reklama
reklama

Mieszkańcy części Jarocina nie chcą wieży telefonii komórkowej. Obawiają się, że jest to nadajnik 5G

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nadajnik sieci Play ma stanąć na prywatnej działce przy ul. Świętego Ducha w Jarocinie. Rozpoczęły się prace ziemnne. Mieszkańcy osiedla obawiają się, że stanie tam wieża 5G.
reklama

Nadajnik sieci Play ma stanąć w okolicy stacji paliw i punktu wymiany opon przy ul. Św. Ducha w Jarocinie.

Nowy nadajnik sieci Play w Jarocinie  

 
Na teren inwestycji wjechały już koparki i rozpoczęły się prace ziemne. Wykopy wzbudziły niepokój mieszkańców. Ludzie obawiają się, że jest to nadajnik 5G
                                     

 - Jako mieszkańcy nie zostaliśmy poinformowani o planowanej inwestycji.  Stawia to sieć Play. Z rozmów z pracownikami wiem, że oficjalnie jest stawiany nadajnik 3G, ale sami pracownicy mówią, że po odbiorach jest to przerabiane na 5G - denerwuje się jeden z mieszkańców ul. Świętego Ducha. - Maszt o wysokości 55 metrów jest budowany w strefie zamieszkania. W promieniu 40 metrów są domy - dodaje jarocinianin. - Nikt nie chce mieć takiego masztu pod swoim domem. Takie coś niech stawiają sobie w szczerym polu, a nie na osiedlu.

       

Czym tak naprawdę jest 5G? 


Technologie „5G” to najprościej mówiąc nic innego jak mobilny internet, a dokładniej chodzi tutaj o prędkość przesyłania danych. Każda z kolejnych wyżej wymienionych standardów uruchamianych co parę lat w Polsce, umożliwiały sprawniejszą komunikację mobilną. Wszystko dzięki szybszemu transferowi danych. Obecnie na terenie całego kraju używa się technologii 4G/LTE, który dla przykładu przesyła 300 megabitów na sekundę. Planowana sieć 5G ma pozwolić na przesyłanie 10 000 megabitów (czyli 10 gigabitów) na sekundę. Oznacza to aż 30-krotny wzrost prędkości. 

Mieszkańcy Jarocina boją się promieniowania elektromagnetycznego sieci 5G  

 
Mieszkańcy boją się jednak szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego sieci 5G, który - jak przekonują - mógłby im zaszkodzić.  Co naukowcy mówią o polu elektromagnetycznym?

- Wiemy, że pole elektromagnetyczne, z którym mamy do czynienia w telefonii komórkowej, działa na organizm człowieka i wywołuje skutki biologiczne. Nie ma natomiast jednoznacznych danych, pozwalających stwierdzić, czy ma to jakieś skutki zdrowotne - twierdzi prof. Marek Zmyślony, ekspert z łódzkiego Instytutu Medycyny Pracy kierującego Zakładem Ochrony Radiologicznej. - Z tego powodu, jeśli chodzi o normy dotyczące promieniowania, należy przyjąć zasadę ostrożności. O skutkach biologicznych i zdrowotnych promieniowania milimetrowego nie wiemy prawie nic. Zastosowania takich fal były niszowe, a badań zakrojonych na szeroką skalę nie było - dodaje profesor. 

Mieszkańcy ul. Św. Ducha zamierzają protestować przeciwko inwestycji. O swoich wątpliwościach i zastrzeżeniach chcą informować Urząd Miejski w Jarocinie. Niewykluczone, że napiszą petycje. O kontrolę budowy zwrócili się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.    

    
 - To trzeba zablokować. Z tego co wiem, to w Witaszycach wstrzymano taką inwestycje – mówi mieszkaniec ul. Św. Ducha w Jarocinie.

PINB w Jarocinie rozpoczął kontrolę budowy 

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Jarocinie informuje, że jest wydane prawomocne pozwolenie na budowę wieży. 

 -  Dzisiaj byliśmy na budowie, prace nie były prowadzone. Rozpoczęliśmy czynności kontrolne. Na dzień dzisiejszy nie stwierdziliśmy istotnych odstępstw od projektu budowalnego. Nie ma możliwości zastosowania artykułu 50 prawa budowlanego i wydania nakazu wstrzymania robót budowlanych - mówi Wojciech Rodziak, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowalnego w Jarocinie. 


