Jarocińscy policjanci apelują – zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa. Metody wyłudzenia i powody przywoływane oszustów są różne - "na leki", "zagubioną torebkę, "utracony portfel", "brak pieniędzy na powrót do domu", "brak środków na jedzenie", czy nawet "trudna sytuacja finansowa". Przestępcy tłumaczą, że teraz brakuje im środków, ale oddadzą je wieczorem, gdy tylko otrzymają przelew. Dlatego warto osobiście się spotkać ze znajomym lub przynajmniej zadzwonić i porozmawiać, czy naprawdę potrzebne mu są pieniądze.
Zgodnie ze wskazówkami policjantów nie postąpiła mieszkanka gminy Żerków. 40-latka myślała, że pomaga znajomej.
- Nieznana osoba podająca się za koleżankę zgłaszającej za pomocą komunikatora Messenger napisała, że potrzebuje pieniędzy i poprosiła o kody BLIK. 40-letnia kobieta je udostępniła i straciła 2.500 zł - informuje asp. sztab. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy KPP w Jarocinie.
Jak działają płatności BLIK?
BLIK to system płatności mobilnych, który pozwala na szybkie i wygodne przeprowadzanie transakcji bez konieczności użycia karty płatniczej. Użytkownicy mogą generować jednorazowe kody BLIK, które są używane do zatwierdzenia transakcji.Transakcja BLIK polega na wygenerowaniu sześciocyfrowego kodu w aplikacji bankowej na telefonie. Ten kod jest następnie wprowadzany w terminalu płatniczego lub na stronie internetowej sprzedawcy. Aby transakcja była zrealizowana, kod BLIK musi zostać potwierdzony w aplikacji mobilnej.
Oszustwo na BLIK - na czym polega?
Oszustwo na BLIK polega na wyłudzeniu kodu BLIK od ofiary pod pretekstem pomocy finansowej. Oszust podszywa się pod znajomego na portalu społecznościowym lub komunikatorze internetowym i prosi o kod BLIK, twierdząc, że pilnie potrzebuje pieniędzy często z powodu awarii, nagłej potrzeby lub wypadku.ZOBACZ TEŻ - Podcast z prezesem Jaroty.
Dalasza częśc artykułu pod WIDEO
Niestety transakcji dokonanych za pomocą kodu BLIK nie można cofnąć, dlatego pamiętaj:
• Należy przede wszystkim dobrze zabezpieczyć dostęp do konta na portalu społeczno-ściowym, wykorzystując w tym celu dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania. Pamię-tajmy również o wylogowaniu się z konta po zakończeniu użyt-kowania!
• Nie należy podawać wygenerowanego kodu Blik bez potwierdzenia, czy to faktycznie nasz znajomy prosi o pożyczkę. Wystarczy zadzwonić do znajomego, aby upewnić się, czy faktycznie on znalazł się w potrzebie.
• Zawsze należy dokładnie sprawdzić dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej, np., gdzie nasze pieniądze będą wypłacone.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.