Reklama

Odpust w Jarocinie i Witaszycach. Z chlebkami i poświęceniem organów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Odpust w Jarocinie i Witaszycach. Z chlebkami i poświęceniem organów  - Zdjęcie główne

Odpust w Jarocinie i Witaszycach. Już jutro z poświęceniem organów | foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzisiaj (niedziela 12 czerwca) w południe zostaną odprawione sumy odpustowe w parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie i parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Witaszycach.

Reklama

Najważniejszym aspektem każdej uroczystości odpustowej jest możliwość uzyskania - po spełnieniu określonych warunków - odpustu zupełnego. To pojęcie oznacza darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy podczas spowiedzi w konfesjonale. Można go uzyskać dla siebie lub za osobę zmarłą lub jakąkolwiek duszę cierpiącą w czyśccu. I to nie tylko w dniu wspomnienia patrona kościoła czy z okazji uroczystości w Kościele katolickim. Specjalne odpusty można było uzyskać np. z okazji Roku Świętego Józefa, ale również za np. odprawienie nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

Mały kościół w Witaszycach był magazynem meblowym i salką katechetyczną

W Witaszycach obchodzony będzie odpust ku czci Trójcy Świętej, ponieważ takie wezwanie nosi świątynia filialna, nazywana przez mieszkańców tzw. małym kościołem. Znajduje się on przy drodze krajowej nr 11, niemal naprzeciwko witaszyckiego pałacu. Początkowo był on drewniany i nosił wezwanie św. Michała. Najstarsze wzmianki na jego temat pochodzą z 1389 roku. Zmiana patrona nastąpiła około 1683 roku. Witaszycka drewniana świątynia została zastąpiona w 1808 roku przez murowany kościół, wybudowany z fundacji księdza arcybiskupa Tymoteusza Gorzeńskiego, późniejszego Prymasa Polski. Po wybudowaniu w Witaszycach nowej świątyni pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, kościół Świętej Trójcy pełnił funkcje kościoła pomocniczego aż do wybuchu wojny. W czasie okupacji zamieniono go w magazyn meblowy. Później pełnił funkcję salki katechetycznej. W 1996 roku rozpoczęto starania o renowację tej świątyni. W 2000 roku jej konsekracji dokonał ówczesny ordynariusz diecezji kaliskiej - ksiądz biskup Stanisław Napierała. Obecnie odprawiane są tam msze św. w dni powszednie. 

Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Trójcy przewodniczyć będzie ksiądz Paweł Ponitka, wikariusz z parafii św. Marcina w Jarocinie. Po Mszy św. odpustowej odbędzie się procesja do małego kościoła, gdzie zostaną uroczyście poświęcone organy wraz z ostatnio wybudowanym kompletnym prospektem organowym. 

Odpust u jarocińskich franciszkanów. Z chlebkiem św. Antoniego

W parafii św. Antoniego Padewskiego sumie odpustowej ku czci patrona - wzywanego najczęściej do pomocy w przypadku zagubionych rzeczy - przewodniczy ojciec Sofroniusz Rempuszewski, proboszcz franciszkańskiej parafii. Pierwotnie miał ją sprawować biskup kaliski Damian Bryl, ale w niedzielę rano powiadomił o tym, że nie przyjedzie.

Uroczystą mszę św. zakończy procesja na terenie przykościelnym. Poświęcone zostaną również chlebki św. Antoniego, które będzie można otrzymać za dobrowolną ofiarę. Uzyskane w ten sposób pieniądze, zgodnie z wielowiekową tradycją są przeznaczane na pomoc charytatywną.

Przed pandemią z okazji wspomnienia św. Antoniego organizowany był grill w ogrodzie klasztornym. 


 

 

Pod koniec maja wybrany został nowy minister prowincjalny Prowincji św. Franciszka z Asyżu Zakonu Braci Mniejszych w Polsce z siedzibą w Poznaniu. Został nim związany z Jarocinem ojciec Leonard Piotr Bielecki. W skład definitorium (zarządu) wszedł również pochodzący z parafii św. Antoniego Padewskiego ojciec Justyn Krzysztof Berus
Dlatego w tym roku decyzje o ewentualnych zmianach personalnych w klasztorze i parafii zostaną podjęte i ogłoszone nieco później niż zwykle. 

O zmianach, jakie nastąpią w diecezji kaliskiej i archidiecezji poznańskiej [CZYTAJ TUTAJ]

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy