W zbiorach Arolsen Archives - Międzynarodowym Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich znajdują się pamiątki po Stanisławie Sobczyku, wśród których są zdjęcia, dokumenty, papierośnica oraz lufka. Postanowiono oddać je rodzinie. Trwają poszukiwania bliskich.
Z dokumentu odnalezionego w Archiwum Państwowym w Kaliszu wynika, że jego rodzicami byli Ignacy Sobczyk i Antonina Sobczyk z domu Boruszewska. Poniżej tłumaczenie dokumentu. Zgłoszenie urzędowe urodzenia dziecka zostało wpisane do księgi w dawniejszym Urzędzie Stanu Cywilnego w Lubini Małej. Antonina była córką Barłomieja i Agnieszki z domu Grzemska, urodzona 13 stycznia 1886 roku w Borku.
Stanisław Sobczyk (Sobczak) urodził się 4 kwietnia 1914 roku w Łuszczanowie, wsi położonej niedaleko Jarocina. Na podstawie dokumentów oraz wstępnych ustaleń wynika że od 2 lipca 1934 roku do 31 grudnia 1938 roku pracował u Oskara Lange w Bilsku (powiat Mogilno). Najprawdopodobniej chodzi o obecne Bielsko, wieś w gminie Orchowo w powiecie słupeckim. Od dnia wybuchu II wojny światowej, 1 września 1939 roku do 30 października 1939 roku pracował u doktora Barnarczyka (Bernardczyka) w Orchheim Kreis Mogilno (w okresie II wojny światowej Orchowo zmieniło nazwę na Orchheim w powiecie Mogilno), potem od 1 listopada 1939 roku aż do 15 stycznia 1945 roku ponownie u Oskara Lange. Dalsze jego losy nie były znane. W trakcie poszukiwań udało się ustalić, że Stanisław Sobczyk zginął 25 lutego 1945 roku w Außenlager Wöbbelin (Podobóz Wöbbelin). Miał numer więźnia 70496. Jak wcześniej informowaliśmy jego rodzicami byli Ignacy Sobczyk i Antonina Boruszewska.
W meldunku o zgonach więźniów, który znajduje się w zasobach Arolsen Archives, zmarłych m.in. w podobozie Wöbbelin, pod numerem 338 widnieje Sobczyk, którego wpisano jako Sobtjick. Jego data śmierci zgadza się z wykazem z www.kz-gedenkstaette-neuengamme.de.
Prośba o pomoc w odnalezieniu bliskich więźnia pojawiła się najpiew na stronie Archiwalne Zdjęcia Gostynia GaSo. Informacje można przekazywać drogą elektroniczną na adres: gaso@gaso-gostyn.pl lub pod numerem telefonu 500/023-872. Skany i zdjęcia pamiątek po Stanisławie Sobczyku pochodzą z Arolsn Archives (https://arolsen-archives.org/
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.