Inspektor podkreśla, że kontrola będzie kontynuowana.    

"Z map zasięgów prezentowanych przez poszczególnych operatorów wynika, że sieć 5G jest dostępna na terenie Jarocina i okolic".

W tej chwili w Jarocinie działa 11 anten nadających 5G na częstotliwości 2100 Mhz średniej. Nie ma żadnej na wysokich częstotliwościach.

- Maszty antenowe w trakcie projektowania uzgadnia się przede wszystkim częstotliwości jakie mają tam pracować, np. 800, 900, 1800, 2100, 2600 Mhz nie wskazując czy to będzie GSM, UMTS, 3G, 4G czy 5G. Co tam zostaje włączone to dopiero na wniosek operatora wydaje zgodę UKE. Oczywiście na ten maszt na Ducha już pewnie zgodę ma - mówi osoba z branżyw  rozmowie z portalem. - 5G pozwala pracować na niskich częstotliwościach <700Mhz, średnich 1800-3800Mhz i wysokich 24000-28000Mhz. Ludzie pewnie tych ostatnich się boją.

Lokalizacja anten 5G na terenie miasta - ZOBACZ GALERIA

 

[AKTUALIZACJA 22:05]
Spółka P4 przesłała nam swoje stanowisko w sprawie inwestycji 


W ramach swojej działalności operacyjnej P4 sp. z o.o. (operator sieci PLAY) prowadzi w trybie ciągłym wiele inwestycji infrastrukturalnych na terenie całego kraju, w tym także w województwie wielkopolskim. Celem prowadzonych inwestycji jest zapewnienie jak najlepszego dostępu do bezprzewodowej sieci telekomunikacyjnej pozwalającej na niezakłócone rozmowy oraz dostęp do szybkiego połączenia internetowego.

Czasy globalnej pandemii, a w konsekwencji stanu epidemii na terenie Polski, jeszcze wydatniej podkreśliły rolę sprawnej i nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej. To dzięki niej możliwe jest zdalne wykonywanie pracy, zapewniającej wielu rodzinom utrzymanie, prowadzenie lekcji na platformach do e-learningu czy też najważniejsze – czyli wezwanie pomocy medycznej, kiedy wymaga tego sytuacja.

Właśnie ta szczególna sytuacja powoduje, że jako operator dostajemy wiele apeli i listów od mieszkańców miejscowości z całej Polski, którzy proszą o zintensyfikowanie działań inwestycyjnych, nawet w miejscach, gdzie jeszcze niedawno można było spotkać głosy sceptyczne wobec rozwoju technologii bezprzewodowych sieci telekomunikacyjnych.

Wybór miejsca każdej nowej inwestycji poprzedzony jest szczegółowym procesem analizy, uwzględniającym wiele czynników m.in. pomiary jakości sygnału wykonywane w terenie, obciążenie sieci, zgłoszenia klientów dotyczące jakości usług, uwarunkowania terenu, czy wreszcie dostosowanie lokalizacji do siatki już istniejących stacji bazowych.

Inwestycja w Jarocinie jest realizowana na podstawie wszystkich wymaganych zgód administracyjnych, w tym Pozwolenia na Budowę. Obecnie prowadzone są prace przy fundamencie. Uruchomienie stacji planowane jest na połowę 2023 roku.

W Polsce funkcjonuje obecnie kilkadziesiąt tysięcy stacji bazowych telefonii komórkowej, więc nie jest to inwestycja, która w żaden sposób się wyróżnia. Dodatkowo każda z inwestycji operatora sieci Play spełnia wszelkie normy zawarte w obowiązujących aktach prawnych i kontrolowanych m.in. przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Wszystkie stosowane urządzenia nadawcze spełniają wymogi norm oraz polskiego prawa, a przed uruchomieniem podlegają obowiązkowemu badaniu pod kątem zgodności z obowiązującymi limitami emisji pola elektromagnetycznego do środowiska w miejscach dostępnych dla ludności. Jedynie w przypadku poprawnego wyniku takiego badania wykonanego przez niezależne, akredytowane laboratorium pomiarowe, możliwe jest uruchomienie stacji bazowej telefonii komórkowej.

Co sądzicie o planowanej inwestycji? Piszcie w komentarzach.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. 

 

             

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama