Reklama

Reklama

Na co przeznaczyć ponad 40-hektarów gminnej ziemi - co wynika z konsultacji?

Opublikowano: śr, 18 lis 2020 17:42
Autor:

 Na co przeznaczyć ponad 40-hektarów gminnej ziemi - co wynika z konsultacji? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Mieszkańcy Jarocina w czasie konsultacji społecznych wyrazili swoją opinię na co miałoby zostać przeznaczone ponad 40 hektarów gminnego gruntu, który leży na pograniczu Jarocina i Cielczy.

 

Przetarg, CBA i sprawa w sądzie 

Na początku ubiegłego roku burmistrz postanowił sfinalizować sprzedaż ponad 40-hektarowego gruntu, który należy do gminy. Burmistrz Adam Pawlicki chciał, aby teren został zbyty na cele rolnicze. Na sprzedaż działek wcześniej zgodziła się większość radnych miejskich. 

Przypomnijmy: Uchwałę w sprawie „wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości położonych w Jarocinie - obręb Bogusław – Kopernika” Rada Miejska w Jarocinie podjęła pod koniec ubiegłej kadencji, a dokładnie na sesji 18 października 2018 roku. Wówczas za jej podjęciem było 16 radnych (spośród 21), 2 radnych wstrzymało się od głosowania, a trzech kolejnych rajców nie brało w nim udziału.

Zarządzenie dotyczące sprzedaży nieruchomości burmistrz wydał 6 marca 2019 roku i jednocześnie powołał komisję przetargową. Przetarg wyznaczono na dzień 23 maja 2019 roku.

Zanim do niego doszło radni opozycji w Radzie Miejskiej nowej kadencji napisali list do burmistrza. Twierdzili w nim m.in., że sprzedaż tych gruntów jako grunty rolne, może narazić budżet gminy na spore straty.

 

Pod listem podpisało się ośmioro radnych: Dorota Czechak, Anna Regulska, Anna Iwicka, Tomasz Klauza, Zbigniew Surdukowski, Jerzy Walczak, Marcin Półrolniczak i Arkadiusz Piętka. Wszyscy, za wyjątkiem Półrolniczaka, nie zasiadali w radzie w poprzedniej kadencji. 

 

Włodarz gminy nie zmienił jednak zdania i uzasadniał, że grunt cały czas ma charakter rolniczy, a koszt uzbrojenia go we wszystkie media i drogę dojazdową przewyższyłby jego wartość. Urząd miejski przeprowadził przetarg na sprzedaż ziemi.

 

Tymczasem sprawą zostały zainteresowane organy śledcze - prokuratura i Centralne Biuro Antykorupcyjne. Radni opozycyjni nie ukrywali, że to oni powiadomili służby. Do przetargu zgłosiły się dwie osoby. Jednak w wyniku działań oraz sugestii ze strony CBA, burmistrz podjął decyzję o unieważnieniu postępowania.

 

Ale rolnik, który złożył korzystniejszą ofertę zwrócił się do sądu z żądaniem wydania gruntu, a skład sędziowski przyznał mu rację, ponieważ - jak zaznaczono w uzasadnieniu - unieważnienie zostało dokonane nieprawidłowo. Gmina odwołała się od tego postanowienia. Sprawa nie jest wciąż rozstrzygnięta. 

 

W międzyczasie Adam Pawlicki ogłosił konsultacje społeczne i zapytał mieszkańców tej części Jarocina, w której położona jest ziemia, czy chcą, aby powstały tam fabryki.

 

Z 5 tysięcy rozdanych kart, nieco ponad 600 wróciło do urzędu

Większość z ponad 600 osób, które zdecydowały się wziąć udział w konsultacjach, na pytanie, czy na wskazanym terenie mają powstać obiekty przemysłowe, odpowiedziało, że jest temu przeciwne.

 

Głosowanie miało charakter ograniczony do pełnoletnich mieszkańców osiedli: Bogusław, 1000-lecia, 700-lecia, Mikołaja Kopernika oraz część osiedla Stare Miasto (powyżej al. Niepodległości), a także właściciele nieruchomości zlokalizowanych w obrębie tych osiedli.

 

Pytanie brzmiało: „Czy Pani/ Pana zdaniem działki nr 1450/2, 1450/3, 1450/4, 1453/14 położone w obrębie Bogusław - Kopernika powinny zostać przeznaczone w dokumentach planistycznych na tereny przemysłowe pod budowę fabryk?”

 

Konsultacje były prowadzone przez miesiąc. Rozdanych zostało ok. 5.000 kart, za pośrednictwem których można było wyrazić swoją opinię. Z powrotem do urzędu trafiło tylko 631. Z czego 43 osoby głosowały za tym, aby na wskazanym terenie mogły powstać fabryki, 526 było przeciwnych, 5 wstrzymało się od głosu, a 57 głosów było nieważnych. Wyrażenie swojej opinii nie było anonimowe, co oznaczało, że każdy musiał ujawnić swoje imię i nazwisko.

 

Do urzędu wpłynęło także pismo „Informacje do karty konsultacyjnej” razem z 5 kartami, na których dopisane były uwagi, na przykład: „Pod warunkiem, że zakłady te NIE będą uciążliwe dla otoczenia! W Jarocinie brak zakładów pracy. Mieszkańcy zmuszeni są dojechać do Poznania, Środy Wlkp. Gądek, Krotoszyna, Ostrowa Wlkp.”

 

 

 

Nowy - 46. numer Gazety Jarocińskiej w 2020 roku dostępny już w sprzedaży. Przeczytasz w nim wiele ważnych i aktualnych materiałów oraz ciekawych wywiadów.

Z nami zawsze będziesz na bieżąco! Nie masz czasu na wyjście do sklepu? Wolisz czytać na tablecie, smartonie lub komputerze? Nasza Gazeta dostępna również on-line - ZOBACZ TUTAJ - E-wydanie Gazety Jarocińskiej.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (74)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +5 / -1

  jarock

  Moim zdaniem pytanie zadane w tych konsultacjach jest wadliwe gdyż z góry sugeruje konkretny wybór. Jeśliby autorzy konsultacji chcieli poznać prawdziwą opinię to zadali by pytanie :Na co powinny zostać przeznaczone Pani/ Pana zdaniem działki nr 1450/2, 1450/3, 1450/4, 1453/14 położone w obrębie Bogusław - Kopernika ?"

 • rok temu | ocena +9 / -8

  Hyy

  A ja się założę że ktoś to kupi za grosze A za 2-3lata sprzeda jako działki budowlane po 150 za metr.

 • rok temu | ocena +3 / -6

  nie widzę tu wszystkich informacji, w tym najnowszych

  !

 • rok temu | ocena +12 / -14

  student

  Co to za wynik konsultacji jak udział wzięło 12% zapytanych, co daje niecałe 2% wszystkich mieszkańców uprawnionych do głosowania w Gminie Jarocin. Pawlicki z kelnerem jaja sobie robią.

 • rok temu | ocena +7 / -21

  ?????????

  Czy to Pan Pawlicki ( burmistrz JAROCINA nalezacy do Porozumienia ) podjął decyzję o unieważnieniu przetargu zgodnie z sugestią CBA? Dlaczego zrobiono to nieprawidłowo i już naszej gminnej kasy na koszty sądowe związane z tą sprawą poszlo 300 000 zł? Czy w zwiazku z tym nieprawidłowym unieważnienie ktoś został zdymisjonowany ?

 • rok temu | ocena +7 / -22

  obserwator

  Dlaczego burmistrz pisze że gmina straciła już 3,5 mln? To znaczy że gmina musi oddać teraz tą ziemię za darmo? Coś tutaj nie gra w tym oświadczeniu.

 • rok temu | ocena +6 / -19

  ?????????

  No to jak dowiem się w końcu, kto podpisał się pod decyzja o unieważnieniu przetargu i na czyje polecenie I dlaczego ( wg sadu) zrobili to nieprawidłowo?? No i w końcu kiedy oddadzą do budżetu gminy te 300 000 zł poniesionych kosztów sądowych?

 • rok temu | ocena +19 / -2

  Karol

  Co się takiego stało że Szymkowiakowa i Półrolniczak zmienili zdanie? Jerzy Walczak (donosiciel) sprał im mózgi ?

 • rok temu | ocena +6 / -22

  ?????????

  To zapytam wprost: czy jak się popełnia błędy kosztujace podatników 300 000 zł to w Jarocinie już rządzi opozycja a Ziemianie Jarocinscy wraz z burmistrzem należącym do Porozumienia ? :-)))))))

 • rok temu | ocena +25 / -1

  Jerzy Walczak podczas sesji Rady Miejskiej 28.09.2020r.

  Oświadczenie. Mając na uwadze treść zawartej przeze mnie ugody pozasądowej, podkreślam ze spółką ZGO Sp. z o.o. w Jarocinie Wielkopolskie Centrum Recyklingu. Oświadczam, że nieprawdą są rozpowszechniane przeze mnie w dniu 7 listopada 2019 r., podczas obrad sesji nr XXIII Rady Miejskiej w Jarocinie informacje dotyczące tego, że w Jarocinie będzie zwożony azbest z połowy świata oraz tego, że Jarocin jest śmietniskiem połowy Wielkopolski, a poza wiedzą mieszkańców ma dojść do zwiezienia niebezpiecznych materiałów z jeszcze z większego obszaru. Jerzy Walczak. Czy mam przeczytać jeszcze raz?

 • rok temu | ocena +4 / -26

  ?????????

  O już ktoś mi odpowiedział na jedno pytanie: 300 000 zł już zapłaciliśmy z naszych pieniędzy za nieprawidłowe unieważnienie przetargu przez urzędników z urzędu miasta i gminy Jarocin, rządzonych przez Ziemię Jarocinska. To pytam dalej który urzędnik unieważnil przetarg i na czyje polecenie ? I najważniejsze kiedy zapłacą za swoje błędy????

 • rok temu | ocena +21 / -1

  Shoarma

  Przecież ten cały radny Walczak jest niepoważny. Od ponad 10 lat głosi jakie to niby nieprawidłowości się dzieją w gminie i że już, już za chwile czeka nas samorządowa katastrofa z bankructwem gminy na czele (podpowieďź dla mniej zorientowanych: gmina z roku na rok pod rządami Adama zwiększa swoje przychody a zadłużenie utrzymywane jest na bezpiecznym i stałym poziomie procentowym). Przez te lata składa donosy gdzie tylko się da, efektów tych jego sensacji brak - no teraz przez zamieszanie z tymi gruntami gmina straciła blisko 4 mln złotych. Gmina powinna zbadać moim zdaniem możliwości odzyskania choć części tych środków od radnego ma drodze prawnej. Na burmistrza startował to chyba nawet 4% nie dostał. Panie radny jak jesteś taki samorządowy szeryf to zacznij badać sytuacje szpitala powiatowego bo to jest jedyna spółka z udziałem samorządu na naszym terenie której grozi bankructwo

 • rok temu | ocena +18 / -3

  Opzycja Rozumu

  Co wy chcecie od tej opozycji gminnej jak tam działaja takie filary intelektu jak Sudruk. oto próbka jego możliwości: "czy jest jakaś analogia logiczna do waszych prognoz odnośnie skali zaśnieżenia przyszłej zimy do metody obliczenia prognozowanych wpływów do budżetu za lata 2020-2040? Czy to jest jakaś w ogóle inna metodyka obliczania?" i właściwie każda wypowiedź na tym samym poziomie, a reszta nic nie lepsza

 • rok temu | ocena +20 / -2

  Cięzki los opozycyjnego frustrata

  No co tam Juryj kolejne procesy w drodze, i kolejne przegrane wyroki. Wydatki na odszkodowania i koszty sądowe rosną. Udźwigniesz to? a biznesik coś ci kiepsko idzie. 5 tysiączków zysku w ciągu roku i to jeszcze przed Covidem. Nic dziwnego że już chyba żyjesz tylko z nienawiści do innych

 • rok temu | ocena +21 / -3

  Program gminnej opozycji

  Kilku radnych wraz z kilkoma innymi osobami spoza samorządu którzy wspierają ich działania za cel obrało sobie szkodzenie Burmistrzowi na każdym kroku, bo jest on człowiekiem sukcesu, a oni to co tu dużo mówić, są totalnymi przegrywami i frustratami, którzy nie mogą znieść cudzego sukcesu.

 • rok temu | ocena +21 / -0

  Pompon

  Klausik już się nie produkuj w tych komentarzach bo wylewu dostaniesz i cie nawet Kardaszjan nie odratuje. Sąd uznał że podczas przetargu nie doszło do nieprawidłowości wpływających na jego transparentność i nakazał wydać ziemię nabywcy czyli uznał że wszystko odbyło się zgodnie z prawem

 • rok temu | ocena +20 / -2

  Gminne szkodniki opozycyjne

  Bezpodstawny donos opozycji naraził Gminę na straty. Taka jest prawda. Organy ścigania powinny wytoczyć im proces za celowe wprowadzanie w błąd

 • rok temu | ocena +19 / -1

  Kompromitacja opozycji

  W wyniku działań opozycji gmina traci 300 tys., a ci się otwarcie jeszcze z tego cieszą. Przecież ci ludzie się skompromitowali do reszty

 • rok temu | ocena +24 / -2

  Radny Jerzy Walczak - wielokrotnie skazany

  Przykre że część radnych zamiast pracować ma rzecz mieszkańców woli na siłę stara się zaszkodzić burmistrzowi. Ich patologiczne zachowanie prowadzi do tego że często aby osiągnąć swój cel manipulują faktami lub wręcz kłamią. Przykładem tego jest radny Walczak który już kilkukrotnie był skazany za tego typu działanie lub zawierał ugody przedsądowe i musiał publikować przeprosiny i sprostowania

 • rok temu | ocena +3 / -20

  ?????????

