Reklama

Co dalej z zadłużoną nieruchomością w Ludwinowie?

Opublikowano:
Autor:

Co dalej z zadłużoną nieruchomością w Ludwinowie? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kilka lat temu gmina Żerków odziedziczyła nieruchomość w Ludwinowie, której zadłużenie przewyższało jej wartość. Co obecnie dzieje się z posiadłością?

Reklama

Kilka lat temu, tuż po śmierci właściciela nieruchomości, rodzina zrzekła się praw do majątku. Powodem było jego zadłużenie, które wtedy wynosiło przeszło 1,5 mln zł. Zgodnie z obowiązującym w kraju prawem, spadek otrzymała gmina Żerków. W momencie przejęcia przez samorząd wartość nieruchomości wynosiła 1.549.300 zł. Co gorsza, zadłużenie majątku po śmierci właściciela było wyższe i opiewało na kwotę 1.669.035,29 zł.

Zadłużona nieruchomość w Ludwinowie

Sprawą zadłużonej nieruchomości zajmował się na komornik sądowy przy sądzie w Jarocinie. Tym samym gmina nie mogła samodzielnie sprzedać majątku. Jego wartość po ponownym oszacowaniu z powodu amortyzacji budynku wyniosła 1.469.000 zł. Pod koniec lipca 2021 roku odbyła się pierwsza licytacja. Cena wywoławcza wynosiła 1.101.750 zł. Niestety nieruchomości nikt nie zakupił, choć wcześniej oglądało ją trzech zainteresowanych.

Teraz wszystko zależy od wierzycieli. To oni muszą ustalić z komornikiem, czy ogłosi on następną licytację oraz kwotę wywoławczą. Na końcu dowie się o podjętych działaniach gmina - tłumaczył po licytacji Michał Surma, burmistrz Żerkowa.
Włodarz gminy liczył się z faktem, że niefortunny spadek może zostać wreszcie sprzedany za niższą cenę niż jego wartość, czyli niecałe 1,5 mln zł. To właśnie do tej kwoty urząd miał spłacić wszystkie zobowiązania.

Gdyby sprawa zajmował się nadal komornik, to wartość by znacznie spadła, a to byłoby niekorzystne dla gminy - tłumaczył burmostrz Surma. - Po naradach z prawnikami i komornikiem podjęliśmy decyzję, że to gmina spłaci te zaległości. Wtedy będziemy mogli "wyczyścić" księgi wieczyste, w których wpisane są zajęcia. Wierzyciele nie będą już wynajmować komornika, a gmina będzie jedynym wierzyciele całego majątku bez wpisu do księgi wieczystej o jego zadłużeniu. To da nam podstawy do samodzielnej sprzedaży majątku i odzyskania pieniędzy - zapewniał burmistrz. 
W tym przypadku była potrzebna zgoda radnych, bowiem spłata wierzycieli wiązała się z wprowadzeniem zmian do gminnego budżetu. Samorządowcy przystali na tę propozycję. 

Zadłużona nieruchomość w Ludwinowie. Jak sprawa wygląda dzisiaj?

Jak informuje burmistrz Michał Surma, zadłużenie, którym była obciążona nieruchomość w Ludwinowie zostało już spłacone. Obecnie gmina planuje jej sprzedaż.

Co sądzicie o sprawie? Czy gminie uda się sprzedać nieruchomość? 

ZOBACZ TEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy