Planowany budynek miałby stanąć na tyłach obecnego. - Stary budynek urzędu trudno byłoby rozbudować i przebudować. Po prostu jest stary. Gdyby w niego zaingerować, koszty byłyby niewiele niższe niż budowa nowego - tłumaczył rok temu Aleksander Podemski, wójt Nowego Miasta.
Inwestycja miałaby kosztować od 7 do 8 mln zł. Na parterze ulokowane zostałyby: sala sesyjna wraz ze ścianą mobilną wydzielającą pomieszczenie sali ślubów, kasa, biuro spraw obywatelskich z wymaganym przepisami osobnym pomieszczeniem (archiwum), biuro obsługi, biuro rady, dwa biura radców prawnych, trzy dodatkowe biura, zaplecze socjalne oraz toalety.
Na piętrze znajdą się: sekretariat, gabinet wójta wraz z salą narad, biuro Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego wraz z archiwum, biuro gospodarki gruntami przystosowane do pracy i przechowywania materiałów geodezyjnych i kartograficznych, dwanaście innych biur, poczekalnia dla klientów/interesantów, zaplecze socjalne, zaplecze gospodarcze oraz toalety. W piwnicy przewidziane są: archiwum z możliwością rozbudowy, toalety, pomieszczenia socjalne i gospodarcze oraz magazyny.
Centrum Usług Wspólnych zostanie przeniesione do obecnego urzędu gminy. Ten budynek również przystosowany będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych - znajdzie się w nim, oprócz dwóch klatek schodowych, winda. Docelowo przewidziana jest również rozbiórka dwóch istniejących w pobliżu budynków gospodarczych w celu poprawy komunikacji.
Projekt został przygotowany w technologii pasywnej. Wszystko po to, a aby zaoszczędzić energię i zwiększyć szanse na uzyskanie zewnętrznego wsparcia finansowego. Przewidziano więc montaż pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych, oświetlenia energooszczędnego LED. We wszystkich pomieszczeniach zaplanowano ogrzewanie oraz chłodzenie pasywne za pomocą mat kapilarnych, które montowane są głównie na suficie oraz ścianach. W projekcie uwzględniono ewentualność zastosowania tradycyjnego systemu ogrzewania - kotła gazowego. Zamontowane byłyby również także kamery.
W gminnym budżecie na 2021 r. zabezpieczono na ten cel tylko 200 tys. zł. Urząd bowiem nastawiony jest na zdobycie zewnętrznych środków finansowych. W ubiegłym roku został złożony odpowiedni wniosek, niestety gminie nie przyznano dofinansowania.
Wnioskowaliśmy o pieniądze do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dostaliśmy dofinansowanie na rozbudowę dwóch szkół, natomiast pieniędzy na budowę urzędu niestety nie. Będziemy nadal szukać odpowiednich programów wsparcia zewnętrznego. - zapewnia Wiesław Schreiber, zastępca wójta.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.