  Czy radni, działacze, burmistrz z Ziemi Jarocińskiej (i również z Porozumienia ) już robią zrzutke, żeby zapłacić że swoich pieniedzy, za błędy swoich urzędników, czy znowu zapłacą wszyscy ludzie nawet ci, którzy nie głosowali na zieminski ROZWÓJ i otwarte koperty ??

 • rok temu | ocena +20 / -0

  Krokodyl

  Tak fatalnej opozycji jaką mamy obecnie to w tym mieście jeszcze nie było. Brak merytoryki jedyny pomysł na pełnienie funkcji radnego to przeszkadzanie i totalny hejt

 • rok temu | ocena +16 / -5

  Rabarbar

  Panie Walczak, panie Klauza, czekamy na wasze jolejne 'genialne' pomysły

 • rok temu | ocena +4 / -12

  Bezrobotny

  To niech"skazany za"wybuduje z JTBS jak pod Warszawą osiedle do katolików

 • rok temu | ocena +7 / -15

  student

  Dla mnie radni zachowali się jak trzeba. Skoro mogli widzieć o jakiś nieprawidłowościach to mieli prawo zawiadomić CBA. Reszta jest w rękach służb. Nie rozumiem kto próbuje tak głupio obwiniać radnych. Chore to jest.

 • rok temu | ocena +4 / -12

  Adam

  Moim zdaniem tam powinien powstać zespół kilku rond z łącznikami....

 • rok temu | ocena +6 / -19

  ?????????

  To chyba był ten przetarg ze zbyt wcześnie otwartymi kopertami, tak ????? Czy mieszkańcy miasta JAROCIN wybierają władzę naprawdę rozsądnie? :-)))))

 • rok temu | ocena +7 / -26

  ?????????

  Zadaje pytanie jeszcze raz : czy któryś ziemianski urzędnik poniósł odpowiedzialność za nieprawidłowe unieważnienie przetargu ??? Zadaje drugie pytanie : kto zapłaci koszty postępowania sądowego??? Ziemia Jarocińska??? A może Porozumienie ???

 • rok temu | ocena +18 / -5

  !!!

  Wybudować getto dla pisiorów.

 • rok temu | ocena +19 / -3

  LoL

  Kilku radnych awanturników zostało po raz kolejny skompromitowanych

 • rok temu | ocena +20 / -6

  Dlaczego jarocińska opozycja chce zniszczyć nasze miadto

  Opozycja jasno pokazała że nie liczy się z dobrem mieszkańców i chce tylko zaszkodzić burmistrzowi

 • rok temu | ocena +18 / -3

  Miku

  Bardzo dobra decyzja mieszkanców. I bardzo jasny sygnał dla opozycji ile warte są ich pomysły.

 • rok temu | ocena +20 / -2

  Zibi IQ230

  A ja wam chciałem zbudować fabrtkę czołgów i może by starczyło trochę miejsca na jakąś hutę

 • rok temu | ocena +20 / -5

  Orson

  Mieszkańcy wykazali się rozsądkiem. Radnu opozycyjni za to wykazalu się brakiem choćby szczątkowego myślenia

 • rok temu | ocena +4 / -0

  miru$

  I zaraz się zacznie

 • rok temu | ocena +20 / -1

  Kaluzer & Juryj

  Ciekawe jak się do tego odniosą dwa największe szkodniki gminnego samorządu. Obaj bez pomysłów i chęci działania na rzecz mieszkańców a zajęci jedynie podsycaniem konfliktów w naszej gminie

 • rok temu | ocena +17 / -1

  Bazyl

  Przemysł nie powinien być lokowany tak blisko centrum miasta. Brawo mieszkańcy!

 • rok temu | ocena +18 / -0

  Dlaczego jarocińska opozycja szkodzi mieszkańcom gminy?

  Lokalna opozycja zrobi wszystko by tylko zaszkodzić burmustrzowi. Los mieszkanców gminy ich nie obchodzi

 • rok temu | ocena +16 / -0

  Jojo

  No i ciekawe jak się do tego odniesie lokalana opozycja która tak bardzo nawoływała do przekształcenia tych gruntów w tereny przemysłowe?

 • rok temu | ocena +2 / -18

  ??????????

  Wazne: unieważnienie przetargu zostało dokonane w sposób nieprawidłowy. Czy któryś z ziemianskich urzędników poniósł juz odpowiedzialność za to ??? Kto zapłaci za błędy ziemianskich urzedasow ???