bardziej korzystne. Wystarczy tereny ogrodów działkowych potraktować analogiczne do terenów zieleni urządzonej. Bez takich zmian trudno będzie uwierzyć w zapewnia ministerstwa, że celem autorów rozporządzenia nie było zaszkodzenie działkowcom - czytamy w komunikacie PZD. Na dzień dzisiejszy resort nadal odmawia korekty tego rozporządzenia. Z całej Polski płyną apele i protesty do Ministerstwa Rozwoju i Technologii z prośbą o wpisanie ROD do wszystkich stref planistycznych. Tylko takie rozwiązanie daje gwarancję przetrwania ogrodów działkowych w miastach i gminach. Zarządy informują także, że obecnie przygotowują się do walnych zgromadzeń, w trakcie których chcą informować działkowców o bardzo trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się wszyscy użytkownicy działek. Ostrzegają, że będą walczyć o korzystne zapisy w ustawie, którą jeszcze rząd może nowelizować. Na stronie internetowej Związku Działkowców Polskich widnieje już 767 pism od Zarządców Ogrodów Działkowych z terenu całego kraju.
Jak sytuacja będzie wyglądała w Jarocinie?
Teofil Krzyżak przewodniczący Kolegium Prezesów, prezes ROD Relaks póki co jest spokojny o jarocińskie ogrody działkowe. Jak twierdzi, ma zapewnienia, że burmistrz Jarocina Adam Pawlicki i jego zastępca Bartosz Walczak zawsze stali po stronie działkowców. Ma nadzieję, że dotychczasowe stanowiska w sprawie utrzymania ogrodów zostaną spełnione.
Dokładnie 13 listopada 2023 roku w imieniu wszystkich Prezesów Jarocińskich Ogrodów Działkowych Teofil Krzyżak przesłał pismo do burmistrza Jarocina z prośbą o ujęcie w opracowanych planach zagospodarowania przestrzennego terenów ROD w Jarocinie w strefie rekreacji i zieleni [ZOBACZ W GALERII].
O stanowisko dotyczące ementualnych działań w zakresie miejscowych planów ogólnych zapytaliśmy jarociński i żerkowski samorząd.
Będziemy się tej sprawie bacznie przyglądać. Jak tylko otrzymamy jakiekolwiek informacje wrócimy do tematu.
[AKTUALIZACJA, 14.00, 21 lutego]
Otrzymaliśmy odpowiedź w sprawie z magistratu w Żerkowie.
"W odpowiedzi na zapytanie (...) Burmistrz Miasta i Gminy Żerków informuje, że obecnie nie są prowadzone prace związane ze zmianą miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego obowiązujące na terenie gminy oraz nie są prowadzone jeszcze prace w celu uchwalenie planu ogólnego dla Gminy Żerków.
Jeżeli prace nad uchwaleniem planu ogólnego Gminy Żerków rozpoczną się, Burmistrz Miasta i Gminy Żerków dochowa wszelkich starań, aby istniejące ROD-y zachowały swoją funkcję."
Mirosław Masztalerz Kierownik Referatu Infrastruktury, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urząd Miasta i Gminy Żerków
[AKTUALIZACJA, 11.00, 26 lutego]
Mamy w tej sprawie również stanowisko władz Jarocina.
Działkowcy mają zapewnienie z naszej strony, że przy ewentualnych pracach związanych ze zmianą miejscowych planów, wszystkie ogrody działkowe na terenie gminy Jarocin będę zachowane - informuje wiceburmistrz Bartosz Walczak."
Działania związane z ochroną ogródków działkowych zadeklarowały też dwa komitety wyborcze - KWW Razem Kochamy Jarocini i Ziemia Jarocińska Razem.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.