reklama

Niecodzienna rozprawa w jarocińskim sądzie. Oskarżony o pomówienie właścicielki firmy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Niecodzienna rozprawa w jarocińskim sądzie. Oskarżony o pomówienie właścicielki firmy - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
19
zdjęć

Kolejna edukacyjna symulacja rozprawy odbyła się w Sądzie Rejonowym w Jarocinie. Jej celem było uświadomienie młodzieży z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie, że pomówienia w internecie skutkują odpowiedzialnością karną.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościKolejna edukacyjna symulacja rozprawy odbyła się w Sądzie Rejonowym w Jarocinie. Jej celem było uświadomienie młodzieży z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie, że pomówienia w internecie skutkują odpowiedzialnością karną.
reklama

W dobie powszechnego dostępu do internetu i popularności mediów społecznościowych granica między wolnością słowa a odpowiedzialnością za publikowane treści bywa cienka. W ostatnich latach coraz częściej dochodzi do przypadków pomówień za pośrednictwem Facebooka, Instagrama. Warto pamiętać, że tego typu działania mogą skutkować odpowiedzialnością karną.

Czym jest pomówienie?

Pomówienie polega na zarzuceniu innej osobie – publicznie lub wobec osób trzecich – takiego postępowania, które może ją poniżyć w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania niezbędnego do wykonywania zawodu czy działalności społecznej. W przypadku, gdy pomówienie następuje za pomocą środków masowego komunikowania, sankcja może sięgnąć nawet dwóch lat więzienia.

reklama

W praktyce coraz częściej spotyka się przypadki zniesławienia za pośrednictwem portali społecznościowych. Użytkownicy nie zawsze zdają sobie sprawę, że publikowanie oszczerczych postów, komentarzy lub udostępnianie fałszywych informacji może mieć poważne konsekwencje prawne.

 Kampanie edukacyjne Sądu Rejonowego w Jarocinie    

W ostatnich latach polskie sądy wielokrotnie zajmowały się sprawami dotyczącymi pomówień w internecie. Osoba, która padła ofiarą pomówienia w mediach społecznościowych, może zgłosić sprawę na policję lub bezpośrednio do prokuratury. Dodatkowo przysługuje jej roszczenie cywilne – może domagać się przeprosin, sprostowania, a nawet odszkodowania lub zadośćuczynienia za poniesione straty moralne.

reklama

Ministerstwo sprawiedliwości wspiera edukację prawną w sądach. Resort sprawiedliwości podaję, że  prawie 90% sądów powszechnych prowadzi edukację prawną. Różnego rodzaju działania edukacyjne, skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Takie akcje są przeprowadzane również w jarocińskim sądzie. Na ławie oskarżonych zasiadł już Wilk, który odpowiadał za połknięcie Babci i Czerwonego Kapturka. Symulowana rozprawa odbyła się z udziałem uczniów dwóch klas pierwszych Zespołu Szkół Zaradni Odważni Oryginalni z Wilkowyi.

Teraz w Sądzie Rejonowym w Jarocinie przeprowadzono kolejny edukacyjny przewód sądowy. Tym razem sprawa dotyczyła zarzutu pomówień w internecie. 

reklama

Oskarżony o znieważenie właścicielki firmy z Jarocina    

Prokurator zarzucił Mateuszowi P., że na grupie publicznej Facebook o nazwie „ Nie polecam w Jarocinie” znieważył właścicielkę jednej z firm. Umieścił wpis:

"Uwaga!!! Chciałem ostrzec przed Anną N..., która ma firmę w Jarocinie przy ul... Jest to oszustka, nie wywiązuje się z podpisanej umowy, nie zna swojej pracy i jeszcze chce wynagrodzenia za pracę, której nie wykonała. Udostępniajcie może w końcu coś do niej dotrze, że tak się nie postępuje" - co poniżyło pokrzywdzoną w opinii publicznej oraz którym to działaniem znieważył pokrzywdzoną, przy czym czynu tego dopuścił się za pomocą środka masowego komunikowania” – czytamy w akcie oskarżenia.  

reklama

                             
 Symulowana rozprawa odbyła się z udziałem prawdziwych aktorów i poruszającej fabuły. W rolach głównych: uczniowie jarocińskich szkół ponadpodstawowych, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości i zawodów prawniczych. Wszystko w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Ministerstwa Sprawiedliwości, do której aktywnie włączyła się Wielkopolska Izba Adwokacka.

