Przedmioty te zostały przekazane do Arolsen na początku lat 60. XX wieku. Pochodziły z obozu koncentracyjnego w Neuengamme (po 1945 roku alianci zabezpieczyli je na terenie landu Szlezwik-Holsztyn). Małgorzata Przybyła z Arolsen Archives postawiła sobie za cel przekazanie pamiątek rodzinie, stąd prośba o pomoc w odnalezieniu rodziny Stanisława Sobczyka (Sobczaka). Każda informacja, każda wzmianka zostanie sprawdzona i pomoże w odszukaniu jego rodziny.
Stanisław Sobczyk (Sobczak) urodził się 4 kwietnia 1914 roku w Łuszczanowie, wsi położonej niedaleko Jarocina. Na podstawie dokumentów oraz wstępnych ustaleń wynika że od 2 lipca 1934 roku do 31 grudnia 1938 roku pracował u Oskara Lange w Bilsku (powiat Mogilno). Najprawdopodobniej chodzi o obecne Bielsko, wieś w gminie Orchowo w powiecie słupeckim. Od dnia wybuchu II wojny światowej, 1 września 1939 roku do 30 października 1939 roku pracował u doktora Barnarczyka (Bernardczyka) w Orchheim Kreis Mogilno (w okresie II wojny światowej Orchowo zmieniło nazwę na Orchheim w powiecie Mogilno), potem od 1 listopada 1939 roku aż do 15 stycznia 1945 roku ponownie u Oskara Lange. Dalsze szczegóły jego losów nie są do końca znane. Mógł trafić do obozu koncentracyjnego w Neuengamme. Wśród dokumentów obozowych nie udało się jednak odnaleźć numeru obozowego, jaki mu najprawdopodobniej przypisano. Być może w ogóle mu takiego numeru nie nadano, ponieważ zbliżał się koniec wojny, a biurokracja obozowa była już w "rozsypce".
Z dokumentu odnalezionego w Archiwum Państwowym w Kaliszu wynika, że jego rodzicami byli Ignacy Sobczyk i Antonina Sobczyk z domu Boruszewska. Poniżej tłumaczenie dokumentu. Zgłoszenie urzędowe urodzenia dziecka zostało wpisane do księgi w dawniejszym Urzędzie Stanu Cywilnego w Lubini Małej.
Wilkowyja, dnia 7 kwietnia 1914 roku
W dniu dzisiejszym przed urzędnikiem Stanu Cywilnego stawił się osobiście Bartholomäus Boruszewski, zamieszkały w Łuszczanów, powiat Jarocin, wyznania katolickiego i oświadczył, że Antonina Sobczyk z domu Boruszewska, żona Ignacego Sobczyk, oboje katolickiej wiary, zamieszkali w Łuszczanowie, powiat Jarocin, w mieszkaniu jej męża w Łuszczanowie, w dniu 4 kwietnia 1914 o godzinie 9 po południu, urodziła syna. Dziecku nadano imię Stanisław. Zgłaszający oświadczył, że o przypadku narodzin dziecka sam się dowiedział. Niniejszy akt został obecnym przeczytany, zatwierdzony i własnoręcznie podpisany przez Bartholomus Boruszewski, urzędnik Stanu Cywilnego.
Prośba o pomoc w odnalezieniu bliskich więźnia pojawiła się na stronie Archiwalne Zdjęcia Gostynia GaSo. Informacje można przekazywać drogą elektroniczną na adres: gaso@gaso-gostyn.pl lub pod numerem telefonu 500/023-872. Skany i zdjęcia pamiątek po Stanisławie Sobczyku pochodzą z Arolsn Archives (https://arolsen-archives.org/
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.