reklama

Najpierw spędzili ludzi do klasztoru. Potem na dworzec. Dla wielu była to ostatnia podróż [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Najpierw spędzili ludzi do klasztoru. Potem na dworzec. Dla wielu była to ostatnia podróż [WIDEO] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości82 lata temu Niemcy rozpoczęli wysiedlenia mieszkańców powiatu jarocińskiego do Generalnego Gubernatorstwa. Na spakowanie się dawali jarocinianom 15-20 minut.
reklama

22 października 1939 r., na mocy zarządzenia starosty Petera Orlowskiego, aresztowano 57 osób narodowości żydowskiej z terenu powiatu jarocińskiego. Wszystkich przetransportowano do getta w Łodzi. Pozostałych Żydów wywieziono w pierwszych dniach listopada, grupując ich najpierw na jarocińskim rynku. Moment ten uwieczniony został na udostępnionej powyżej fotografii, pochodzącej ze zbiorów Instytutu Zachodniego w Poznaniu. Z zagłady ocalało tylko dwóch jarociniaków wyznania mojżeszowego - Fischel Dudek i Hanni Baumgart.

Właśnie przypada rocznica innych dramatycznych zdarzeń, o których przed laty opowiedziały cztery jarocinianki. Dzięki wspomnieniom, którymi podzieliły się z filmowcami z Amatorskiego Klubu Filmowego JAR, powstał film "Podróż do miejsc nakazanych".

reklama

 

82 lata temu Niemcy rozpoczęli wysiedlenia mieszkańców powiatu jarocińskiego do Generalnego Gubernatorstwa. Na spakowanie się dawali jarocinianom 15-20 minut. Mogli zabrać jedynie podręczne bagaże. Najpierw Niemcy spędzili Polaków do budowanego jeszcze klasztoru franciszkanów, dziś budynków Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Właścicieli ziemskich, nauczycieli, lekarzy, wysokich urzędników zwieźli do ośrodka w Cerekwicy.

9 grudnia pod eskortą niemieckich żołnierzy jarocinianie zostali przepędzeni z klasztoru na dworzec kolejowych. Tam musieli wsiąść do wagonów pasażerskich, towarowych i bydlęcych. Rozpoczęła się podróż do miejsc nakazanych. Po dwóch dniach pociąg zatrzymał się w Opocznie. Tam całe rodziny z Jarocina musiały zorganizować sobie na nowo życie, znaleźć dach nad głową i pracę. Przyjęli ich mieszkańcy Opoczna, Białaczowa, Przysuchy, Zacharzowa, Zbożennej, Żarnowa…Od grudnia 1939 r. do połowy 1941 r. Niemcy wysiedlili z powiatu jarocińskiego (obejmującego wówczas także Pleszew) ponad 3.600 osób.

reklama

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama