Reklama

Nieruchomość w Ludwinowie na sprzedaż

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kilka lat temu po śmierci właściciela nieruchomość z zadłużeniem przewyższającym jej wartość stała się własnością gminy Żerków. Teraz, po spłacie zobowiązań, gmina wystawia ją na sprzedaż.

Reklama

Zadłużona nieruchomość w Ludwinowie

Kilka lat temu, tuż po śmierci właściciela nieruchomości, rodzina zrzekła się praw do majątku. Powodem było jego zadłużenie, które wtedy wynosiło przeszło 1,5 mln zł. Zgodnie z obowiązującym w kraju prawem, spadek otrzymała gmina Żerków.

Gmina Żerków dostała majątek z długiem 

W momencie przejęcia przez samorząd wartość nieruchomości szacowano na 1.549.300 zł. Co gorsza, zadłużenie majątku po śmierci właściciela było wyższe i opiewało na kwotę 1.669.035,29 zł. 

Sprawą zadłużonej nieruchomości zajmował się komornik sądowy przy sądzie w Jarocinie. Tym samym gmina nie mogła samodzielnie sprzedać majątku. Jego wartość po ponownym oszacowaniu z powodu amortyzacji budynku wyniosła już 1.469.000 zł.
 
Pod koniec lipca 2021 roku odbyła się pierwsza licytacja. Cena wywoławcza wynosiła 1.101.750 zł. Niestety nieruchomości nikt nie zakupił.
 

Samorząd spłaca długi i sprzedaje 

 
Włodarz gminy liczył się z faktem, że niefortunny spadek może zostać wreszcie sprzedany za niższą cenę niż jego wartość, czyli niecałe 1,5 mln zł. To właśnie do tej kwoty urząd miał spłacić wszystkie zobowiązania.
Gdyby sprawa zajmował się nadal komornik, to wartość by znacznie spadła, a to byłoby niekorzystne dla gminy - tłumaczył burmostrz Surma. - Po naradach z prawnikami i komornikiem podjęliśmy decyzję, że to gmina spłaci te zaległości. Wtedy będziemy mogli "wyczyścić" księgi wieczyste, w których wpisane są zajęcia. Wierzyciele nie będą już wynajmować komornika, a gmina będzie jedynym wierzycielem całego majątku bez wpisu do księgi wieczystej o jego zadłużeniu. To da nam podstawy do samodzielnej sprzedaży majątku i odzyskania pieniędzy - zapewniał burmistrz. 
W tym przypadku była potrzebna zgoda radnych, bowiem spłata wierzycieli wiązała się z wprowadzeniem zmian do gminnego budżetu. Samorządowcy przystali na tę propozycję. 

Gmina wystawiła nieruchomość na sprzedaż

Jak informuje burmistrz Michał Surma, zadłużenie, którym była obciążona nieruchomość w Ludwinowie zostało już spłacone. Obecnie gmina ogłosiła kolejny przetarg na jej sprzedaż. 
Nieruchomość rolna zabudowana położona jest w miejscowości Ludwinów 93. Działka o łącznej powierzchni 1,7500 ha zabudowana jest budynkiem jednorodzinnym mieszkalnym w zabudowie wolnostojącej o powierzchni użytkowej 208,43m2, budynkiem produkcyjno-magazynowo-usługowym o powierzchni użytkowej 328,84m2 i budynkiem gospodarczym o powierzchni użytkowej 74,70m2.

Na nieruchomości jest też staw i ciekawie urządzona - choć lekko zaniedbana - aranżacja ogrodu. 

Przetarg odbędzie się 6 lutego o godzinie 10.00 w Urzędzie Miasta i Gminy w Żerkowie, sala nr 3. Cena wywoławcza to 1.323.000 zł. 

Czy teraz znajdzie się nabywca? Jak myślicie? 

ZOBACZ TEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy