Reklama

Mężczyźni z gminy Jarocin muszą się stawić do kwalifikacji wojskowej

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Mężczyźni z gminy Jarocin muszą się stawić do kwalifikacji wojskowej - Zdjęcie główne

Mężczyźni z gminy Jarocin muszą się stawić do kwalifikacji wojskowej | foto Zdjęcie poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mężczyźni z gminy Jarocin muszą się stawić do kwalifikacji wojskowej.

Reklama

Kwalifikacje wojskowe przeprowadzane są co roku. Teraz przyszedł czas na mężczyzn urodzonych w 2003 r. Kwalifikacji podlegają jednak także osoby urodzone w latach 1998-2002, które nie posiadają jeszcze określonej kategorii do czynnej służby wojskowej.

Do takich osób zostały wysłane imienne wezwania z podaną datą i godziną stawienia się przed Powiatową Komisją Lekarską w Jarocinie, która ma swoją siedzibę przy ul. T. Kościuszki 16 (okolice ZUS-u i JOK-u).

Co należy zabrać na kwalifikację wojskową

  • dowód osobisty,
  • aktualną fotografię o wymiarach 3x4 cm,
  • dokumentację medyczną, jeśli taką ktoś posiada.
Celem kwalifikacji wojskowej jest założenie zgłaszającym się obowiązkowo i ochotnikom ewidencji wojskowej oraz wydanie wojskowego dokumentu osobistego (książeczki wojskowej), ale przede wszystkim zbadanie psychicznych i fizycznych predyspozycji danej osoby do odbywania służby wojskowej i przydzielenie odpowiedniej kategorii zdrowia.

Co oznaczają kategorie kwalifikacji wojskowej?

Po uprawomocnieniu się decyzji Powiatowej Komisji Lekarskiej ci, którzy otrzymali kategorię A” lub „D” zostaną przeniesieni do rezerwy, co oznacza, że mają uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Tym samym osoby z kategorią „A” mogą być powołane do służby wojskowej w czasie pokoju tylko i wyłącznie w trybie ochotniczym.

Osoby z kategorią „B” nie zostają przeniesione do rezerwy i po upływie okresu niezdolności do czynnej służby wojskowej zostaną wezwane na kolejną kwalifikację wojskową, w celu orzeczenia nowej kategorii.

Natomiast osoby z orzeczoną kategorią zdolności „E” zostaną skreślone z ewidencji wojskowej i nie będą podlegały obowiązkowi służby wojskowej.

Do kwalifikacji wojskowej mogą się zgłosić także kobiety oraz ochotnicy

Dobrowolnie do kwalifikacji wojskowej mogą się stawić również ochotnicy - zarówno kobiety, jak i mężczyźni - niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, o ile ukończyli osiemnaście lat, a nie przekroczyli jeszcze dwudziestu czterech (liczy się termin do końca danego roku kalendarzowego).

Także kobiety podlegają obowiązkowej kwalifikacji, o ile w danym roku szkolnym lub akademickim kończą naukę w publicznych i niepublicznych uczelniach na kierunkach: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria, w szkołach policealnych na kierunkach: farmacja, ratownictwo medyczne, weterynaria.

Wezwani, którzy wbrew obowiązkowi nie stawią się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, podlegają grzywnie lub karze ograniczenia wolności zgodnie z art. 224 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy