Niemieckie Schlüchtern jest nie tylko miastem partnerskim Jarocina, ale znajdująca się tam szkoła średnia Kinzig Schule jest wieloletnim partnerem projektowym Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie.
Pouczające poznawanie się jarocińskiej i niemieckiej młodzieży
W ostatnim czasie grupa uczniów jarocińskiej „jedynki” udała się na 6-dniowy pobyt do Schlüchtern. Wizyta rozpoczęła się od serii integracyjnych działań, które pozwoliły uczestnikom na wzajemne poznanie się i przygotowanie do wspólnej pracy nad projektem „Granice pokonać, granice przekraczać”.Pierwszy dzień upłynął na budowaniu zespołu i planowaniu działań, które miały na celu zrozumienie i przełamywanie barier międzykulturowych.
Kolejnego dnia uczniowie mieli okazję zwiedzić Point Alpha i porozmawiać z naocznymi świadkami wydarzeń z czasów zimnej wojny, co pomogło im lepiej zrozumieć trudności i wyzwania związane z podziałem Niemiec.
Trzeciego dnia odbyła się wycieczka do Frankfurtu nad Menem, gdzie młodzież mogła podziwiać zarówno nowoczesne, jak i historyczne oblicze miasta. Była to okazja do poznania niemieckiej kultury i historii oraz tego, jak współczesność przeplata się z przeszłością.
Młodzież z jarocińskiej „jedynki” i niemieckiej Kinzig Schule pokonywała bariery między sobą
Ostatni dzień upłynął pod znakiem pracy nad projektem. Uczniowie prezentowali swoje prace, w tym zbudowaną mapę Europy z przygotowanych wcześniej map poszczególnych państw.„To był dla wszystkich moment pełen dumy widząc jak różnorodność może tworzyć spójną całość. Wieczorem, w duchu prawdziwej europejskiej wspólnoty, spędziliśmy miły czas przy grillu. Rozmowy, śmiech i wspólne plany na przyszłość - to właśnie jest esencja tego projektu. Przekraczając granice, pokonaliśmy też bariery między nami” - podkreślają organizatorzy.
Wyjazd młodzieży z jarocińskiej "jedynki" był możliwy dzięki dofinansowaniu organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.
„Pobyt w Schlüchtern był nie tylko okazją do nauki i rozwijania umiejętności językowych, ale także do budowania trwałych przyjaźni i zrozumienia między młodymi ludźmi z różnych kultur. „Granice pokonać, granice przekraczać” stało się mottem, które uczestnicy z pewnością zachowają w pamięci na długo po zakończeniu projektu. Przekraczając granice, pokonali też bariery między sobą” - uważają organizatorzy wyjazdu.
PRZECZYTAJ TAKŻE
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.