Koordynatorem inicjatywy ze strony Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu jest adwokat Piotr Ruszkiewicz, a w Jarocinie wydarzenie zrealizowały adwokatki Agnieszka Gulcz oraz Katarzyna Szymańska-Bąkiewicz. To właśnie one przygotowały scenariusz symulowanej rozprawy karnej, którą odgrywano z udziałem uczniów i przedstawicieli różnych środowisk prawniczych.

Prawdziwi zawodowcy, prawdziwe emocje

Wśród „aktorów” znaleźli się m.in. Joanna Wasielewska, kierownik zespołu kuratorskiego – jako pokrzywdzona i oskarżycielka posiłkowa; kurator zawodowy dla dorosłych Andrzej Malinowski – w roli oskarżonego oraz sekretarz sądowa Marta Talbierz – wcielająca się w rolę prokuratora. Nie zabrakło również prawdziwych reprezentantów zawodów prawniczych. Na sali obecny był wiceprzewodniczący Sądu Rejonowego w Jarocinie, a zarazem przewodniczący II Wydziału Karnego – sędzia Tomasz Janiec, który prowadził rozprawę. Co istotne – w akcji uczestniczy również prokurator Jakub Łuczak, choć wyjątkowo tego dnia zastąpiła go Marta Talbierz, z uwagi na jego obowiązki służbowe w Kaliszu. 

 - Dzisiejsze spotkanie z młodzieżą pokazało, że młodzi ludzie dokonując wpisów w środkach masowego komunikowania, jak np. Facebook  uważają, że wolność słowa i wrażania opinii jest prawem absolutum i niczym nie ograniczonym.  Liczę, że po dzisiejszych spotkaniach młodzież zrozumie, że wolność słowa  nie chroni wypowiedzi, których celem jest poniżenie drugiej osoby i które szkodzą reputacji innych osób - powiedziała po wszystkim Katarzyna Szymańska-Bąkiewicz. 

Młodzież miała możliwość nie tylko wcielić się w role uczestników procesu, ale też zabrać głos i wypowiedzieć się przed wydaniem wyroku.

- Rozmawialiśmy o różnych rolach adwokata – jako obrońcy, pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego, ale też mediatora, czyli osoby wspierającej pozasądowe rozwiązywanie sporów. Dziękujemy, bo bez Was nie byłoby tej inicjatywy - mówi Agnieszka Gulcz.

 - Osobiście jestem dumna, że do udziału w projekcie udało się zaprosić kuratorów – ich zaangażowanie i profesjonalizm zasługują na najwyższe uznanie. A samej autentyczności występujących kuratorów – przyznam szczerze – nie powstydziłby się żaden profesjonalny teatr. Gdybym mogła przyznać Oskara – nie wahałabym się ani chwili – podkreśla mecenas Gulcz. 


W wydarzeniu uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie. Wszystkie spotkania trwały aż 3,5 godziny – pełne były emocji, refleksji i wartościowej rozmowy. Każdy z uczestników otrzymał drobne upominki przekazane przez Okręgową Radę Adwokacką w Poznaniu – symboliczne, ale istotne podkreślenie wagi i znaczenia edukacji prawnej - informują organizatorzy. 

 - To był sąd – ale i teatr. A przede wszystkim: lekcja prawa, która – mamy nadzieję – zostanie z młodymi uczestnikami na długo - zaznacza Agnieszka Gulcz.

 

SONDA

Czy uważasz, że powinno być więcej niedziel handlowych w roku?

Zagłosowało 505 osób
Zagłosuj
Głosy można oddawać od 08.04.2025 od godz 09:12
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo