Nagroda im. Macieja Frankiewicza to nagroda dla wyróżniających się młodych patriotów, ludzi działających na rzecz wspólnego dobra. Statuetki co roku, od 2013 r. trafiają do osób, które działają na rzecz swoich społeczności i są im bliskie wartości patriotyczne. Nagroda jest ufundowana dla upamiętnienia postaci Macieja Frankiewicza - człowieka prawego serca, wielkiej odwagi, społecznika konsekwentnie działającego na rzecz innych, wiceprezydenta miasta Poznania.
Celem nagrody przyznawanej przez Fundację im. Macieja Frankiewicza jest uhonorowanie młodych ludzi z całej Polski w wieku 15-25 lat, którzy tak jak Maciej Frankiewicz stawiają na pierwszym miejscu Ojczyznę. Kolejnym celem jest promowanie patriotyzmu, który ogniskuje wartości takie jak: Bóg, Honor, Sprawiedliwość, Wierność, Solidarność, Odpowiedzialność, Wolność, Rodzina czy Szacunek. Społeczność, która od 2013 r. integruje się wokół nagrody udowadnia, że wspólnota budowana na tych wartościach jest trwała i może być wsparciem dla działań jednostki.
Poza samym uhonorowaniem staramy się promować wyróżnionych uczestników, tak, aby ich działania mogły być bardziej efektywne. Zróżnicowane środowiska, z których pochodzą nominowani i laureaci, które łączą zainteresowania obywatelskohistoryczne, sprawiły, że młodzież, po udziale w edycji zyskuje kontakty i narzędzia do działania na jeszcze większą skalę, niezależnie od kierunku ich działalności.
Tadeusz Łuczak z Jarocina marzył o dziennikarstwie i pomaganiu innym
Tadeusz Łuczak ma 20 lat. Jest zeszłorocznym maturzystą, absolwentem Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie. Do naszego miasta przeprowadził się z powodu trudnej sytuacji rodzinnej. Mieszka z ciocią Anną Bardzińską. Sam jest osobą niepełnosprawną, ale chce również pomagać innym młodym ludziom, którzy również muszą walczyć z ograniczeniami.Myślał o zostaniu dziennikarzem, co umożliwiło mu Stowarzyszenie Kochamy Jarocin. O swoim marzeniu powiedział w czasie "Ukraińskiego obiadu dla Tadeusza", czyli akcji charytatywnej zorganizowanej w marcu 2022 roku w ramach Pchlego Targu na parkingu przy ul. Gołębiej. Zbierano wtedy środki na kupno nowego, elektrycznego wózka inwalidzkiego dla niego.
To właśnie tam spotkał też swojego pierwszego rozmówcę - Witolda Białobokiego, który po czterdziestu latach pobytu we Francji wrócił do rodzinnego Jarocina, a przy okazji zorganizował transport pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Do tej pory przeprowadził około 20 wywiadów w ramach cyklu: "Perspektywa Tadeusza".
Ci, którzy znają Tadeusza mówią o nim, że ma ogromną wiedzę, niesamowitą umiejętność analizowania, wyciągania wniosków, a także zadawania pytań. Nie należy do osób użalających się nad sobą. Uważa, że wielu ludzi jest w jeszcze gorszej sytuacji niż on, bo nie ruszają się wcale. Przed jutrzejszym finałem pilnie trenuje chodzenie.
Mieszkaniec Jarocina jest jednym z dziesięciu nominowanych osób z całej Polski. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się jutro w południe w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Uroczysta gala będzie transmitowana przez internet na profilu Nagroda Frankiewicza.
Tadeusz może być laureatem nagrody przyznawanej przez kapitułę, ale i przez internautów. Do tej drugiej potrzebne są reakcje i komentarze pod filmikiem na jego temat, który znajduje się na fanpage'u Nagroda Frankiewicza na fb.
Trzymamy kciuki!
AKTUALIZACJA
Niestety Tadeuszowi Łuczakowi nie udało się zdobyć ani nagrody internautów, ani nagrody jury, ale i tak sama nominacja jest też dla niego dużym wyróżnieniem. Komisja konkursowa podczas XI edycji Nagrody im. Macieja Frankiewicza oceniła najwyżej osiągnięcia Macieja Begera z Gdyni, który od siedmiu lat angażuje się w przygotowywanie i wydawanie zupy dla bezdomnych na Monciaku. Organizował również pomoc dla ogarniętej wojną Ukrainy. Nagrodę internautów zdobył Bartosz Florek z Rawy Mazowieckiej, który za pośrednictwem nowoczesnych środków przekazu promuje patriotyzm.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.